19 Temmuz 2018 Perşembe
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sıkıntılı süreçten geçiyoruz

Adnan Gümüşer

07 Aralık 2013 tarihli yazısı

Yaşam zor. Hayat sıkıntılı. Hızlı bir yaşam ve yorucu bir hayat var. Hayatın her alanı hızlı ve gelişmeye ayak uydurmak için tempolu geçiyor. Okulların, öğrencilerin, eğitim ve öğretimin yoğun çalışması içinde ödev ve her çeşit aktiviteleri takip etmek zorlaşıyor.

 

Dershaneler kapanmamak için yoğun bir çalışma ve itiraz içinde mücadelelerini yapıyor. Hükümette kapatmak için çalışma başlattı. Aslında bu mücadele uzamasın ve uzatılmasın. İki tarafta sakinleşmeli. Kademeli geçiş olmalı hem öğrencileri hem velilerini sarsmamalı ve sıkıntıya uğratmamalıdır. Şu an varılan mutabakata göre sürecin 2 yıl ertelenmesi iyi aslında.

 

Değişim olumsuzluklar getirse de yaşamakta bir nevi direnmektir. İlerlemektir. Kötüye doğru gidişatın adı gerilemedir. Gerileme de değişim olmaz hep stabildir. İnsan zaman değişiminden yakınmamalı strese girmemeli. Aslında ortaya çıkan sıkıntı ve dertler bir süreç yönetiminin iyi uygulanmasıyla düzeltilebilir. İşte bu süreç esnasında kişi bilgi ve destek aldığı yerler yardımıyla tutunur ayakta kalır. Herkes iyiye doğru değişim ister. Bu durumda uyum sağlama sorunu ortaya çıkar. İnsanlar tabii ki yaşlandıkça yeni durumlar ve yeni sorunlarda baş gösterir. Yeni çıkmış bu sorunlara ve dönüşüme adapte olmak zor olabilir. Değişime direncin en önemli nedeni kişinin ihtiyacı ile onun arasındaki tutarsızlıktır. Değişim bizim beklentimiz ve isteklerimiz doğrultusunda değilse direnç gösterir ya da ayak diretiriz. Değişimler sonrasında birey gücünü kaybetmekte veya kaybetme korkusu yaşamaktadır.

 

Bu tür sıkıntılı süreçlerde yapılabilecek çok şey var aslında önce sakin olmak ve fevri davranmamakla başlanabilir. Konu ile ilgili fikir alınabilecek kimselerde aslında çok önemli ve büyük bir boşluğu doldurur. Bu boşluklar zamanında müdahale edilmeyince büyür. Çözülen ve savrulan makaradaki ip gibi dolanır. Birbirine düğümlenir. Karmaşık hale gelir domino taşı gibi. O başlangıçtan sonra işler sara sarpa olur karmaşıklaşır.

 

İşte bu durumda kafamızı elimizin avucuna alıp nerden başlamak lazım demeli ve bir yerden başlayıp sıkıntıları tespit edip tek tek incelemeli. Her sıkıntı ayrı bir parantez ve paragraf olarak telakki edilip ayrı ayrı düşünülmeli ve olabilecek çözüm üretilmeli.

 

Sıkıntılı süreçte yıpranmamak ve yıpratmamak için sabır teenni ve bakış açısını düzeltmek önemli bir sonuç getirecektir.

 

Süreç yönetiminizin başarılı geçmesini diler, sizleri bizleri ve kimseyi yıpratmaması dilekleriyle.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr