23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karaosmanoğlu, Büyükşehir’de devam dedi

Hayrullah Demiray

26 Ekim 2013 tarihli yazısı

Siyasette bazen ne zaman ne olacağı belli olmaz. Bazen de perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Bu durumdan hareketle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu önceki gün başvurusunu yaptı. O da Başbakan’ın izinden gidiyor ve ustalık için üçüncü dönemi istiyor.

Karaosmanoğlu, hem Ak Parti tabanından hem de Kocaelili seçmenlerden oy isteyecek.

 

Zira iki dönemdir Kocaeli’de belediye başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu’nu zaman zaman eleştirdiğimiz mutlaka olmuştur. Bundan sonrada karşısına başka aday çıkmazsa ki muhtemelen çıkmayacak veya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Büyükşehir adayı şu kişi olacak’ demezse görev bir dönem daha Karaosmanoğlu’na emanet edilecek.

 

Kocaeli’de bir başkasına ben şans tanımıyorum. Diğer köşe yazarları da zaten bunun tersini pek yazmıyor ya da ben yazanına rastlamadım.

 

Elbette aksini düşünenler vardır ama bunu belki de dillendiren yok. Görünen köy kılavuz istemez.

Bir zamanlar CHP’nin adeta kalesi konumunda olan Kocaeli artık Ak Parti’nin kalesi durumunda.

Bunda Ak Parti’nin başarısı yanında İbrahim Karaosmanoğlu’nun da elbette payı vardır, bunu kimse inkar edemez.

 

Lakin başarının asıl sırrı bana göre Ak Parti’nin planlı ve programlı çalışıyor olması ve her şeye rağmen kendi içerisinde kenetleniyor olmasıdır.

 

Kocaeli’nin artık Ak Parti’nin kalesi olduğunun en büyük göstergesi de bana göre; geçmişte İzmit ve Kocaeli’yi yöneten Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın Büyükşehir’e değil İzmit Belediyesi’ne talip olmalarıdır.

 

Diğer yandan MHP’nin adayı Saffet Sancaklı, partisinin oyunu birkaç puan arttırabilir ama bu durum seçimi almaya asla yetmez. Bu konuda şansının pek olduğunu düşünmüyorum.

 

Elbette siyasette herkes kazanmak için yola çıkar ama bunlardan birisi kazanacağı için o kişinin Ak Parti adayı olacağını söylemek her halde hayalcilik olmaz.

 

Şöyle bir bakıldığında herkesin gözü İzmit’te. Onun için CHP’nin Büyükşehir’de adayı kim olacak diye çok fazla bir gayretin olmadığını görüyoruz. Bu durum CHP’nin Kocaeli Büyükşehir’de iddiasının olmadığını bizlere düşündürüyor.

 

CHP’nin kalesinin bir anlamda düşmesine vesile olan eski isimlere parti ne kadar şans tanıyacak bunu birkaç gün sonra hep birlikte göreceğiz. Bana göre CHP eski isimleri bir yana bırakıp, yeni isimlerle yoluna devam edecek.

 

Sürpriz değil de başka bir şey olabilir mi? Onu da bilemem ama bence CHP içerisinde bu konuda oldukça farklı bir hareketlilik var.

 

Aynı hareketlilik Ak Parti içerisinde olur mu? Belki İzmit ile ilgili bir hareketlilik yaşanır ama bunu da parti büyükleri ve temayül yoklaması sonlandırır.

 

CHP’nin içerisinde yaşanacak karmaşanın benzeri Ak Parti’de yaşanmaz çünkü Ak Parti’nin şuanda iktidar olması parti içi durumda etkisini göstermekte.

 

İşte bunların hepsini üst üste koyduğunuzda ve diğer partilerin adaylarının belli olması durumunda, Ak Parti Karaosmanoğlu ile devam derse en kötü şartlarda yüzde 52 oy oranıyla seçimi alır.

Büyükşehir’deki tahminim bu, diğer ilçelerle alakalı tahminimi de sizlerle paylaşacağım.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem