23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rehavet

Melek Engin Aktemur

17 Kasım 2013 tarihli yazısı

İnsanoğlu teknoloji ve bilimde her gün bir adım daha ileri gidiyor. Kendine sunulan akıl ve iradesini bilimle birleştirerek yeni buluşlar, icatlar geliştiriyor. Tahayyül bile edemediğimiz birçok buluş artık hayal değil, gerçek olmuş durumda. Hepimizin hayatında olmazsa olmazları haline geldi. Her alanda ilerlemiş olan teknolojinin yararı yadsınamaz bir gerçek. İletişim alanında, bilişimde, tıpta, ulaşımda vs. insanlık adına hayatı ve yaşamı kolaylaştıran teknolojiden her kesim yararlanmakta.

 

Bu kadar rahatlık, kolaylık neleri getirdi neleri aldı bizden?

Müspet yanları kadar menfilikleri de göz ardı edilmeyecek düzeyde. Kullanılan her elektrikli alet etrafına yaydığı akımla sağlığımızı etkiliyor. Elimizden düşürmediğimiz telefonlar ciddi anlamda zararlı olduğunu tıp profesörleri deklare ediyor. Buna binaen bilinçli olarak kullanmayı tercih etmiyor, hatta 24 saat beraber yaşıyoruz. İleriki yıllarda neler götürdüğünü daha açık ve net bir şekilde tezahür edecektir.

 

Bunun birde toplumsal boyutu ve ailemize yansıyan tarafı var. Evden dışarıya adım attığımızda selamlaşacak birini bulamaz haldeyiz, zira kimi görseniz ya kulaklık takılı ya da telefonla konuşuyor. Şunu sormadan edemiyorum kendime, acaba bu telefon yokken ne yapıyordu insanlar? Birbirlerinden haber alamıyor muydu? Yoksa teknoloji bizleri daha samimi ve içten mi yaptı dersiniz?

 

Kalabalıklar içinde yaşıyor olmamıza rağmen yalnız olduğumuzu düşünmeden edemiyoruz. Bunca kolaylığa, bunca rahatlığa karşın ben merkezli tutumumuzla hem kendimizi yalnızlaştırıyor hem de etrafımızda olanları öteliyoruz. Oysa şu sözü hepimiz biliriz, “Mutluluk paylaştıkça çoğalır keder paylaştıkça azalır.”

 

Evlerimizin hemen her odasında başköşede duran televizyon, aile sohbetlerimizin sıcaklığını aldı götürdü. Bilgisayar ona keza çocuklarımız bizden çaldı ve yabancılaştırdı. Doğru kullanıldığında ciddi anlamda faydası görülecek bu aletlerin kumandası ve tuşları bizim ellerimizde. Her şeyin fazlası yarar değil zarar verir düsturunu unutmayalım.

 

Toplumumuzda yaşam kalitesi, refah seviyesi artmış olması beraberinde bazı sıkıntıları da getirmekte. Maddi olarak hemen her şeye sahip olan insanımız, manevi bunalımlar içinde mutsuz yaşamakta. Geçmişten gelen kültür ve değerlerimizle harmanlayıp yoğurmadığımız bu konforun getirdiği olumsuzlukların iç dünyamıza da yansıdığını görmekteyiz. Maddi olarak pek çok şeye sahip olmamıza rağmen tarif etmekte zorlandığımız batıni bir arayış içerisinde, bunalımlar ve depresyonlar yaşıyoruz. Maddeye doyan insanımız maneviyat yoksunluğunun huzursuzluğunu içten, derinden çekmekte.Yaşamımızı idame ettirmek için bedenimiz, sağlığımız ne kadar önemliyse, gönül alemimiz de o kadar önemli olmalı; ki bir bütünlük oluşsun Ve.. itminana kavuşalım. Bu iki unsuru birleştirdiğimizde aradığımız huzura ve tatmin olmuş bir gönüle kavuşmuş olacağız inşallah.

 

Kimliğimizi, değerlerimizi yeniden gözden geçirmek kulluğumuzun bir kez daha farkına varmak durumundayız. Özellikle kendimize ve ailemize saygı duyarak bu halkayı genişletmek yine bizim görevimiz. Her insan çok önemli ve değerlidir, bunu en yakınlarımızdan başlayarak gösterebilir, hissettirebiliriz, ne dersiniz.

 

Sıcacık bir tebessümle, içten samimi duygularla yoğrulmuş arkadaşlık ve dostluğa gönül kapılarımızı aralayalım efendim. Günleriniz huzur ve surur içinde geçsin.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem