24 Haziran 2018 Pazar
Burçin Akyol

Burçin Akyol

burcinakyol80@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hastalıklardan korunmak için ne yapmalıyız

Burçin Akyol

24 Ekim 2013 tarihli yazısı

Sevgili okurlar, mevsim değişikliklerinde birçoğumuz bir takım hastalıklar ile mücadele etmek durumunda kalabiliyoruz. Özellikle yılın bu aylarında yani mevsim geçişlerinde her zaman olduğumuzdan daha da çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlık ocakları veya hastaneler şu aralar mevsimsel hastalığa yakalanan insanlarla dolup taşıyor.  Nezle olanlar, grip olanlar, alerjik hastalıklara yakalananlar bu mevsimlerde oldukça sık ortaya çıkıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz hava koşullarında kendimize daha fazla dikkat etmemiz, bağışıklık sistemimizi koruma altına almamız bu hastalıklara yakalanma riskimizi kısmen de olsa azaltacaktır.

 

Günümüzde artık hemen hemen her mevsim marketlerde, pazarlarda çoğu meyve ve sebzeleri bulabiliyoruz. Birçok insan artık hangi meyve ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunuz karıştırır oldu. Çünkü sürekli pazarlarda her mevsime ait ürünleri görmemiz mümkün. Bu ürünlerin çoğunun sera olduğunu ve doğal ortamlara benzer ortamlarda yetiştirilmeye çalışıldığını biliyoruz. Her ne kadar doğalına yakın olmaya çalışılsa bile maalesef ki bu ürünlere bazı katkı maddeleri, hormonlar ve ilaçlar ilave edilebiliyor. Bu da ürünü doğal halinden ayırıyor. Her ne kadar görüntü olarak güzel ve sağlıklı görünse bile aslında mevsiminde yetişmediği için o kadar da sağlıklı ve yararlı olmadığınız biliyoruz.

 

Mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler bizleri mevsim hastalıklarından koruma özelliklerine sahiptirler, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize, daha dinç ve zinde olmamıza yardımcı olurlar. Portakal, mandalina, ayva sizce neden kış meyvesidir? Veya ıspanak, pırasa? Aynı şekilde yaz meyvelerinden karpuz, kavun?

 

Tüm bunlar tesadüf değil. Her mevsimde olan standart diyebileceğimiz hastalıkları önlemek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğanın bize sunmuş olduğu doğal tedavilerdir aslında. Zihnimin ve bilincimizin daha açık ve çözüm odaklı olmasına yardımcı olurlar. Farkındalığımızı geliştirmemize destek olurlar.

 

Birçok hastalık bizim düşünce sistemimiz ile de doğrudan bağlantılıdır. Bir şekilde hasta olduğumuz zaman aslında zihnimizde içinden çıkamadığımız bir durum yaşıyoruzdur. Bu durum zihnimizi çok fazla yorduğu için bağışıklık sistemimizi de alt üst ediyor.  Düşüncelerimizden veya içinde bulunduğumuz istemediğimiz durumdan çoğu zaman kaçmak için hasta oluyoruz. Düşünün ki, her mevsim değişikliğinde hasta olacağınıza inanıyorsanız eğer zaten hasta olursunuz veya işe gitmek istemediğiniz zamanlarda hasta olursunuz. Tatil zamanlarında erkenden uyanırsınız ama işe gitmek için uyanamazsınız. Üstelik bir de kış ayında veya mevsim geçişlerinde hiç hasta olmayan insanlar var. Aynı zamanda beraber vakit geçirdiğiniz biri hasta olmuyor ama siz hasta oluyorsunuz.

 

Demek istediğim hastalıklar sadece çevresel etkenler ile oluşmuyor. Çevresel etkenler bizim için sebep diyebileceğimiz bir yanılsamadır. Yaşadığımız her durumda olduğu gibi hastalıklar içinde çözüm ve tedavi kendi içimizde ve zihnimizdedir.

 

Sonuç olarak sağlıklı kalmak için mevsimsel gıdalar ile beslenmek bizlerin bilinç sistemi ile doğrudan orantılıdır ve hastalıklara karşı daha dirençli olmamız konusunda bizlere yardımcı olurlar. İlkokulda öğretmenlerimizin bizlere söylediğini hatırlayın; ‘’sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’

Sağlıkla ve ışıkla kalın…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr