26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hz. Ali sevgisi

Adnan Gümüşer

16 Kasım 2013 tarihli yazısı

Muharrem ayındayız. Muharrem ayı hepimize Hz. Ali’yi ve biricik oğlunu hatırlatır.

Hz Ali peygamberimize olan sevgi, saygı ve fedakârlığı ile tanınır. Küçük yaşta peygamberimizle büyümüş. Ahlakı ile ahlaklanmış ve 4. Halife olarak Müslümanların gönlünde taht kurmuştur. Resulullah‘ın (as) daima yanında bulunmuştur. Vahiy katibiydi, hafız, müfessir ve muhaddisti. Hz. Peygamber'den beş yüzden fazla hadis rivayet etti. Peygamberimizin amcasının oğlu ve damadıdır. Abid, kahraman, cesur, iyilikte yarışan, takva sahibi ve son derece cömertti. Bir gün yiyecek çok az yemekleri olan Hz. Ali (ra) ile ailesi sofraya oturdukları sırada kapılarına bir dilenci gelir onlar da yemeği dilenciye verir ertesi gün gelen bir yetime, üçüncü gün gelen bir esire yemeklerini verir.

‘Herkes birbirinin ayıbını araştırırken sen kendi ayıplarını ara. Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.’ gibi özlü sözler ona aittir.

 

Hz. Ali (ra) bu ümmetin en ileri gelenlerinden biri olarak İslam’ a büyük hizmetleri olan sahabelerdendir. Hutbelerinin, sözlerinin ve emirlerinin toplandığı kitabı olan Nehcül Belağa'da peygamberle geçirdiği günleri şöyle anlatır:

"Çocuktum henüz, o beni bağrına basar. Ben de her an, devenin yavrusu, nasıl anasının ardından giderse, onun ardından giderdim; o her gün bana huylarından birini öğretir ve ona uymamı buyururdu. Her yıl Hira Dağı'na çekilir, kulluğa koyulurdu. Onu ben görürdüm, başkası görmezdi. Beni omuzuna alır Mekke'nin dağlarında, vadilerinde ve sokaklarında dolaştırırdı.

 

Hz. Hatice'den sonra iman etmiş ikinci Müslümandır. Peygamberimiz şöyle buyurur:” Ali’yi seven beni sevmiştir. Ona düşmanlık bana düşmanlıktır. Onu inciten beni incitmiştir. Beni inciten de Allahu Teâlâ’yı incitmiş olur." Hz. Ali (ra) Mekke'nin fethi sırasında yine sancaktardı. "Keda" mevkiinden Mekke'ye girdi. Mekke kan dökülmeden fethedildi. Hz. Peygamber (as.) ile birlikte Kâbe’deki bütün putları kırdı. Hz. Ömer (ra) devrinde devletin bütün hukuk işleriyle ilgilenip adeta İslam devletinin baş kadısı olarak görev yaptı. Hz. Ömer'in şehadeti üzerine yine devlet başkanını seçmekle görevlendirilen altı kişilik şura heyetinde yer alıp, bu altı kişiden en sona kalan iki adaydan biri oldu. Devlet kademelerinde bulunanlar için yönetmelik hazırlamış ve şu tavsiyelerde bulunmuştur.

 

-Affetmekten utanmayın. Cezalandırmada acele etmeyin. Emriniz altında bulunanların hataları karşısında hemen öfkelenip kendinizi kaybetmeyin.

 

- Taraf tutmayın, bazı insanları kayırmayın. Bu tür davranışlar sizi zulme ve despotluğa çeker.

 

- Memurlarınızı seçerken zalim yöneticilere hizmet etmemiş ve devletin suçlarından ve zulümlerinden sorumlu olmamış bulunmalarına dikkat edin.

 

-Haksız kazanç ve ahlaksızlıklara düşmemeleri için memurlarınıza yeterince maaş ödeyin.

 

-Kutsal görevinizin yoksul, sakat ve yetimlere bakmak olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Memurlarınız onları incitmesin, onlara kötü davranmasın. Onlara yardım edin, koruyun ve yardımınıza ihtiyaç duydukları her zaman huzurunuza çıkmalarına engel olmayın.

 

Yönetimi sırasında Müslümanlar arasındaki ilk iç savaş (İlk Fitne) patlak verdi. Kûfe'de bir mescitte ibadet ederken Hariciler ‘den Abdurrahman İbn-i Mülcem tarafından hançerli saldırıya uğradı ve birkaç gün sonra vefat etti. Kûfe yakınlarında toprağa verildi. Peygamber dostunu ve damadını öldürebilen bir zihniyet işte.

 

1352 yılının 10 muharrem gününde cereyan eden kanlı olay tarihin dönüm noktası oldu. Hz alinin oğlu Hz. Hüseyin yani peygamber torunu 10 muharremde şehit edilmişti. Kerbelada, dert ve tasa yerinde.

Her muharrem 10 da İslam alimleri, akil adamları ve söz erbabı bir araya gelse de sadece gündem biz yani İslam nasıl daha iyi oluruz? konusu olsa.

 

Muharrem ayında meydana gelen önemli olaylar:

-Hz. Adem’in tövbesinin kabulü

-Hz. Nuh’un tufandan kurtulması

-Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması

-Hz. Yusuf’un kurtulup babasına kavuşması

-Hz. Musa’nın kızıl denizden geçerek firavun zulmünden kurtulması

-Hz. Hüseyin’in şehadeti

 

Hz. Aliyi seviyoruz. Peygamberin omuzunda taşınan pırlantadan torununu da…

Muharrem ayının hayırlara vesile olması dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr