21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Anne şefkatı

Melek Engin Aktemur

22 Aralık 2013 tarihli yazısı

Diyarı Şam’da yaşayan bir aile vardı .Anne küçük oğlu Sammi’ yi bırakıp başka biriyle kaçarak yuvasını ve oğlunu terk etti. Sammi ‘nin babası daha sonra başka bir hanımla evlendi. Küçük çocuk büyümeye başlamıştı. Bedeni orantılı olarak gelişirken ,elleri çok cılız ve bir o kadarda beceriksizdi. Bu durumu fark eden baba, Sammi’yi bir hasır ustasının yanına çırak olarak verdi. Hasır dokurken parmakları gelişip maharet kazansın istiyordu babası.

 

Ne yazıkki Sammi iki kamışı bile bir araya getiremiyordu. Ustası şikayetçi oluyordu Sammi’ den. Babası ise iyiden iyiye düşünmeye ve kaygılanmaya başlamıştı. Oğlu, bu beceriksiz ellerle ne yapardı?.

Ve bir gün , Sammi’ye bir hediye gelmişti. İşlemeli ve kakmalı bir sandıktı bu hediye. Sandığı açtı heyecanla ve merakla , içine iliştirilmiş bir mektup gördü. Bu annesinden geliyordu. Onu çok sevdiğini ve hiç unutmadığını yazıyordu annesi. Sammi çok sevinmişti. Demek annesi onu unutmamıştı!.. Ve onu özlediğini söylüyordu. Sammi’nin içi içine sığmıyordu sanki ,dünyası birden değişmişti.

 

Sandıkta Sammi’ye özel yapılmış bir de enstruman vardı. Özenle ve sevinçle ona dokundu Sammi, ve o beceriksiz denilen parmakları ile çalmaya başladı. Hayret !... nasıl oluyordu bu? Kendiside şaşırmıştı. Sanki elleri ve parmakları bu aletle yıllardır tanışıyor gibi çalıyordu.

 

Bu olanlara babası dahil herkes şaşırmıştı. Oysa şaşılacak bir şey yoktu, çünkü annesinin onu terk edip gidişi Sammi’ de derin yaralar açmıştı. İç aleminde yaşadığı duygular onu etkilemiş ve ellerini kullanmakta zorluk çekerek dışa vurmuştu. Annesinin onu sevmediğini ve değer vermediğini düşünerek bir psikoza girmişti.

 

Oysa şimdi durum farklıydı , annesi onu sevdiğini ve özlediğini söylüyor ve birde hediye göndererek Sammi’den özür diliyordu.Yıllardır aradığı şeyleri iki satır mektupta bulmuştu Sammi, ve hayatı birden değişmişti sanki.

 

Artık her gün enstrumanını çalıyor, dinleyenler ise mest oluyordu Anne sevgisi, bu kadar efsunlu bu kadar etkiliydi işte. Çok uzaklarda da olsa görüşemeselerde SEVGİ denen bu güçlü duygu her şeye kadirdi.

 

Dağlar tepeler aşarak denizlerden esen bir meltem gibi, ılık ılık gönlüne dolmuştu Sammi’nin.

Bir radyo proğramında dinlediğim bu hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim.Çünkü konu toplumsal bir yaraya parmak basıyor.Bir sebebe binaen ayrılan ve parçalanan ailelerin çocukları!...

Yaradanın hoşnut olmadığı helal olan boşanma, yuvanın dağılması, Şeytanın en sevdiği iştir . Bunun meşru sebeblerini irdelemek düşüncesinde değilim burada.

 

Ortada şöyle bir gerçek var ne yazıkki! Maddi anlamda bütün ihtiyaçlarının karşılanmasına rağmen, aile ortamından ve çok daha önemlisi anne baba şefkatinden mahrum olarak büyüyen mutsuz çocuklar!.. Bunun sonucunda bir takım yanlışlara ve hatalara sapmalar başlıyor. İstisnalar vardır muhakkak, ama maalesef çoğu ruhsal bunalım yaşıyor. Annenin sıcacık sevgisi ve şefkatini hiç bir şeyde bulamaya çocuk mutlu ve başarılı olamıyor hayatında.

 

Oysa çocuklar bizim geleceğimizdi hani? Ülkemizi, milletimizi daha güzel günlere onlar götürecekti hani?

Bu mutsuz ve geleceğe dair bir fikri olmayan, dahası amaçsız , gayesiz yetişen nesimli?

Burada annelere muhabbet dolu selamlarımı sunuyor ve diyorum ki. Ne olursunuz sabırlı olun, küçük şeyleri büyütüp yuvanızın temelini sarsmayın. Ve sizi çok seven ve size her zaman ihtiyaç duyacak çocuklarınızı yavrularınızı asla ANNEsiz bırakmayın.

Gerçek annelere ve anneliğin kıymetini idrak etmişlere selam olsun.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem