18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir bayramı daha geride bıraktık

Hayrullah Demiray

22 Ekim 2013 tarihli yazısı

Bir bayramı daha geride bıraktık. Bayramda zinde olalım, seçim arifesine girilmişken kafamızı iyi bir dinleyelim ve arkadaşlarımız bayramda güzel bir tatil yapsın diye bayram boyunca gazetemizi çıkarmadık.

 

Elbette bayram boyunca interneti boş bırakmadık. Bu konuda gerekli emeği sarf eden iki arkadaşım, Serkan İskender ve Gökhan Güneri’ye teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Zira onlar bu zaman zarfında internetten haberleri yayınlamaya devam ettiler. Diğer arkadaşlarımız bundan böyle Kocaeli’nin nabzını tutmaya devam edecekler.

 

Siyaset artık ısınmaya başladı. Bayramda bunu görmek mümkündü çünkü hem parti bayramlaşmalarında hem de kent bayramlaşmasında bunu görme olanağı bulduk.

 

Her ne kadar CHP ve bazı sivil toplum kuruluşları alternatif bayramlaşma diye bir adet çıkarsalar da herkes yine kent bayramlaşmasında boy gösterdi.

 

Hele Ak Parti’nin il başkanlığındaki bayramlaşmada herkes oradaydı. Deyim yerindeyse bütün aday adayları ve aday olmak isteyen herkes bayramlaşmaya katıldı. Yani Ak Parti bayramda bile boş durmadı. Ak Parti’ye katılımlar ve başvurular devam ediyor.

 

Bayramın ikinci günü, bayramlaşmadan önce parti saflarına katılan Adnan Metin de yerini almıştı.

Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek bu bayramda oldukça neşeliydi. Nedendir bilinmez ama oldukça neşeli bir görüntü sergilemesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Bu arada Ak Parti’nin ilimizdeki önemli isimleri de yerini almıştı. Hatta eski bakan Osman Pepe de oradaydı. Bayramlaşmada hemen Mahmut Civelek in yanı başında olması ‘acaba Osman Pepe aktif siyasette yerini yeniden alacak mı?’ sorusunu akıllara getirdi.

 

Ak Parti’de dikkatimi çeken bir şey daha vardı. Belediye başkanlarından yeri garanti olanları yüz ifadelerinden anlayabilmek zor değildi. Diğer yandan, sıkıntılı belediye başkanlarının yüzlerinden bunu okumak mümkündü. Aday adayları da görücüye çıkar gibi birbirleriyle yarıştılar.

 

Elbette sadece Ak Parti’de değil, MHP’de de aynı görüntüler sergilendi. En sıkıntılı ve yüzler asık bayramlaşma yine CHP’de oldu. Bana göre CHP bu süreci en sancılı atlatacak partilerden bir tanesi. Zaman içerisinde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan ön seçimlerden sonra bu durum daha da net bir şekilde ortaya çıkacak.

 

Yani bayramda aslında herkes tatil yapmadı ve bayramı fırsata dönüştürenler siyasiler oldu. Belki de bu bayram en çok onlara yaradı.

 

Aslında bayramların eski anlamlarını da yitirdiğini düşünüyorum çünkü bayramlaşmalar artık siyasilerin boy gösterdiği alanlar haline dönüşüyor.

 

Bayramlaşmalara halkın da ilgi göstermesi ve katılması gerekirdi. Bu anlamda Başiskele’de yapılan ilçe bayramlaşmasını tebrik etmek gerekir.

 

Bu bayram diğer bayramlardan daha kalabalık bir topluluk ilçe bayramlaşmasına katıldı ve Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz oldukça güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Kaymakam Ali Partal ve ilçedeki bütün daire müdürleri oradaydı.

 

Orada her partiden insan vardı ama ilçede bulunan bazı parti yöneticilerinin katılmamasını özellikle yadırgadığımı söylemek isterim. Zira bayramların ayrıştırmak için değil birleştirmek için olduğunu unutmamak gerekir.

 

Bayramların küs olanların barışması ve insanların bir birleriyle iyi diyaloglar kurması için bir fırsat olduğunu unutmamak gerekir.

 

Kent bayramlaşması bu anlamda önemliydi. Ben katıldım ve bana göre orada her kesimden insanı görmek mümkün olmalı. Bundan sonraki yıllarda geliştirilerek devam etmeli.

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem