19 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kış bakımı

Adnan Gümüşer

14 Aralık 2013 tarihli yazısı

Havalar soğudu. Kendimizi kışın ortasında bulduk. Kış kışlığını yaz yazlığını yapacak.

Kışın dikkat edilecek konular arasında ısınma yer alıyor. Isınmada olsun mutfakta olsun yakıt sarfiyatını azaltabilecek bazı hususları görüşünüze sunmak isterim.

Yakıt tasarrufu sağlanabilmesi için öncelikle konutlarda ısı yalıtımının yapılması, kapı ve pencereler yaptırılırken mutlaka izolasyonlu malzemeler kullanılması gerekiyor.

 

Kışın kombiyi çalıştırırken hava menfezlerinin ve radyatörlerin önünün kapatılmaması şart. Kombi ve kazanların bakımı her yıl yaptırılmalı, evden uzun süre en az bir gün uzak kalınacaksa cihaz tamamen kapatılmalıdır. Bazıları kombinin bulunduğu mutfağın camında açılan yuvarlak şekildeki küçük deliği soğuk hava veya toz geldiği düşüncesiyle kapatıyor. Yaşam mahallinde gaz kaçağı olduğunda gazın çıkacağı ve dağılabileceği tek yer burasıdır. Bu delikten içeriye taze oksijen girmesi doğal gazın daha verimli yanmasını ve kombinin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

 

Radyatörlerin önünün kanepe ve koltuklarla kapatılması ve perdenin üzerlerine sarkması da ısının odaya yayılmasını engeller. Enfiltrasyon kaybı denen ısının yaklaşık yüzde 15'i sadece kapı ve pencere izolasyonuyla içeride tutulabilir ve soğuk havanın içeri girmesi engellenebilir. Çatı izolasyonu da önemli ısı kazancı sağlar. Bu kazanç % 20 civarlarında.

 

Güneşin etkili olduğu saatlerde perdelerin açık tutulması, güneş battıktan sonra da perdelerin kapatılması gerekiyor. Bu sayede dış ortamla iç ortam arasındaki ısı geçişi engellenir. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlayacaktır. Perdeler, kalınlığına göre tek başına yüzde 3-5 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Perdeler kapatılırken radyatörlerin üzerine gelmemesine de dikkat edilmelidir. Ayrıca radyatörle kanepe ve koltuk arasında en az 55-60 santimetre boşluk olmalı. Aksi takdirde ısının odaya yayılması engellenmiş oluyor.

 

Yemek pişirirken ocak alevinin tencere tabanından dışarıya taşmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir gaz kaçağı durumunda da vakit kaybetmeden 187 nolu doğal gaz acil hattına ulaşılmalıdır. Bu numara evdeki gaz sayaçları üzerinde de mevcuttur. Isı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır. Yani en ekonomik kullanım gerçekleşecektir.

 

Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplamak gerekiyor. İmkânı olanlarda yalıtımlı cam veya yalıtımlı PVC ile değiştirebilir.

Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa filtreyi değiştirebilirsiniz.
Oda termostatı kullanıyorsanız gereken sıcaklık bir derece düşer ve yakıt tüketiminde yıllık kullanılan yakıtın %6 sı ile tasarruf sağlanır.

 

Soğuk havalarda mevcut sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engellemek gerekiyor. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan havalandırma menfezi kesinlikle kapatılmamalıdır.

 

Doğalgaz tüketim cihazı(kombi vs.) satın alınırken verimi yüksek olanı tercih edilmeli. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmamalı. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlamalıyız.

 

Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.
Sıcak su termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.

 

Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.
Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.

 

Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız. Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız. Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız. Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz. Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.
Saydıklarım verimli doğalgaz kullanımı için birer yol gösterici fenerdir. Sağlıklı ve ekonomik bir kış geçirmek birazda sizlerin elinde.

 

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr