26 Nisan 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Demokrasi, başkalarına hakaret etmek değildir

Hayrullah Demiray

02 Kasım 2013 tarihli yazısı

Gerçekten de bizler oldukça demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Her konuda artık konuşabiliyoruz. Bazıları bunu inkar etse de artık eskiden cesaret edemediğimiz birçok konuyu tartışabiliyoruz.

 

Bazıları demokrasiyi başkalarına hakaret ve küfür olarak algılıyorsa ona bir şey diyemem. İsteyen istediği gibi yazıp çizebiliyor, bunda da bir kısıtlama yok.

 

Dünyanın neresinde görülmüş sizinle aynı düşünmeyenlere küfretmeyi ya da sizin gibi düşünmeyen, sizin gibi giyinmeyene karşı çıkmayı demokrasi saymak.

 

Bugün tartıştığımız konulara bakarsanız aslında bir yandan ilerleme var. Çünkü dün bunları tartışamazdık bile, bazıları bu ülke insanını ötekileştirmek için elinden geleni yapardı.

 

Öyle ya da böyle hem kamuda hem de mecliste bu ülkenin kadınlarının inancı gereği örtüsüne bile birileri karşı çıkıyor. Bunun adına da demokrasi diyor. Onlar kendilerini demokrat olarak görüyorsa kardeşim ben demokrat değilim.

 

Eğer insanların görüş ve düşüncelerine saygı duyarak, sırf insanların siyasi farklılıklarından ve giyim kuşamlarından dolayı onların her alanda olmalarına engel olmuyorsanız, o zaman ben kendimi en demokrat sayabilirim.

 

Nitekim bu kurumda en üst kademede olan birisi olarak şunu söylemek istiyorum. Zira bu kurumda açık muhabirimiz de kapalı muhabirimiz de mevcut ve biz bununla iftihar ediyoruz. Her siyasi görüşten insan bu gazetede ve bu kurumda kendisine yer bulabiliyor. İşte demokrasi bu olsa gerek.

 

Hala bu ülkede milletin seçtiği vekilleri meclise nasıl girmeli diye düşünüyoruz ya da konuşuyoruz. İşte bak, ne güzel bunları tartışabiliyoruz.

 

Birileri içki masasından kalkıp hacca gidebiliyor. Biz buna bir şey diyor muyuz? Öte yandan Allah’ın emri olan hac farizasını yerine getiren milletvekillerimizin artık kamuda da serbest ve en doğal hakları olan başörtüsüyle meclise girmelerine birileri karşı durmak istiyor.

 

Ama yok öyle yağma, bu millet artık uyandı ve bazı farklı zihniyetleri iyi tanıdı. Bu millet sizlere üzerinde oyun oynatmaz artık. Ülkemiz insanı eski insanlarımız değil.

 

Öyle her fırsatta gerici dediğiniz ve otur dediğinizde oturan, kalk dediğinizde kalkan bir halk yok. Çünkü halkın kendi arasında açık kapalı gibi bir derdi yok.

 

Mecliste geçmişteki gibi ‘atın bunları dışarı’ diyecek ve bu yanlışa düşecek bir zihniyet yok diye düşünüyorum.

 

Olanları da biraz demokratik olmaya davet ediyorum.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi