21 Temmuz 2018 Cumartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

‘iki kişiden biri bize oy verdi’ sarhoşluğu

Adnan Gümüşer

21 Aralık 2013 tarihli yazısı

Deli Dumrul hikâyesini bilirsiniz. Deli Dumrul veya Dumrul Bey olarak bilinen kişilik Türk mitolojisinin en önemli kahramanlarındandır. Özellikle Altay Türkleri tarafından tanınmış anlatılmış ve nesilden nesile tecrübe ve ders alınarak aktarılmıştır. Türk mitolojisinde anlatılan Deli Dumrul hikâyesindeki bu durum, daha sonra Türk halkları arasında bir deyim haline de gelmiştir. Orta Asya Türklerinin arasında bilinen ders verici nitelik taşıyan bir hikâye.

 

Deli Dumrul kurumuş bir derenin üzerine köprü kurarak “geçenden 30 geçmeyenden döve döve 40 akçe” istemektedir.

 

Hikâye şöyle anlatılır:

"Deli Dumrul" adında bir zorba varmış,
Kuru bir çay üzerine kurmuş bir köprü üstünden geçenden otuz akçe,
geçmeyenden döve döve kırk akçe alırmış.


Bunu yapmasındaki amaç; kendisinden daha deli, daha güçlü, daha cesaretli
olan varsa çıksın savaşalım demek istermiş.


Kahramanlığının, yiğitliğinin Rum'a, Bağdat’a gitmesini, dört bir yana
korku salarak ününe ün katmak istermiş.

 

Bir gün köprünün yanında bir yiğit ölmüş başında toplananlardan kimi oğul
diye, kimi kardeş diye ağlaşırmış. Ortalığı bir feryadı figan kaplamış.
Ansızın Deli Dumrul dörtnala yetişip derki: Bre kavatlar, ne ağlaşırsınız
benim köprünün yanında bu gürültü nedir, niye feryat ediyorsunuz der.
Yiğit bir evladımız öldü de ona ağlaşırız derler.

 

Deli Dumrul der: Bre yiğidinizi kim öldürdü? Dediler: Azrail o yiğidin canini aldı.
Azrail dediğiniz ne kişidir ki bu yiğidin canini alıyor diye hiddetlenir Dumrul.
Deli Dumrul daha da hızını alamaz; gözüksün gözüme, çıksın karşıma
savaşayım, çekişeyim, kavga edeyim kim güçlüyse çıksın ortaya der.

 

Hikâyenin devamında, yine günlerden bir gün Deli Dumrul kırk tane haramisiyle beraber halktan gasp ettiklerini mideye indirip göbek şişirirlerken, ansızın Azrail yanı başlarında belirir, yaptığın zulme, sabrettim sonunda sabrımı tükettin der. Deli Dumrul Azrail’le hesaplaşmaya kalkınca Tanrıyı kızdırır. Fakat sonradan Deli Dumrul yaptığı hatanın farkına varır. Ama canını bağışlayabileceğini ve bunun şartının başka bir can bulması gerektiği emredilir. Deli Dumrul işin ciddiyetini anlamıştır. Azrail’in (Aldacı) canını almaya gelmesinden sonra Tanrının ne kadar büyük bir güç olduğunu anlar. Ve kendisine verilen can bulma emrini yerine getirmek için yola koyulur. Yolculuğunun ilk durağı anne ve babasıdır. Deli Dumrul olayı anne ve babasına anlattıktan sonra onların canını istese de, ailesi kendi canlarını vermek istemezler. Deli Dumrul daha sonra karısının yanına gider ve karısı da kendi canını Tanrı’ya kurban olarak vermeyi kabul eder. Ancak Deli Dumrul karısını kurban etmek istemediği için Tanrı’ya yalvarır ve sonuç olarak da Tanrı Deli Dumrul’u affeder. Deli Dumrul efsanesinin bu bölümünde insanın sevdiği için ne kadar büyük bir fedakârlık yapabileceği üzerine durulur.

Fuar girişinde kişilerden ve araçlardan alınan ücret yanlıştır. Neye istinaden bu ücretin alındığı izah edilmelidir. Park ücretimi, güvenlikçi ücretimi ne olduğu söylenmelidir. Kısacası KBB fuarda girişten aldığı ücretten vazgeçmelidir. Bir dostum fuarda bulunan düğün salonundaki davete gitmek isteyince girişte araçtan ve içindeki insan sayısı kadar kişiden ücret istemişler. Aynı düğün sahibi de misafirler sorun yaşamasın diye bir miktar ilgili yere para vermiş. Ama gelen söz konusu düğün araçları tartışma olmasın diye ücret ödemişler. Yani o düğün sahipleri çift ödeme yapmış fuar girişine. Seçim zamanı ne ilginçlikler yaşıyoruz Kocaeli’nde. İlgililer artık iki kişiden biri bize oy veriyor rüyasından ve hülyasından daha sıyrılamadı maalesef. Seçim bu ama belli olmaz. Yaptığı ve yapacağı hizmetleri tek kalemde silmeye ve yok saymaya ne kadar da meraklıymış malum yetkililer.

Kalın sağlıcakla...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr