19 Ağustos 2018 Pazar
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hekim hakları

Adnan Gümüşer

23 Kasım 2013 tarihli yazısı

Hasta haklarını az buçuk biliyoruz. Artık doktor da, hastane de seçilebiliyor.

Peki, doktorların kendisi ne durumda. Hekim hakları diye bir şey var mı? Platformlarda hekimler kendi dertlerini anlatabiliyor mu? Onların derdi ne? Varsa dertleri! çözüm bulunabilecek mi?

 

Şu an bin bir güçlükle, mücadeleyle ve zorlukla tıp fakültelerini kazanan gençlerden bana gelen çok sayıda serzeniş ve feryatlar var. Sıkıntılardan ve nöbetlerden etkilenen ve bana ulaşan asistan doktorların sitemleri çok ağır. YÖK Başkanından ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’ndan talepleri var. Çok haklı ve yerinde talepler. Bu haksızlığın bu güne kadar düzeltilmemesi anlaşılır gibi değil. Sağlık Bakanına ve YÖK Başkanına konuyu ve 40 saat nöbet işini dilekçe ile iletmekte fayda olacaktır. İnternet üzerinden bazı sitelerin de konu ile ilgili anket çalışmaları var.

 

Tıp fakültesini kazanan, 6 yıllık maratondan sonra mezun olan ve uzman Dr. hazırlık dershanelerinin kapılarında diz çürüterek, hasbel kader uzmanlığı kazanan asistan doktorlar perişan halde. Nöbetten ve bunun getirdiği stresten muzdarip. Bana gelen mesajlardan biri çok duygusaldı;

‘Geçenlerde, Hakkâri’de doğan orada yaşayan biri olarak şuan Ümraniye devlet hastanesinde uzman asistan olan yeğenimi ziyaret ettim. Bu uzman adayı eğitime yeni başlamış. 40 saat kesintisiz ve dinlenmeden nöbet tutuyor. O kadar uzun yoldan geldim, 10 dakika oturup dr. yeğenimle hasbihal edemedik. Yoğunluk ve hasta girişleri had safhada. Ayrılırken de hastane içinde ve doktorların odasında olmama rağmen telefonla ayrıldım. Telefonla Allahaısmarladık dedim. Hep hasta başında veya acil girişinde idi.’

 

Peki, 40 saat nöbet tutan uzman adayı asistan hekimden ne verim alınır. Konsantrasyon bozukluğu olmaz mı? Yorulmaz mı? Bu doktorlar. Kendisinin ve halkın sağlığı tehdit altında değil mi? Şu an şehirlerarası yolda bir şoföre 4 saatten fazla araç ve otobüs sürme müsaadesi verilmiyorken ve yasakken, yüzlerce hastanın saatlerce uyuyamayan hekime emanet edilmesi doğrumu?

E-postama gelen asistan doktorlar için başlatılan kampanya dilekçesi şöyle;

 

Sağlık Bakanlığı, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, Sosyal Medya ve YÖK’ e

Uykusuz Doktor Ölüm Demektir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde görev yapan asistan hekimler 40 saate yakın süreyle uyumadan hasta bakmaya zorlanmakta ve nöbet ertesi izin hakkı bu genç hekimlere tanınmamaktadır. Uykusuz ve yorgun doktorlar konsantrasyon bozukluğu yaşamakta ve bu durum ister istemez halk sağlığını tehdit etmektedir.

 

Uykusunu almış, zinde ve aktif bir doktora mı muayene olmak istersiniz yoksa 40 saattir uyumayan bir hekime mi? Bir otobüs şoförünün dahi 4 saatten fazla yol alması yasakken, yüzlerce hastanın saatlerdir uyumayan/uyuyamayan bir hekime emanet edilmesi ne kadar doğru bir yaklaşımdır.

Sağlık Bakanlığı'nın ve Yüksek Öğretim Kurumu'nun hekimlerin nöbet ertesi dinlenmelerini sağlayacak önlemleri bir an önce almalarını istiyoruz. Çünkü açıkça söylüyoruz: Uykusuz Doktor Ölüm Demektir.

 

Saygılarımla,
isim ve soyadı

 

Sağlık Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu asistan hekimlerin nöbet ertesi dinlenmelerini sağlayacak önlemleri bir an önce almalıdır. 40 Saat nöbet tutulmaz ki bilader. Yoksa uzman adayı asistan doktor istifaları her an başlayabilir.

 

Acaba yabancı doktor alımına zemin mi hazırlanıyor. Eskiden seçim sathı mailinin de bir raconu vardı.

kalın sağlıcakla...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr