17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Son dönemlerde yaşanan polis intiharları neden?

Hayrullah Demiray

13 Kasım 2013 tarihli yazısı

İlimizde görev yapan iki emniyet mensubunun son günlerde intihar etmesi şok etkisi yarattı. Nedeni ne olursa olsun, insanın intihar etmesi öncelikle dini açıdan doğru bir şey değil. Bunun yanında, bütün mesleklerde olduğu gibi polislik mesleğinde de insanların buhranda olduğunu gösteriyor.

 

Son iki olay Kocaeli Emniyeti’ni derinde üzmüştür. Elbette ki gerekli araştırmalar yapılıyordur ancak bu kişilerin bu noktaya kadar gelinceye kadar kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Son dönemlerde sadece polislerin değil, her kesimden insanların intiharı bir kurtuluş olarak görmeye başladığını gözlemliyoruz. Toplumda adeta bir buhran havası mevcut. Toplum bu hale nasıl ve neden geldi? Bu durumdan insanlarımız nasıl kurtulur? Bunların ivedilikle araştırılması gerekir.

 

Elbette her kesimin hayat içerisindeki yeri bir başka ama insanların güvenliğinden sorumlu olan ve her türlü durumda halkın sorununun içerisinde yer alan polislerin bana göre şartlarının daha iyi olması gerekir.

 

Bu intiharların gerçek sebebini bilemiyorum. Manevi bir boşluk olabilir, maddi sıkıntılar olabilir, o nedenle derinden bir araştırma yapılmalı ve bu tarz eğilimi olan emniyet mensuplarına bir çözüm bulunmalı.

 

Zira yapmış olduğum araştırmaya göre; 1 yıl içerisinde ülke genelinde 38 polisin intihar ettiği ortaya çıkıyor. Bu sayı gerçekten de küçümsenmeyecek bir rakam. Sadece emniyet mensuplarının değil, son dönemlerde toplum içerisinde intihar olaylarının arttığına şahit olmaktayız. Bu durumun aynı şekilde emniyet mensuplarına da yansıdığını görüyoruz.

 

Gerçekten de bu olanlar bizleri üzmektedir. Toplumda ümitsizliğin her geçen gün arttığına şahit olmaktayız. Siyasilerimiz her konuda yaygara koparıyorlar ama bu konuyu sadece siyasi malzeme yapmaktan başka bir girişimde bulunmuyorlar.

 

Toplumun kanayan yarası olan intiharları elbette sadece emniyet mensuplarına indirgeyemeyiz. Lakin halkın her konuda yanı başında olan ve her şeye koşturan polislerin bu tür bir duruma yeltenmesi gerçekten de manidar.

 

Toplumda bu tür vakalar olduğu zaman polisin desteği unutulmaz. Bugün kendilerinin böyle bir şeyle karşı karşıya kalması, emniyet mensuplarının emeğinin karşılığını alamadığı gibi bir varsayımı akıllara getiriyor.

 

Polisler, gerçekten de maddi sıkıntı içinde kalıp mı böyle bir şeyi yaşıyor?

Böyle bir durum varsa, polis vatandaşa nasıl gerçekten yardımcı olacak? Her şeye müdahale eden polisin derdini asgariye indirmezseniz, o zaman vatandaşın her alanda emniyetinden sorumlu olan kişilerin buhran yaşamasını da engelleyememiş olursunuz.

 

İşte bu toplumun dengesini daha da bozar.

Dolayısıyla, toplumun her alanında olduğu gibi polis teşkilatının da bu olayları yaşamasının önüne geçmek için acilen önlem alınması gerekir.

 

Son günlerde baktığınızda polis arkadaşların davranış biçimlerine de yansıyan bazı durumlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem