17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP’nin 24 yıl sonraki demokrasi sınavı ve sonrası

Hayrullah Demiray

30 Ekim 2013 tarihli yazısı

Öncelikle herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Ülkemizin en anlamlı günlerinin başında gelen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 90. yıl dönümü vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum.

 

Cumhuriyete sahip çıkmanın en önemli şartının çok çalışmak olduğuna inananlardanım. Birlik ve beraberlik içinde, daha yaşanılası bir ülke için var gücümüzle çalışmalıyız.

Cumhuriyet coşkusunu en güzel şekilde hissetmeniz dileğiyle

 

Seçim heyecanı gitgide artıyor. Seçime daha iyi hazırlanabilmek için partiler kıyasıya yarışıyor.

CHP’de önceki gün farklı bir heyecan, 24 yıl aradan sonra demokrasinin belki de en güzel işlediği şekil olan ‘üyeler tarafından adayların belirlenmesi’ için bir yarış vardı.

 

Yazılara baktığımda şunu görüyorum; CHP’li olan da olmayan da CHP’den böyle bir olgunluk beklemediğini yazıyor. Bana biraz manidar geldi. Çünkü Türkiye’nin tarihine mal olmuş bir partinin demokrasi konusunda bunca zamandır sınıfta kaldığının bir göstergesidir.

 

CHP’de ön seçim yapıldı ve beklendiği gibi İzmit Belediye Başkan Adaylığı için yarışanların arasından Sefa Sirmen açık ara farkla önde çıktı. Bu durum, CHP’de birilerinin kazandığı ve birilerinin de kaybettiğinin göstergesidir.

 

Neden diyecek olursanız; CHP içerisinde sürekli olarak yenilikçi olarak adlandıranlar kaybetmiştir. Kazananlar ise gelenekçiler ve siyasetçinin eskisi yenisi olmaz diyenlerdir.

 

Dolayısıyla CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve yönetimi bana göre CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım karşısında bir adım geriye geçmiştir. Bunu bir kenara yazmanızı isteyeceğim nitekim CHP’nin bir belediye dahi alması durumunda parti içerisindeki bütün dengeler değişir.

 

Elbette diğer ilçelerdeki adayları da küçümsememek gerekir. Özellikle Gölcük adayı Turan Dumlu küçümsenecek aday değil bana göre. Lakin hem İzmit’te hem de Gölcük’te CHP’nin seçimi almasına kesin gözüyle bakanların yanıldığı bazı noktalar olacaktır.

 

Elbette buralarda Ak Parti’nin göstereceği adayların önemi büyük. ‘Ak Parti mevcut adaylarla yarışa girerse kaybeder’ diye bakanların yanıldıkları noktalar var. Ak Parti, CHP’nin adaylarına bakıp adaylarını değiştirdiği takdirde kendisini her iki ilçede de başarısız saymış olacak ki esas bu noktada seçimi kaybetme olasılığı yükselir.

 

‘CHP hem İzmit’te hem de Gölcük’te seçimi alır’ diyenlere yüzde yüz karşı çıkmak doğru bir mantık olmaz tabii ki. Bunun yanında hesap edilmeyen köyler var ki köylerin katkısının fazla olacağı inancındayım.

 

Ak Parti bu saatten sonra bütün gücüyle İzmit ve Gölcük’te daha farklı bir çalışma içerisine girecek. Nitekim Ak Parti’nin çalışma sitilini diğer partiler de zaman zaman örnek alıyor.

 

CHP’nin kadın kolları ne kadar ve nasıl çalışıyor bilmiyorum. Ak Parti’li kadınlar seçim sonrası yine çalışmaya devam ediyor. Bu özellik belki de CHP’nin seçimi almamasına en büyük etken olur.

Sefa Sirmen, CHP için hala büyük bir şans ama İzmit’e çantada keklik olarak bakmanın yanlış olacağını düşünüyorum.

 

Sefa Sirmen’nin tek başına başarabileceği bir iş olmadığının görülmesi gerekmektedir.

Bu saatten sonra seçimlerin iktidarla ana muhalefet arasında geçeceği kesin ama ipi kimin göğüsleyeceği son dakikaya kadar belli olmaz. CHP’nin İzmit Belediye Bakan eski adaylarından Ferit Ataman, bu konuda iddialı konuşuyor. Seçimi yüzde 58 ile alacaklarını söylüyor ki bunu da yazma gereği duydum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem