17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yumurcak!

Melek Engin Aktemur

10 Kasım 2013 tarihli yazısı

Yakın geçmişte şahit olduğum ve hakikaten üzüldüğüm bir yaşanmışlığı paylaşmak istiyorum sizlerle…

Şunu da vurgulamak gerekiyor aynı zamanda bu ve benzerleri ne ilk ne de son olacaktır.

 

Şehir içi ulaşım aracındayım, az sonra genç bir bayan ve dört yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim çok tatlı bir erkek çocuğuyla otobüse bindi.

 

Küçük çocuk hemen en arka koltuklara gitti. Ayakkabılarıyla koltuğun üzerine çıkarak arka camdan kah bakıyor, kah zıplıyordu.

 

Benimde yüreğim hopluyor, annesi olduğunu sandığım bayanın umursamaz tavrına anlam veremiyordum. Trafikte yol alan otobüste yeri annesinin kucağı olması gereken yumurcak, tehlikeli bir yaramazlık sergilerken hem yolcuları rahatsız ediyor, hem de koltukları kirletiyordu. Bir ara çocuğa ‘düşersin annenin yanına git’ denildiğinde şu cümleyi duydum annesinden; ‘O çok sever arka camdan bakmayı...!’

 

Otobüs kalabalıklaşmaya başlamıştı ki;

Şoför uyardı!...

“Bayan çocuğunuzu alır mısınız?”

 

Bayan oturduğu yerden sesleniyor; ‘Enes gel buraya !!!’ Çocuk bu… Hiç duymuyor bile, o zıplamakla meşgul.

 

Yolcularsa iyice rahatsız, bir kez daha uyarıyorlar yaramazı ama nafile uğraşıyorlar, çocuk bildiğini okumakta kararlı.

 

Efendim, “Bunda ne var?”, “Bildiğimiz yaramaz çocuklar hep böyledir” dediğinizi duyar gibiyim.

Sadece gelelim derseniz şöyle gelişti olay.

 

Şoför bir kez daha uyardığında, anne yine oturduğu yerden yüksek sesle bağırıyor ‘sana buraya gel dedim’, anne kılını kıpırdatmadan daha yüksek sesle çabuk buraya gel diyorum… Çocuk ‘gelmeyeceğim’ diyor.

 

Annenin tavrı ve oturduğu yerden bağırması rahatsızlık veriyordu. Otobüsten inmeleri yaklaştığında hanımefendi yerlerinden bir zahmet kalktılar ve hışımla çocuğu çekiştirerek yanına aldı.

 

Ve çocuğun kafasına yumrukları indirmeye, saçlarını çekmeye başladı. Gözlerime inanamadım, o yumruklar sanki benim başıma iniyor, benim canım acıyordu.

 

Anne söylenmesine devam ediyordu, ‘sen beni neden dinlemiyorsun geri zekâlı mısın’ v.s diye.

Bütün yolcular bakakaldı. Ben nemi yaptım? Kendi kendime sakin olmam gerektiğini telkin ettim sürekli.

 

Çünkü kadın çok agresif, pervasız ve bir o kadarda saygısızdı. Akabinde otobüsten inecekleri zaman başka bir küçük çocuk yan taraftan, ‘ Enes nereye gidiyorsunuz?’ dedi. Otobüsün basamaklarından inerken cevap verdi Enes’in annesi; ‘dayıya dayıya!..’

 

Üzüntüm şimdi daha da derinleşmişti. Enesin annesi tarafından tartaklanmasını o küçük arkadaşı da görmüştü!..

 

Anne olabilmek çok güzel ve özeldir. Anne şefkat ve merhamet pınarıdır. Anne cefakâr ve vefakârdır. Almadan veren, sürekli verendir, karşılıksız sevendir. Yuvayı yapan, devam ettiren engelleri sabırla sebatla aşandır.

 

Evliliğin meyvesi Yaradan’ın hediyesi olan cennet kokulu yavrularımızı yetiştirmek terbiye edebilmek yine öncelikle annenin görevidir. Zira ’’cennet anaların ayağı altındadır.’’ Hadisi şerifi, milletine vatanına hayırlı evlat yetiştirme gayretinde olan annelerin emeklerinin karşılığını tebşir etmekte bizlere.

 

Ecdadın şu sözü çok manidardır; ’’Beşiği sallayan el dünyaya hükmeden eldir’’

Anne kendi değer ve kıymetini idrak etmekle beraber, yetiştirdiği yavrusunun da ehemmiyetinin öneminin şuurunda olmalıdır. Vakur hali, edebi, merhamet ve sabrıyla çocuğuna örnek olmalı ki kaliteli nesiller yetişsin neşvü nema bulsun.

 

Son dönemlerde nahoş olaylar oluyor veya görüyor olmamıza rağmen ümitsiz değilim. Dünyaya gelmesine vesile olduğumuz yavrularımızı huzurlu yuvalarda hoşgörüyle şefkatle yetiştirme gayretimizi eksiltmeden devam etsin inşallah.

 

Geçmişini unutup arkaya dönmeyen geleceğe umutla bakan üstün ahlaklı nesiller yetiştirmek için her zaman olduğu gibi bu günde birlik ve dirlik içinde gelecek nice güzel günlere efendim...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem