19 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Allah sevgisi

Adnan Gümüşer

19 Ekim 2013 tarihli yazısı

Allahın bizim üzerimizdeki nimeti, sayısı ve niteliği tarif edilemeyecek çokluktadır: Bize akıl ve zekâ verdi. Diğer varlıkların hepsini hizmetimize sundu. Dünyayı emrimize verdi. Allah’ı sevmek onu bilmeyi ve tanımayı gerektirir. İnsan tanıdığını değerlendirir. Çünkü insan ancak bildiğini tanıdığını ondan hayır ve iyilik gördüklerini sever. Ayeti kerimede izah edildiği gibi müminlerin Allah’ı sevmesi, bütün sevgilerden kuvvetlidir. Böylece bu konuda olaya değişik gözle ve başka bir açıdan bakılmasının yolu gösteriliyor.

 

Allah’ı sevmek, onun sıfatlarını en güzel şekilde anlatan ve yaşayan peygamberimizin yolundan gitmektir; Peygambere uymak izinden gitmek güzel ahlakı ile ahlaklanmaktır. Allah’ı sevmenin diğer bir göstergesi de Hz. Muhammed’e saygı duymak, sünnetine uymaktır.Getirdiklerini kabul edip hayatta uygulama safhasına koymaktır.Kuranı Kerim şöyle buyurur.’Ey Muhammed deki,:Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah’ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.Allah affeder ve merhamet eder.’

 

Allah Teâlâ’yı seven, onun kelâmı olan Kuran'ı ve resulü olan Hz. Muhammed'i, onun dava arkadaşı olan sahabeyi de sever. Kısaca Allah'ın sevdiği herkesi ve her şeyi sever. Yüce Allah şöyle buyurur: "İman edenlerin Allah'a sevgileri ise çok fazladır." hal böyle iken Allah sevgisini arka plana atmak önemsememek doğru mu?

 

Yeryüzünde yaşayan herkes aslında çok çalışmalıdır. Neye çalışmalıdır; Allah’ı tanımaya ve tanıtmaya çalışmalı ve gayret sarf etmelidir. Bunu yapmıyorsa bu işe hemen başlamalıdır. Zira ölümün geldiği andan itibaren tüm çabalar geçerliliğini yitirmiştir. Artık kişinin defteri kapanmış bonus kazanma dönemi bitmiştir.

 

Herkes istisnasız Allah’ı sevdiğini söyler ama bazıları âşık olmanın, bağlanmanın ve sevmenin ne olduğunun bilmez ve gereklerini yerine getirmez.

 

Mısırda darbeyi yapanlara, ülkelerinde terör estirenlere veya Ezher şeyhine sorsan ‘Allah’ı seviyor musun?’ diye, her biri istisnasız evet der. Hatta ‘bizi ne ile itham edersin?’ diye de kızarlar. Peki, o ölen ve öldürülen insanların hesabını kim verecek?

 

Suriye’de Esed’e sorsan ve onun destekçisi Ramazan e'l-butiy’e (gerçi öldü. Allah taksiratını affetsin) sorsan Allah’ı seviyoruz der ve kızardı hatta. Peki bu kimyasallar ne ve bu insan ölümleri ne.

 

Muhtemelen ‘halkımı sevdiğim için’ der. Ve ‘sen ey âlim neden Esed’ın yanında durursun?’ diye sorsan ‘bu iş ayrı o iş ayrı’ der.

 

Kimimiz de derki ‘aman bana ne mısırından kısırından ve Suriye’den’ gerisi lafı güzaftır.
Oysaki gerçek er geç karşımıza çıkacak. Görülecek ki gerçek durum bambaşkadır.

 

Allah’ı sevmek insanı yüceltir. İnsana hayatı anlamlı kılar. Yaşama sevinci verir. Kişi karıncayı bile üzmez ve hayatın sınırlı ve sayılı olduğunu bilerek davranır. Allah’ı gerçekten sevende aşağıdaki özellikler belirir.
1- İnsanda kişilik oluşur
2- Kimseyi üzmez
3- Üzülenleri teselli eder
4- Teselli olanları mutlu eder
5- Mutlu olanları huzura kavuşturur.
6- Huzura kavuşanları hizmete koşturur.
7- Hizmete koşanlar Allah’ı yüceltir ve Allaha nasıl kul olunacağını öğretir.


Hz. İbrahim çok sevdiği oğluna ‘bana seni kesmem vahiy edildi’ deyince, Hz İsmail bu günün yetişmiş ve ahlakı ile donanmışlar gibi ‘ne yapıyorsun be abi katil misin nesin!’ demedi veya gidip 155 polise şikâyet etmedi.’Emrolunduğun şeyi yap’ dedi. Ve hatta ‘yüzümü kapat ki benim yüzümü görünce vazgeçmeyesin emredildiğin şeyi tamamen yerine getiresin’ dedi.

 

Şimdi bu olayda şu gerçekler vardır.
1- Hz. İsmail Allaha mutlak bir teslimiyetle bağlıdır.
2- Hz. İsmail ve Hz İbrahim de Allah sevgisi doruk noktadadır
3- Hz. İbrahim Allahın tüm emirlerini kayıtsız ve şartsız yerine getiriyor.
4- Bu iki güzel insanın tavırları geleceği inşa edeceğinin delili oluyor.

 

Peki, bize düşen ne;
1- Allah’ı bu derecede sevmeliyiz
2- Allaha bu şekilde bağlı olmalıyız.
3- Çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmeliyiz.

 

Allah sevgisini her şeyin üstünde tutmanız dilek ve temennisiyle.


Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr