19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

ABD battı batacak

Hayrullah Demiray

12 Ekim 2013 tarihli yazısı

ABD’de her şey günden güne daha kötüye gidiyor. Fikrimce böyle gitmeye de devam edecek…

ABD yıllar yılı diğer ülkelerin ekonomilerini sömürerek, diğer ülkelerdeki herkesi, her şeyi acımasızca yok ederek var olmuş bir ülke. Şimdilerde ise bu yaptıklarının bedelini ödemeye başladı. Böyle giderse de ödemeye devam edecek.

 

Zira bir söz vardır; “ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE”. ABD şu günlerde milyonlarca zavallı mazlumun ahını almasının bedelini çok ağır ödüyor.

 

ABD yıllar boyunca; “Özgürlük ve demokrasi” götüreceği vaatleriyle gittiği her ülkede milyonlarca insanın canını yaktı. Kontrolsüz güç kullanımlarıyla birçok insanın hayatını kararttı. Gittiği her yere eziyet, vahşet ve kargaşa götürdü.

 

Askerleri çeşitli yerlerde kadınlara ahlaksızca tecavüzlerde bulundu. Askerleri çeşitli yerlerde insanlara alenen dünyanın gözünün önünde vahşet uyguladı. Kimsenin gözünün yaşına bakmayan ABD, gittiği her ülkeyi sömürmekten geri kalmadı.

 

İşte şimdilerde ABD bu yaptıklarının bedelini ödemeye hazırlanıyor. İçerisinde bulunduğu ekonomik kriz ilerleyen zamanlarda, ABD’nin önüne çok büyük sürprizler çıkartacağa benziyor. Yani kısacası ABD, batmanın eşiğine doğru emin adımlarla ilerliyor.

 

Peki, neydi ABD’yi bu duruma getiren? Elbette ki yıllar yılı uyguladığı yanlış yönetimler…

Avrupa Birliği’nin kurulmasının ardından, ABD dünya ekonomisinde söz sahibi olma özelliğini yitirdi. Nüfusunun artması noktasına bakıldığında ve çok fazla göç alan bir ülke olmasından dolayı, kendine yetemez hale geldi. Bu açığını ise çeşitli ülkelere asker yollayıp, o ülkelerin kaynaklarını sömürmekte buldu.

 

Ama ABD bunda da başarısız oldu. Elbette ki Çin faktörünü de unutmamak lazım. Çin son yıllarda ABD ile yarışır hale geldi. Çin, ABD piyasasına iyi girdi. Bu durum ise ABD ekonomisine büyük darbe vurdu.

Unutulmamalıdır ki;

 

Üretim anlamında geri kalan ülkeler zaman içerisinde yok olmaya mahkûm olurlar…

Tıpkı ABD de olduğu gibi…

 

Şöyle bir bakıldığında ABD dünyaya silahtan başka ne ihraç ediyor? Neredeyse hiçbir şey. ABD silahtan başka ne üretiyor? Neredeyse hiç bir şey. Sürekli olarak ihtiyaçlarını çeşitli ülkelerden ithal ediyor. Bu nedenle de dışarıya inanılmaz paralar ödüyor. Dışarıya sürekli olarak basıp dolar ihraç ediyor.

 

Eski dönemlerde dolar çok iyi noktalardaydı. Şimdilerde ise euronun ortaya çıkmasıyla, dolar devri de kapanmaya başladı. İnsanlar artık ödemelerinde doları değil, euroyu temel alıyor. Bu durum ise ABD ekonomisine bir darbe daha vuruyor.

 

Esasen ABD bu durumda olmayı hak etti mi? Evet, bence fazlasıyla hak etti. Dünyanın jandarmalığı devri de ABD için yavaş yavaş ortadan kalkıyor…

 

Ne diyeyim?

Hadi hayırlısı…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem