19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hz. Mevlana

Melek Engin Aktemur

15 Aralık 2013 tarihli yazısı

13.Yüzyılda yaşamış olan büyük İslam alimi ve mutasavvıfı Hz. Mevlana Celaleddin Rumiyi bir kez daha hayır dua ile yad ederken, onun çağrısıyla yazımıza başlayalım

 

Gel ne olursan ol yine gel
Kafir, Mecusi, putperest olsan da gel
Bizim kapımız umutsuzluk kapısı değil
Tevbeni bin kere bozmuş olsan da yine gel

Anadolu topraklarında yetişmiş gönül erenlerinden olan Hz. Mevlananın asıl ismi Muhammed Celaleddin Rumi dir Konya halkı tarafından sevilen ve sayılan bir alim olması hasebiyle kendisine Mevlana ismi veriliştir.

 

Asırlar öncesinde yaşamış olmasına rağmen düşünce ve fikirleri ile yüzyılımızın insanını irşad etmeye devam eden büyük mutasavvıf günümüzde birer birer kaybettiğimiz değerleri çok naif bir lisan ile tekrar hatırlatıyor gönül ehline.

 

Sevgi, hoşgörü , merhamet ve alçak gönüllülük temeline dayalı olan felsefesi, dünya çapında araştırılıyor. Onu anlayan, çağrısına kulak verenlerin bir çoğu İslam ile tanışıp hidayete erişiyor biiznillah.

 

Hz. Mevlana ,manevi olgunluğa Şems ile tanıştıktan sonra erimiştir.

Şems ile yaptığı manevi sohbetler, Mevlanayı son derece etkilemiş, onu bambaşka ufuklara yönelterek ,ilahi aski tattirmistir/ Yaradana duyduğu ilahi aşk ve muhabbeti, onu şiir yazmaya sevk etmiş, duygu ve düşüncelerini kısa hikayelerle anlattığı Mesnevi adlı kitapta toplamıştır. Yeri gelmişken bir hikaye ile devam edelim;

Bir arkadaşı bir gün Mevlanaya şöyle dertlenir, ben sana her şeyimi anlatıyorum ama sen hiçbir şeyini anlatmıyorsun, deyince Mevlana cevap verir,’’ sen kendi sırrını tutamazken benimkini nasıl tutarsın’’.

Yaratılmış olan her varlığı sevmeyi öngörür Mevlana. Zira yaradan sevdalısıdır. ‘’Yaratılanı severiz yaratandan ötürü’’sözüyle bunu çok güzel ifade eder.

 

Her kesimden insanların Mevlananın şu yedi öğüdüne kulak vermesi elzemdir düşüncesindeyim.

Cömertlikte ve yardım etmekte AKARSU gibi ol
Şefkat ve merhamette GÜNEŞ gibi ol
Başkalarının kusurunu örtmede GECE gibi ol
Hiddet ve asabiyette ÖLÜ gibi ol
Tevazu ve alçakgönüllülükte TOPRAK gibi ol
Hoşgörülükte DENİZ gibi ol
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
diyen Hz. Mevlana’nın evrensel barış çağrısına katılarak bu minvalde yol alan herkese gönül dolusu sevgi ve selamlarımızla efendim.

Bizi öldükten sonra toprakta aramayınız .
Bizim mezarımız ariflerin gönülleridir. Mevlana

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem