19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İçtimai hayattan

Melek Engin Aktemur

24 Kasım 2013 tarihli yazısı

Efendim bu günkü yazımda içtimai hayatımızda hemen her birimizin karşılaştığı ve rahatsızlık duyduğunu düşündüğüm bir durumdan bahsetmeyi uygun gördüm.

İnsanoğlu toplu olarak yaşamaya müsaittir. Yaradanın insana vermiş olduğu akıl ve duygular bunu gerektirir. Yalnız olmak fıtrata aykırı olduğundan, insan bir arada olmaktan çoğalmaktan ve paylaşmaktan, mutluluk içinde yaşamaktan daima huzur bulmuştur. Bu genel anlamda böyle olmakla beraber istisnai durumlar yok değildir.

 

Toplum içinde yaşarken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Etik kurallar, görgü kuralları toplum ve çevre kuralları vs. Şayet bu kuralları benimsememiş, kendi kuralları dâhilinde yaşayan nadanlarla ortamı paylaşmak zorunda kalırsanız, problemler kaçınılmaz olacaktır. Başkasının hak ve hukukunu hiçe sayarak kendi menfaatinden başkasını düşünmeyen bencil, bir o kadarda saygıdan nasipsizlerle bir arada olmak düşündürücü olmakla beraber kaygı vericidir.

 

Kamunun ortak faydalandığı ve hizmet aldığı hastane polikliniklerinde karşılaştığım bir durumu paylaşmayı istiyorum sizlerle. Bu durumla yıllardır tanışıklığım var, eminim sizde karşılaşıyorsunuzdur. Devletin biz vatandaşlarına sunduğu hizmette herkes eşittir. Her hizmet sahasının bir sistemi olduğu gibi buranında bir sistemi var olmalıda…

 

Muayene için randevu alınıp o vakitte giderek bekleme salonlarında oluşan yığılmayı ve kargaşayı önlediğini düşündüğüm bu sistem de işe yaramamış görünüyor. Sistem gayet güzel ama buna uyanların sayısı çok az. Siz olması gerekeni yapıp sıranızı beklerken ,uydurma bahanelerle ve sizden izin istemeden hakkınızı ihlal ederek muayene odasına dalıyorlar...!

 

Ve bu bir defa ile kalmıyor ve randevu saatiniz beş on dakika değil iki saat geçiyor. ‘Fesuphanallah’ diyor sakin olmaya çalışıyorsunuz ve soruyorsunuz orada bulunanlara; ‘Neden randevu alıyoruz o zaman?’ Bu davranışın kul hakkına girdiğini biraz daha saygı çerçevesinde davranılmasına vurgu yapmanızda işe yaramıyor maalesef!

 

Aciliyeti olan durumlarda ve yaşlılarımıza öncelik hakkı tanınır ama uyanıklık adına yapılan bu davranışlar yapanın kişiliğinin ve kimliğinin dışa yansımasıdır. Aklıselim sahibi olanlar bu gibilere üzülerek ve ibretle bakarlar.

 

Benzerlerine her yerde rastlamak mümkün bu sorunların... Yıllardır süregelen bu gidişatın ancak bireysel hassasiyet ve duyarlılıkla empati yaparak düzeleceği kanaatini taşıyorum. Konumuzu aydınlatması ışık tutması için gelin efendiler efendisinin çağlar aşan şu hadisine kulak verelim buyurular ki; “Bir mümin kendisi için dilemediği bir şeyi başkası içinde dilemesin’’ Onun sözü üzerine söz söylemek bize düşmez efendim.

 

Sözün başım gözüm üstüne efendim. İnsanlığın değerini bilen ve değer veren güzel okuyucularıma selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem