20 Temmuz 2019 Cumartesi
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hicret

Melek Engin Aktemur

03 Kasım 2013 tarihli yazısı

Hicret, bir yerden bir yere göç etmektir. Göç edenlere de muhacir denilmekte. İnsanoğlu zaman zaman zorunlu göç ve hicretler yaşamış, halende yaşamaktadır. Hak ve hukukun hiçe sayıldığı, özgürlüklerin kısıtlandığı yerde sosyal sıkıntılar, huzursuzluklar kaçınılmazdır. Dinin, dilin ve kültürel değerlerin baskı altında tutulduğu yerde huzurdan, barıştan, hoşgörüden bahsedilemez. Dünyaya gelen her canlının yaşam hakkı vardır. Dil, din, renk ve ırkı ne olursa olsun ayırım yapılmadan insan hak ve hürriyetine saygı duymak son derece önemlidir.

 

Şanlı ecdadımız asırlar süren hâkimiyetinde bu düsturla hareket etmiş ve maiyeti altında bulunan her kesime hakkı, hürriyeti tevdi etmiştir. Böylece harmanlanan çeşitlilikten, çok özel çok güzel bir mozaik oluşturulmuştur. Tebaasını Yerinden yurdundan sürgün etmemiş, asimilasyona maruz bırakmamıştır. Bununla da yetinmeyip ulaştığı her yere medeniyeti götürmüş, insanlık adına çok yararlı eserler inşa ederek dünyaya örnek teşkil edecek kültür mirası bırakmıştır.

 

Kapitalist düzenin çarkları arasında kalan günümüz insanı bir takım değerlerini, geçmişini ve en önemlisi kimliğini unutmuş haldedir. Halka hizmetin hakka hizmet olduğu bilinci ile bu ortak noktada buluşmak hepimiz için hayırlı olacaktır ne dersiniz?...

 

Son dönemlerde bir takım hakikatlerin farkına varılıyor geç kalınmış olmasına rağmen… Efendim konu başlığımız HİCRET idi. Kısa da olsa paylaşmak istediğim; 14 küsur asır evvelinden yani Efendimizin ve beraberindeki bir avuç Müslümanın zorunlu hicretleri. Sizlerden bir istirhamım olacak; bu satırları okurken kendinizi o ortam ve atmosferde hissedin lütfen. Bir nevi empati yaparak tüm muhacir kardeşlerimizin ahvalini anlamamızı sağlayacaktır düşüncesiyle bunu öneriyorum haddim olmayarak..

 

Aynı topraklarda doğup büyümüş, akraba ve sülalelerinin asırlardır orada yaşamış olması bile bu göçü engelleyememiş bilakis zorunlu kılmıştır. Çünkü Mekke’nin müşrikleri, tek olan Allah’a inanan bu güzide insanlara zulmün her çeşidini reva görmüş ve memleketlerinden gitmelerine sebep olmuşlardır. Yapılan eza ve cefalara karşın inancından zerre kadar taviz vermeyen az sayıdaki Müslüman, o zamanlar ismi Yesrib olan Medine’ye hicret ederken Efendiler Efendisi son defa arkasına bakarak, mübarek gönülleri buruk gözleri yaşlı şöyle söylemiştir:

Ey MEKKE ,VALLAHİ SENİN İÇİNDEKİLER BENİ ÇIKARMASAYDI SENİ ASLA TERKETMEZDİM!..

Mekke’ye çok özlemelerine rağmen on yıl sonra fetihle gelebilecektir ve Hac vazifesi yerine getirilecektir. Bu fetih gerçekleşir ve yılların hasreti son bulur. Veda haccından sonra Medine’ye tekrar geri dönerler. Bu Efendimizin yoğun vefa duygusundandır. Mekke müşrikleri hiçbir zorlama olmaksızın Müslüman olma yolunu seçerler, bundan böyle şehrin ismi Mekke’yi Mükerreredir.

 

Bundan sonraki dönemde İslam âlemi takvime ihtiyaç duymuş ve Hz. Ömer zamanında Hicretin bir başlangıç olması kabul görmüştür. Daha sonra İslam âlemi Muharrem ayının ilk gününü hicri yılbaşı olarak kabul etmiştir. Bu yıl ise 4 Kasım Pazartesi gününe isabet etmektedir. Bu vesile ile okurlarımın ve İslam aleminin yeni yılını en kalbi muhabbetlerimle kutlarım. Savaşların barışa, hüzünlerin sevince döndüğü bir yıl olması niyaz ve duası ile… sevgi ile muhabbetle kalın efendim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem