17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hayat okulu

Melek Engin Aktemur

27 Ekim 2013 tarihli yazısı

Cahil çok şey bildiğini sanır. Oysa öğrenilecek bir yığın bilgi vardır ve hayatın kendisi başlı başına bir okuldur, insanı eğiten ve öğreten. Yaşadığımız olumlu olumsuz her durumdan ders almak ve bu edinimleri zamanı geldiğinde kullanmaktır bize düşen.

 

İçtimai hayatta, beşeri münasebetlerde bir takım kurallar vardır; etik kurallar, görgü kuralları ve adabımuaşeret kuralları vs, saydıklarımızın tümü insanlığın yararı için olup uygulanması da elzemdir. Burada her şeyin bilinmesinden bahsetmiyoruz tabii ki, hayat boyu bize yardımcı olacak gerek kendimize gerek etrafımıza müspet anlamda fayda sağlayacak doğru bilgiden bahsediyoruz.

Bilmediğini bilmek erdemliliktir ‘bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp’ sözü çok manidardır. Burada efendimizin sözüne kulak verelim, buyururlar ki ‘beşikten mezara ilim talep ediniz’. Öğrenmenin yaşı zamanı olmadığı gibi mazereti de olmamalı, zira her bilgiye ulaşmak, öğrenmek artık çok kolay, Bize talep etmek ve ömür boyu talebe olmak düşer bu durumda.

 

Bu arada ufak bir anımı paylaşmak isterim sizlerle, küçüklüğümden beri ilme talip bir talebe olduğumdan dolayı kitap okumayı hepiniz gibi bende çok severim. Yıllar önce çocuklarımın arkadaşları bize gelmişlerdi ve ben yine kitap okumaktaydım, bu çocuklar çok şaşırmış ve şöyle söylemişlerdi, ‘ANNELER HİÇ KİTAP OKURMU?’ evet onlara göre anneler kitap okumazdı, böyle bir kural vardı da benim haberimi yoktu? O zaman için çok taaccüp etmiştim. Şimdilerde okuyan öğrenen anneleri babaları gördükçe çok mutlu oluyorum.

 

Efendim bu arada madalyonun diğer yüzüne de bakalım dilerseniz; Bir yığın diploma sahibi olmuş kütüphane dolusu kitaplar okumuş ama! Haline, kalinde müspet bir değişim olmamışların sayısı hiç de az değil. Bu insanlar aldıkları eğitim ve bilginin aksine hal ve davranış sergileyerek toplumu düşündürüyorlar.

 

Ve şu sonuca ulaşıyoruz ki; bilgi, beyin potasında harmanlanmalı ve yorumlanmalı, bu bilgiyi kalpte onaylamalı ve söz ve davranış olarak dışa yansımalı ki o zaman semeresi alınabilsin. Yoksa ben biliyorum demek kuru bir ifadeden öteye geçemez. Hayata aktarılmayan uygulanmayan bilgilerin hamallığını yapmak beyhude emek sarf etmekten ibarettir.

 

Doğru bilgilerle donanmış, sözü ve davranışları bir bütünlük içinde olup topluma örnek olabilenlere ne mutlu! Küçük bir mum olup yanarak etrafına ışık saçabilen güzel insanlardan olabilmek hepimizin dileği olsun.

 

Doğruya güzele iyiliğe giden yolunuz her daim açık olsun efendim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem