20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bayramımız mübarek olsun…

Hayrullah Demiray

15 Ekim 2013 tarihli yazısı

Yardımlaşma ve dayanışmanın önemini daha iyi anladığımız ve yılda iki defa farklı duygular tattığımız bayramlardan bir tanesi de Kurban Bayramı. Aynı zamanda mali bir ibadet olan Kurban Bayramı’na bu yıl da erişmekten dolayı rabbimize şükürler oldun.

 

Birlik ve beraberliğimizin önemi her zaman oldukça yüksek ama bu önem bayramlarda doruğa çıkıyor.

Bu yıl da Kurban Bayramı arifesinde oldukça buruk duygular taşıyoruz. Neden derseniz; dünya üzerinde zulüm görenler her zaman olduğu gibi Müslüman halklar. Dünya yine gözünü ve kulağını kapatmış, adeta seyrediyor. Zulmedenler kendi idarecileri olunca iş daha da acı veriyor.

 

Evet, burukta olsa bu bayrama erişmekten dolayı oldukça mutluyuz. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz ve yardımlaşmak için önemli bir fırsat olan Kurban Bayramı arifesinde şöyle bir kendimize dönüp bakmalıyız. ‘Biz neler yapıyoruz, bu dünyada ne için varız’ diye düşünmeliyiz. ‘Bütün bu elimizdeki nimetlerin sahibi kim’ diye kendimize sormalıyız.

Kendimizi zaman zaman sorgulamalıyız, kendimize bazı sorular sorup cevaplarını yine kendimiz bulmalıyız.

 

Dünyanın neresinde olursa olsun, zulüm gören kim olursa olsun inancımız gereği bizler bunun karşısında durmalıyız.

 

Ayrıca nerede bir kişi aç olsa biz bundan sorumluluk hissetmeliyiz.

Zira sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S) buyuruyor ki, “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.” İşte bu sözden hareketle eğer ki komşumuz, bir yakınımız ya da her hangi bir şekilde ulaşabileceğimiz birisi aç ise biz buna seyirci kalamayız.

 

Bayramlar sevinçtir, mutluluktur, birlik ve beraberliktir, dayanışmadır, her şeyden önce zengin ile fakir arasındaki bağın daha da kuvvetlenmesidir.

 

Bayramlar hem dini vecibelerin yerine getirilmesini sağlamak hem de sosyal açıdan toplumdaki hoşgörünün yerleşmesinde ve insanların birbirine olan diyaloglarının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

Hayat bir gün elbet son bulacak ve mutlaka insan bazı şeylerin hesabını verecek. İşte o gün gelmeden bizlere emanet edilen hayattan ve mallarımızdan etrafımızdakilere ve yoksullara yardım edebilmek gerçekten güzel. Dünyanın neresinde olursa olsun hem güzel bir duygu hem de dini bir vecibenin ifasıdır.

 

Bugün kurban kesmeyi sadece bir canlıyı kesmek olarak görenlerin görmediği bir şey var. Bir toplu iğne bile kendiliğinden olamıyorsa, onları ve onların beyinlerini de yaratan mutlaka bir yaratıcı var.

Elbette diyecekler ki görmediğimiz bir şeye nasıl inanalım. Diyecek hiçbir şey yok, sadece denebilecek tek şey sizin de aklınız görünmüyor o zaman akılsız mısınız?

 

Bizim dinimiz hoşgörü dini, elbette herkese hoşgörülüyüz ama kimse bizim kutsal dediğimiz şeylerle uğraşmasın. Tüm din kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı bu vesileyle kutluyorum. Bayramınız hayırlara vesile olsun.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi