17 Temmuz 2018 Salı
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Marmaray

Adnan Gümüşer

09 Kasım 2013 tarihli yazısı

Marmaray açıldı. Ben ismini beğenmedim. Yeni ve farklı bir isim lazımdı. Belki de Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’de Marmara ray diyerek zımnen de olsa beni destekledi.

 

Bu hafta sonu bende Marmaray’ı sahada inceleyeyim ve sizlerle de paylaşayım diye Marmaray’ın diğer ucu olan Yenikapı’ya gittim. Öğleden sonra 14.00 da Kocaeli'den Kartal’a giden otobüsle yola çıktım. Ayakta yolculuk zordu. 1 buçuk saat sonra Kartal metrosunun başladığı durakta idim. Buraya kartal metrosu ile çok rahat geliniyor 30/35 dk. Ayrılıkçeşmesi’nden sonraki duraklardan başlıyor Marmaray. Buradan 4.17 de hareket ettik tıklım tıklımdı. İzdiham ve talepten dolayı yolcu alımına başlanacaktır anonsu sık sık yapılıyordu. Şaka gibiydi. Kocasını kaybeden kadın mı dersin, denizdeki balıkları görürüm belki diyerek bineni mi dersin hayli kalabalıktı. Tamı tamına 4.21 de yani 4 dakikada Yenikapı’da idik. Yani 4 dakikalık yolculuktan sonra karşı tarafta olunca tamam dedim hakikaten zor bir iş başarılmış. Tüm çalışanları tebrik ettim. Sağa sola bakındım tebriklerimi duyan oldu mu neyse ki kalabalıktan kimse kimseyi dinleyecek hali yoktu. İBB nin hedefi 105 dakikada Gebze-halkalı hattını 2016 yılına kadar tamamlamak. Tamamlanır. İyide olacak. Hadi İbrahim Başkan Gebze-halkalı 105 dakikada katedilecek sende Gebze- İzmit’i 15 dakikaya düşür. İster hafif metro ile ister metrobüs ile ama bir şekilde düşür 15 dakikaya. Seni Kocaeli halkı tarihe altın harflerle yazacaktır. Yeni dönemde Başkan itirazsız ve istisnasız seçilecek. Çalışmalar ve durum bunu gösteriyor. Seçim icraatları arasına İbrahim Başkan Gebze-halkalı hattına kırmızı kurdele gibi İzmit -Gebze hattını bağlamayı koymalıdır.

 

Bir haftada Marmaray da taşınanlar 1 milyon kişiye ulaştı. İstanbul’un ulaşımına rahat nefes aldıracak gibi görünüyor. İlk kez Sultan Abdülmecit tarafından düşünülen proje 2013 yılında hayalden gerçeğe dönüştü. Marmaray, İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarındaki demiryolu hatlarını İstanbul Boğazı altından geçen bir tüp tünelle birleştiren 76 km’lik bir demiryolu ile iyileştiriyor. Halkalı ile Gebze arasında çalışması planlanan hattın boğaz geçişini de içine alan, Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme arasındaki 14 km'lik bölümden oluşuyor. Açılan hatta 3'ü yeraltında olmak üzere toplam 5 istasyon bulunuyor. 1,2 milyon kişinin ulaşım süresini kısaltacak, enerji ve zaman tasarrufu yaptıracak proje, motorize araçların kullanımının da azalması ile hava kalitesinin iyileştirilmesine büyük fayda sağlayacak. Boğaziçi Köprüsü ve FSM Köprüsü'nün de iş yükünü muhtemelen azaltacaktır. Eminönü ve Üsküdar arasında batırılmış tüp tünelin toplam uzunluğu 1.387 metredir. 8 tane 135 metre, 2 tane 110 metre ve 1 tane 98,5 metrelik tüplerin ağırlıkları 12 ile 18 bin ton arasında değişiyor. Bu tüpler iki bölümden oluştu. 30 santimetre kalınlığında bir çeşit conta ile emişle birbirine bağlanıyor. Batırma tünelin yüksekliği 8,75 metre, genişliği ise 15,5 metredir. Marmaray için diğer teknik bilgiler şöyle;

 

Tüp Tünel Uzunluğu: 1.387 m, derinliği 60 metre(22 kat yüksekliğinde)

Yüzeysel Metro Kesimi Uzunluğu: 63 km

Yüzeydeki İstasyon Sayısı: 36 adet

Yeraltındaki tünel uzunluğu: 13,6 km

 

Yetkililer, "Yapım esnasında birçok ülkeden, birçok üniversiteden ve sivil toplum kuruluşlarından 15 bine yakın ziyaretçilerimiz oldu. Bu hem projenin tanıtımı hem de ülkemizin tanıtımı açısından çok önemlidir" dediler.

 

Fıkra buya, Mısır hükümeti kızıl denizin altına tüp geçit yapmak için ihale açar. İhaleye İngiltere’den, Amerika’dan, Japonya’dan ve Türkiye’den de temel ’in firması olmak üzere 4 firma katılır.

Firmaları teker teker mülakata çağırırlar ve teknik bilgi isterler. İngiliz firması: Biz iki taraftan da eşzamanlı olarak tüneli kazmaya başlarız ve denizin altında tam ortada buluşuruz. Tünellerin ekseni arasında maksimum 1 metre fark olur. 30 metre enindeki tünelde de 1 metreyi rahatlıkla düzeltiriz, derler.

 

Amerikan firması: Biz de iki taraftan kazmaya başlarız ve tam ortada buluşuruz maksimum 50 cm fark olur.

 

Japon firması: Biz iki taraftan kazmaya baslarız ve tam ortada buluşuruz. Maksimum 20cm fark olur, derler. Sıra bizim Temel’e gelir. Temel; biz de cihazlarımızı kurarız. İki taraftan kazmaya baslarız. Fadime’den helallik alırız. Ortada buluştuk buluştuk, buluşamadık iki tüneliniz olur. Ama hele şükür temelin fıkrası olmadı ve görkemli açılışla hizmete girdi Marmaray.

 

Açılışa cılız kalan bir eleştiride vardı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Semih Tezcan projeyi eleştirerek, “İpek yolunu bağlıyoruz diye övünülen proje, milenyum faciası olmaya namzettir” dedi. Marmaray projesinin, yanlış ve risklerle dolu olduğunu iddia eden Tezcan, “Meydana gelecek 7 şiddetinde bir depremin ivmeleri büyük olur. Bu şiddetteki sarsıntı çamuru sallayarak batırılmış tüpleri kopartacak, içine su sızacak, facia olacak. İzmir, Ankara ve İstanbul’da metro yapıldı bunu hiç görmüyorlar. İddia ediyorum, 13 km’nin maliyeti 390 milyon dolardır, bunu 810 milyon dolara verdiler, batırma tünel olduğu için, delme olsaydı 390 milyon tutardı” dedi.

 

Bu kadar mesafeyi (İzmit-Yenikapı) 8 TL ye gittim. Marmaray ücreti muhtemelen 2 tl olur. Yani İzmit-Yenikapı/Fatih 2,5 saat yolculuk ve 10 TL fiyatla tam biletle gidiliyor. Öğrenci ise 6 TL ye rahat gider. Bu hizmeti biz İzmit firmalarıyla 18 TL ye ve yaklaşık 3 saatte alıyoruz. ‘İzmit - İstanbul otobüslerinin yolcu fiyatı çok ucuzdur!’ diyenlere duyurulur. Bu durumda gidiş-geliş İzmit otobüsleri ile Esenler 36 TL, marmaray+bld otobüsü tam 20 ve öğrenci ise 12 TL oluyor.

 

Marmaray 2005 yıllarında bir ömür boyu bitirilmeyeceği iddia edilen proje olarak düşünülmüştü. Ama görkemli bir açılışla gerçekleştirildi. Haydi, İbrahim Başkan sende metroya yönel. 2016 yılında İzmit-Halkalı yolunu herkes kullansın.105+15 toplam 120 dakikada İzmit’ten binen yolcu halkalıya ulaşsın. Halk bunu istiyor ve hayallerini süslüyor.

 

Darısı Kocaeli halkına. Güzel çalışmaları kim takdir etmez ki...

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi YEDİ İKLİM Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Efe Tur Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr