24 Nisan 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Engelleri aşmak

Melek Engin Aktemur

08 Aralık 2013 tarihli yazısı

İçinde yaşamış olduğumuz topluma ve çevremizde olan bitene karşı duyarlı olmak hem insanlık, hem de yurttaşlık görevimizdir.

 

Neme lazımcı tutum, beraberinde bencillik ve duyarsızlığı getirir. Oysa her canlı ilgi ve alakadan memnun olur. Değer verildiğini hisseden insan ise, özgüvenli ve mutlu yaşar.

 

Yakın geçmişte yaşlı bir hanımla aynı mekanda bulunuyorduk. Kendisine selam, verip hatırını sormayı düşündüm. Fakat duruşu ve halinde çözemediğim bir gariplik vardı. Fiziki olarak normalin epeyce altında bir boya sahipti. Elinde değnek olarak kullandığı sopasına dayanmış küçük adımlarla yürümeye çalışıyordu. Kararımı verdim selam verip hatırını sordum fakat yanıt alamadım. Bana bomboş gözlerle bakıyordu, o an dilsiz olabileceğini düşündüm.

 

Sonradan bir şeyler söyledi anlayamamıştım, ama olsundu. Onu tanımak istiyordum ve konuşmaya başladık. Yalnızlığı ve itilmişliği her halinden belli oluyordu yaşlı teyzenin. Kardeşinin eşi olduğunu öğrendiğim hanımdan öğrendim biçarenin ahvalini. Hiç evlenmediğini ve on beş senedir onlarda kaldığını anlattı hoşnutsuz bir şekilde. Neden evlenmediğini sorduğumda, aldığım cevap beni derinden yaralamıştı.’’Bizim oralarda bunun gibileri kimse almaz ne yapsınlar onu’’!..

 

Düşündüm engelli olmak suç mu? Boyunun kısa olmasını o seçmemişti oysa. Bu ve benzeri engelli olanlar neden hala dışlanıyor? Onlarda engelsiz olduğunu düşünen, ama her an engelli olmaya aday olan insanlar kadar insandır.

 

Engel dediğimiz olgu beyinlerimizde olmasın, kalplerimizde olmasın yeter ki. Fiziki bütünlüğün üstünlük olarak görüldüğü toplumlarda, ötekileştirilen ve dışlanan insanlar mutsuzdurlar. Sosyal hayatın mutlu bir şekilde devamı için, her fert karşısındaki insan engelli olsun veya olmasın saygı duymalı ve hoşgörüyle davranmalıdır.

 

Aslında hiçbir engeli ve problemi olmayan sağlam insanlarda engelli olmaya adaydır. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur, yarının bize neler getireceğini bilemeyiz. Dolayısıyla aldığımız her nefes için sağlık ve sıhhatimiz için daha önemlisi düşünen, idrak eden beyinlerimiz için Yaradan’a binlerce kez şükretmeyi bir vazife bilelim efendim.

 

Yaradan’ın imtihan olarak verdiği her türlü sıkıntı ve engele sabırla, tevekkülle sabredip karşılığını yine ondan bekler isek bu zorlukları daha kolay bertaraf edebiliriz inşallah.

Yunus Emre’nin güzel şiiriyle noktalayalım bu günkü sohbetimizi

Hoştur bana senden gelen

Ya gonca gül, yahut diken

Ya hayattır, yahut kefen

Narında hoş, nurunda hoş

Kahrında hoş, lutfunda hoş

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi