18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herkesin farklı bir hesabı var

Hayrullah Demiray

23 Ekim 2013 tarihli yazısı

Kocaeli’de seçim çalışmaları gün geçtikçe hareketleniyor. İktidar partisi bu noktada çok hareketli ama ana muhalefet partisi CHP’de de özellikle İzmit’le ilgili özel bir gayret var.

 

Elbette İzmit bütün partiler için mutlak önemli. Hem iktidar hem de muhalefet bu konuda gerçekten de İzmit’e ayrı bir önem veriyor.

 

Mevcut durum göz önünde bulundurulursa Kocaeli’de 12+1 toplamda 13 belediyenin hepsi iktidar partisinde. Bazı yerlerde muhalefetin hiçbir iddiasının olmadığı gözlerden kaçmıyor.

 

Mesela Başiskele’de muhalefet pek varlık göstereceğe benzemiyor. Bırakın muhalefeti, Ak Parti’de bile Başiskele ile ilgili şuana kadar aday adayı çıkan olmaması, muhalefetin burada pek iddiasının olamadığının bir göstergesi.

 

Söz konusu İzmit olunca herkesin ayrı bir hesabı var. Dolayısıyla İzmit’in talibi çok. Konu İzmit olunca iktidarda da muhalefette de çok farklı senaryolar mevcut. İşte bu nedenle İzmit seçimleri belki de Kocaeli’de en zor geçecek seçimlerden bir tanesi.

 

Buna paralel olarak her partinin adayı aslında önemli. İzmit’te gösterilecek olan adaylar konusunda partiler ince eleyip sık dokuyor.

 

Ak Parti’nin bir yandan mevcut belediye başkanları ile yola devam etmek istemesi gayet normal. Çünkü değiştirdiğinde belediye başkanını başarısız görmüş olacak ki bu da İzmit için Ak Parti açısından bence risk taşır.

 

Diğer yandan CHP’de ise daha karmaşık bir durum söz konusu. Neden diyecek olursanız; bir yanda Sefa Sirmen, diğer yanda ise Hikmet Erenkaya, yenilik adına uzun yıllardır partinin her kademesinde görev yapan Aysun Özcan Erenkaya ile Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve diğer adaylar var.

 

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, her ne kadar bu konu İzmit ile alakalı bir durum olsa da mutlaka müdahil olmak isteyecek.

 

Nitekim ön seçim yapılmaması konusunda karar alınacak olması bile bunun bir işaretiydi ve sonra ön seçim kararı alındı. Eğer il başkanlığına kalsaydı belki de ön seçim yapılmayacaktı.

 

Yani CHP’de son zamanlarda İzmit ile ilgili Sefa Sirmen ismi her ne kadar ön plana çıksa da bu CHP için bir avantaj değil dezavantaj olabilir. Bana göre diğer adayların Sefa Sirmen aday gösterildiğinde bunu kabulleneceklerini sanmıyorum.

 

Çünkü CHP’de bir yenilik ve değişim olacağını hemen hemen her fırsatta dile getiren aday adayları, kolay kolay köşelerine çekilip oturacak isimler değil.

 

Seçim yaklaştıkça her şey daha net bir şekilde gün yüzüne çıkmaya başlayacak ama siyasette bazen her şey birilerinin istediği gibi olmayabilir. Siyasette bazen yapılan hesapları seçmen bir anda bozabilir.

 

O nedenle hiç kimse hiçbir şeye garanti olarak bakmasın. Ne demişler, “Büyük lokma ye ama büyük laf konuşma.” Yani hesaplar tutmayabilir.

 

Bu seçimden önce İzmit adayıyla ilgili en büyük sorunu yine CHP’nin yaşayacağı ortaya çıkıyor. Nitekim bu seçimde herkes İzmit ile ilgili çok fazla hesap yapmaya başladı ve İzmit en kolay alınabilecek bir yer gibi görünüyor.

 

Lakin bazı hesap edilmeyen durumlar var. Köylerin de artık ilçe belediyelerine oy verecek olması önemli. İşte bu nedenle İzmit’te seçimleri CHP’nin almasına kesin gözüyle bakanlar yanılıyor olabilirler. Bence bir kez daha tahlillerini gözden geçirip öyle yazmaları gerekir.

 

Öncelikle CHP’nin seçimi alabilmesi için kendi içerisindeki fırtınaları dindirebilmesi gerekir.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem