18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyasetteki üslup!

Hayrullah Demiray

08 Kasım 2013 tarihli yazısı

Türkiye’de artık alıştık her seçim döneminde siyasilerin üslubu biraz daha çirkinleşiyor…

Deyim yerindeyse mahalleler de bile telaffuz edilmeyecek ve belki de kavga çıkaracak sözler, söylemler fazlasıyla dillendiriliyor.

 

Siyasilerin üslubu biraz daha çirkinleşiyor.

Aslında bunu gerçek anlamda deneyimli siyasetçilerin yapmayacağını düşünüyorum. Lakin son birkaç gündür bu konuda polemik konusu olan, zaman zamanda gaflarıyla ünlü bir isim var.

CHP’nin başında…

Büyük bir heyecanla gelen ama CHP’ye aslında çokta fazla bir şey katmadığı herkesin malumu olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olunca işin rengi biraz daha değişiyor.

 

Nihayet seçim sürecine iyiden iyiye girildi ve CHP’de adaylar belirlenmeye başladı ve bazı yerlerde gerçekten de seçimi belki de alabilecek adaylarda çıkıyor...

Ama bana göre diğer partilerin çalışmaları sonuca elbette etki edecek ama görünmeyen ya da CHP’lilerin görmek istemediği bir tehlike daha var ki; oda genel başkanın söylediklerinin normalde seçim sonucuna yansıyıp olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

 

Lakin durum pekte öyle görünmüyor. Zira CHP için tam tersi olabilir.

CHP’nin adayları ne kadar iyi olursa olsun eğer ki genel başkanları bu tavır ve söylemlerine devam ettiği sürece adaylara da eksi yazacağını ben söylüyorum…

Seçim bitince ne kadar haklı olduğumu ömrümüz vefa ederse göreceğiz.

 

Bugün bir siyasi parti lideri bana göre söyledikleriyle kitleleri arkasından sürüklemeli ve en azından adaylara ufakta olsa katkısı olmalı. Ama bugün bakıldığında CHP’de bundan eser yok! Dikkat ederseniz her yerde adayları konuşuluyor, partinin genel başkanından eser yok!

 

O nedenledir ki seçim süreçlerinde yaşanan bu çirkin üslup konusunda halk arasında bir uyumsuzluk olmamasını temenni ediyorum.

Elbette bu zaman zaman bütün liderlerde olabiliyor belki ama bu konu üzerinde durmamdaki en büyük sebep; CHP’deki lider sorunu!

Bana göre artık bu seçimlerin, Kemal Kılıçdaroğlu için de bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum.

Eğer seçimlerde CHP başarı gösterirse bu adayların başarısı denebilir. Şayet başarısız olur beklenen performansı gösteremez ise de bu Kemal Kılıçdaroğlu’na partide başkaldırıların başlayacağıdır.

 

Sonuçta bu üslubu bana göre CHP’ye de zarar verecektir.

 

Belki de adaylarla yakalanabilecek başarıyı da engellemiş olacak.

Artık seçmen, siyasette eskisi gibi kavga edene çok fazla pirim vermiyor.

Bunu da bütün liderlerin ve bütün siyasilerin görmesi gerekir.

 

Siyaset insana hizmet sanatıdır. Herkes fikrini açıkça beyan etmeli bunu da beyan ederken bana göre başkasını karalamak yerine kendi plan ve projelerini anlatmalı.

Artık halk, kameralar önünde birbirine her şeyi söyleyip kameralardan uzak canciğer kuzu sarması olmalarını da görüyor.

İşte bu nedenle çirkinleşen bu üslubun biraz düzelmesi gerekir.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem