21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kandıra’da nasıl bir yol izlenecek?

Hayrullah Demiray

24 Ekim 2013 tarihli yazısı

Kandıra’nın kendine özgü bir yapısı var. Yıllarca Kocaeli’den aslında bir anlamda kopuk yaşayan bir ilçe. Bazı işler bazında İzmit yerine Sakarya ve ilçeleri ile daha içli dışlı olan bir ilçemiz.

 

Merkez nüfusu itibariyle ufak bir ilçe olsa da köy nüfusu ve alan olarak Kocaeli’nin en geniş ve en eski ilçelerinden biridir.

 

Yıllarca fazla gelişme gösterememiş ve hep ihmal edilmiştir. Bu nedenle aslında Kandıralılar siyasetçilere biraz da kızmakta haklılar diye düşünüyorum.

 

Son seçimlerde Kandıra da Kocaeli’nin diğer ilçeleri gibi tercihini iktidar partisi Ak Parti’den yana kullandı. Elbette bu konuda beklediklerinin bir kısmını aldı ama oradaki vatandaşlara sorsanız hala fazla oranda beklentilerinin olduğunu gizlemezler.

 

Buna paralel olarak Ak Parti’nin mevcut belediye başkanı Cengiz Kan, Kandıra’da Ak Parti teşkilatı içerisinde yer alan bazı isimlerle ve belediye meclis üyelerinin bir kısmıyla problemler yaşamaya başladı. Sürekli olarak cezalarla gündeme gelmesi Kandıra’nın gündemdeki yerini korumasına sebep oldu.

 

En çok aday adayının Kandıra’da olması bu nedenle yadırganmamalı. Herkes doğal olarak aynı partide de olsa başarısız saydıkları bir başkanı devre dışı bırakmak için çaba gösteriyor.

Hal böyle olunca Kandıra’ya muhalefette göz dikmiş durumda ama her şeye rağmen diğer ilçeler gibi Ak Parti burayı muhalefete kaptırmak istemiyor.

 

İşte böyle bir durumda Ak Parti yetkililerinin yapacağı en doğru hareketlerden biri bence siyasette yeni yüz ve her şeyden uzak bir isim bulmaları. Bayan aday adayı olması dolayısıyla Emel Ceylan Balcıoğlu’nu parti büyükleri aday gösterir mi bilmem.

 

Aday göstermesi durumunda dengeler olumlu da olabilir tepki de çekebilir. Orası ayrı bir sıkıntı.

Bu kadar çok aday adayının olduğu yerde doğrusu Ak Parti yetkililerinin elbette en uygun kararı vermeleri gerekiyor, onu da vereceklerdir.

 

Lakin bu durum iyice üzerinde durulması gereken bir konu. Çünkü Kandıra’da hem muhalefet hem de Ak Parti içerisinde Cengiz Kan a karşı olan bir grup var ve bu grubun bana göre dikkate alınması gerekir.

 

Zira Kocaeli’de siyasetin farklı işlediği birkaç ilçeden bir tanesi de Kandıra’dır.

Bana göre Dilovası ve Karamürsel’de de siyaset biraz farklı işliyor.

 

İktidar partisinin aday belirleme konusunda bu üç ilçede zorlanacağını düşünüyorum.

Çünkü yapıları itibarıyla bu üç ilçede biraz daha farklı bir şekilde adayların belirlenmesi gerekmektedir. Yoksa bu üç ilçede sıkıntı yaşanabilir.

 

Her parti belli kurallar çerçevesinde adaylarını belirleyecek, onlar siyasetçilerin işi. Bizim de işimiz gördüklerimizi yazmak.

 

Yoksa bizim işimiz siyaseti yönlendirmek değil. Bana göre de bütün gazeteci arkadaşlarım böyle yapmalı.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem