17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Demokrasi olmasa bunları yapabilir miydiniz?

Hayrullah Demiray

23 Aralık 2013 tarihli yazısı

Türkiye’de gerçek anlamda demokrasinin olmadığını söyleyenlerin haklı çıkmadıklarını artık şuradan anlamalıyız.

Her türlü yalan ve iftirayı herkese atabiliyorsunuz, kulaktan dolma bilgilerle insanları aklınızca yargılayıp mahkum edebiliyorsunuz.

Daha adli makamlar iddianameyi hazırlamadan, siz birilerini halkın vicdanında idam sehpasına çıkarıyorsunuz, sonra da vay efendim Türkiye’de demokrasi yok.

Türkiye gerçekten de demokratik bir ülke ve her zamankinden daha fazla demokratik. Neden mi, kim bir suç işlemişse cezasız kalmamalı.

 

Elbette devleti zarara uğratıyorsam ben de cezamı çekmeliyim. Kim olursa olsun çekmeli ama diğer yandan birilerini korurken birilerini de en ufak şeyden dolayı mahkum ettirmek ne derece demokrasi ile bağdaşır, onu sorgulamak lazım.

Dünyanın neresinde ve hangi kanunda görülmüş, bir şey yapacağız diye topladığınız bir kısım insanlarla devletin makamlarında değil de otellerde görüşmek. Bu oteller kimin ve neden otellerde görüşülüyor? Amirlerinizi hiçe sayıp, bir başka deyişle onları hain ilan edip her türlü haltı karıştıracaksınız, sonra da diyeceksiniz ki vay efendim demokrasi yok.

Halkın seçtiği bir iktidarı seçimle deviremeyeceğinizi anlayınca türlü oyunlara başvuracaksınız, sonra da demokrasi yok diyeceksiniz.

 

İşte bütün bunları yaparken cebimizdeki paraların yok olmasını, değerinin bir gecede kaybolmasını sağlayacaksınız. Başkalarını vatan haini ilan edip, kendinizi vatansever olarak göreceksiniz, sonra da demokrasi yok diyeceksiniz.

Her türlü manipülasyonu yapıp ve ülkenin karışması pahasına adımlar atacaksınız, sonra da demokrasi yok diyeceksiniz.

Siz bunları yaparken üst amirlerinizin haberi olmayacak, kimden emir aldığınız belli değil, sonra da demokrasi yok diyeceksiniz.

 

Hani operasyon gizliydi, her türlü belge bilgi anında ortalıkta gezmeye başlayacak, bunları belli yerler servis edeceksiniz ve sonra da demokrasi yok diyeceksiniz.

Bu halkı düşünmeyip sadece ve sadece kendi egolarınızı tatmin etmek ve bir yerlere şirin görünmek için halkın cebindeki olmayan tüm varlığını, geleceğini ipotek ettireceksiniz, sonra da demokrasi yok diyeceksiniz.

 

Bütün bunları yaparken siz vatansever, geri kalan herkes haindir diyecekseniz, bu ülkede her türlü hakareti edebileceksiniz, sonra da demokrasiden dem vuracaksınız.

Sonra da bütün bu olup bitenlere devletin ve hükümetin seyirci kalmasını bekleyeceksiniz.

Yok beyler; kimse kusura bakmasın ama bu demokrasi denen şey nedir benim kafam karıştı.

Artık eski devir yok, güçsüz bir hükümet ve devlet yok artık. Demokrasi olmasa sizler bunları yapabilir miydiniz?

Hayır, beyler yapamazdınız, cevabını ben verdim, siz de düşünürseniz bulursunuz. Bu ülkede 76 milyon insan yaşıyor ve şuanda bu insanların büyük bir bölümünün desteğini almış hükümete karşı bu bir darbedir.

 

Ve bu halka karşı yapılmış saygısızlıktır.

Elbette hırsızı arsızı meydana çıkarmak devletin görevi, halkın huzur ve güvenini sağlaması gereken insanlar kendi kafalarına göre hareket edemez.

Şuan birileri adeta iç huzursuzluk çıkarmak için gayret sarf ediyor.

Beyler kendinize gelin ve bu ülkede ameliyat yapmak isteyenlere alet olmayın.

Hele hele işin başka bir boyutu var ki o daha da acı. Dindar insanların çektiği çileler ne çabuk unutulmuş ki bedduaların havada uçuşması bizleri derinden yaralıyor.

 

İşte bu ülkede bütün bunlar olurken, hala birileri demokrasi yok diyorsa aklına şaşarım.

Evet, herkes istediği gibi davransın ama hükümet bir adım atınca buna avazı çıktığı kadar bağıranların hakaretlerini istedikleri gibi sıralamaları bu ülkenin demokratik olduğunu göstermez mi?

Demokratik olmaktan bazılarının anladığı acaba bu ülkede birilerinin ameliyat yapmasına müsaade etmek midir?

 

Anlamakta zorluk çekiyorum doğrusu.

Birilerinin yaptığı hırsızlık ve arsızlık varsa bunu çıkarmak ve kamuoyuyla paylaşmak gerekir.

Lakin hırsızlık var deyip, mahalleyi ayağa kaldırıp, dikkatleri oraya toplayıp, evi komple başkasına devretme çabalarına ne demeli.

Bu olup bitende de bir hayır vardır diyorum.

Nitekim hayır zannettiklerimiz şer, şer zannettiklerimiz de hayır çıkabilir.

Ben olup bitene birazda o açıdan bakıyorum.

Ak Parti içerisinde bir yerlere olup biteni servis edenler de bundan sonra bir kez daha oturup düşünmeliler.

 

Cemaat mensupları artık sorgusuz sualsiz bir şeylerin peşinden koşmaktansa, olup biteni sorgulamaları gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Herkes buradan kendine bir ders çıkarmalı.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem