19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsanlar neden mutsuz?

Hayrullah Demiray

25 Ekim 2013 tarihli yazısı

İnsanlar hayatından mutlu değil. Ne çalışan mutlu, ne işçi, ne de memur. Acaba neden diye şöyle bir kendi kendime sormaya başladım. Ne zengini mutlu ne de fakiri, yani bir toplumda hiç kimse mi mutlu olmaz.

 

Sürekli olarak kavga edecek bir görüntü ve kargaşa çıkmayı bekleyenler var.

Adeta kendi kendimizi yer gibi bir durum hakim. Neden böyle diye sormak gerekir kendimize.

Bir düşünün; eskiden insanlar bu kadar tok değildi. Şimdi ise en fakirinden en zenginine kadar toplumda herkesin evinde en az 3-5 bin liralık telefonlar mevcut ama yine de kimse mutlu değil.

Topluma bakıldığında bir kanaatsizlik hakim, herkeste diğerini ötekileştirme çabası mevcut. Dostuna bile güvenmeyen bir toplum var. Adeta herkeste bir paranoya durumu hakim.

 

Bakıldığında herkes birbirini suçlar durumda. Toplumda yaşanan kavga ve cinayetler, hatta çocukların bile istismar ediliyor olması aslında bir yerlerde sıkıntının olduğunu gösteriyor. Bu sıkıntı maddi olabilir mi?

 

Ben asla böyle olduğunu düşünmüyorum. Neden derseniz; eskiler daha iyi bilir ama bizler o günlere biraz yetiştik. Benim yaşlarımda olanlar ve köyde doğup büyüyenler daha iyi bilir elektrik bile olmadığı dönemleri. Kara lastikle dolaştığımız zamanlarda bırakın laptopu, oyuncağımız bile yoktu.

 

O zamanlar her şey daha farklı ve güzeldi. İnsanların birbirleriyle dostlukları, arkadaşlıkları tamdı.

Herkes birbirini tam severdi, sevmeyen de açıktan söylerdi. Kimse kimsenin arkasından bu kadar iş çevirmezdi. Hele insanların birbirine yardımcı olmalarını dersek, o daha başkaydı.

Şimdi herkes birbirinden kaçıyor adeta. Kardeş kardeşe düşman hale gelmiş. Bunun sebebi nedir diye bir kez daha sormak gerekir diye düşünüyorum.

 

İnsanların bu kadar buhranda olmasının acaba maddiyatla ölçülebilmesi mümkün mü? Ben yine buna hayır diyeceğim çünkü insanların bugününü geçmişle kıyasladığınızda çok zengin olduğumuzu göreceksiniz. Yani maddi olanaklarımız daha fazla iken bu kadar mutsuz insanların olması gerçekten manidar.

 

Öyle bir hale gelmişiz ki kendi apartmanımızda olan kişileri bile tanımıyoruz. Yıllarca aynı apartmanda oturan insanlar birbirlerini tanımıyor ve selamlaşmıyor.

 

Bunun sonucunda da bazı üzüntü verici olaylar meydana geldiğinde herkes olayı kendince değerlendiriyor, eleştiriyor. Ancak kimse, acaba bu olay meydana geldiği anda orada kimse yok muydu diye düşünmüyor.

 

Geçtiğimiz günlerde hepimizi yaralayan bir olay daha yanı başımızda gerçekleşti. Değirmendere’de olan olay hepimizin malumu. Apartmanda 9 gün boyunca kimse ne hikmetse bir bebek sesi duymuyor. Ben kimseyi suçlamıyorum, sadece toplumda geldiğimiz noktayı vurgulamak istiyorum.

Bebeği orada bırakana ben sadece zavallı diyorum. O insana Allah akıl fikir versin. Bu insan bir de çocuklara öğretmenlik yapan bir insan.

 

Elbette öğretmenlerimiz baş tacı, elbette onların içinde de yanlış insanlar olabilir ama bu bizleri çok üzen olayın altında bir gerçek yatıyor. O da toplumun hep maddiyatla avutulmuş, maneviyattan uzaklaşmış olmasından başka bir şey değil.

 

İşte bu gerçeği görmek durumundayız.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem