20 Ağustos 2018 Pazartesi
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karayolları'na son çağrı (Last call)

Adnan Gümüşer

12 Ekim 2013 tarihli yazısı

Gezi parkı eylemleri İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanını insancıl yaptı. "Artık bundan böyle durak yerini değiştirsek de kamuoyu yoklaması yapacağız." dedi. Malum parkta misliyle ağaçlar dikildi.

 

Çiçekler ekildi. Darısı ilimizin yöneticilerine. Özellikle de karayollarına. Karayolları 2013 senesinde atılım yaptı izlenimini veriyor. Epey de yatırım yaptı fakat vatandaşa yaptığı eziyetler ve işleri uzatması edindiği tüm kredilerini havaya uçurdu. Maalesef kredilerini boş boş havaya saçıyor.

 

Karayolları ilimizde şube şefliği olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Başka bir isimle de 1. bölge olarak görev ifa ediyor. Bu bölgede 8 il olup bu illere yönelik hizmet sunuyor. Kocaeli karayolları da bu illerden 14. şube şefliği olarak alanındaki karayollarını denetliyor. 1. bölge sorumluluğunda 2101 km. devlet yolu, 1433 km. il yolu, 526 km. otoyol olmak üzere toplam 4000 km civarında yol bulunuyor.

 

Karayolları ilimiz sınırlarında yol çalışmaları (alt ve üst geçitler) yapıyor. Yaptığı çalışma ve geçit işleri artık herkesi bezdirmeye başladı. Hele pik saatlerdeki o yoğunluk hemen hemen herkesi perişan ediyor. Üzüyor. Üst geçit çalışmalarının yan yollarında meydana gelen kazaların haddi hesabı yok. Derince'de ve Körfez'de yan yol girişlerinde trafik yoğunluğundan civardakilerin şikâyetleri bitmiyor. Haftada en az 4-5 kaza meydana geliyor ve bu kazalar maddi kayıplarla dolu. Karayollarının üstüne alındığı yok.

 

Yapım işleri teknik şartnamesine göre müteahhit firma iş ve işlemini etiketleyen ve gösteren tabelayı görünür yere asmak zorundadır. Görülebileceği yere koymak sabitlemek zorundadır. Asmadığı takdirde de işi aldığı fiyat üzerinden ceza kesiliyor. Bu tabelayı hiç göreniniz var mı köprü çalışmalarının bir yerinde? Bu çalışmaları herkes şu anda Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin çalışması veya hizmeti sanıyor. Öyle düşünüyor.

 

Karayolları ise hala eski zihniyetle çalışıyor bilgi verme ağı zayıf. Bilgi vermek yok, halkı bilgilendirmek yok. Yapan firma kim? Hangi kanuna tabi? İşin Başlangıç ve bitiş tarihi ne zaman? Bunlarla ilgili bilgilendirilmemiz adeta çok görülüyor.

 

Biz ise son 4-5 aydır Körfez’den İzmit’e giderken, Derince’ de, Kartepe’de Gebze’de ve Kandıra yolunda yapılan yol çalışmalarının ceremesini çekmekle meşgulüz. Bunların denetimini kim yapıyor ve ilgileniyorsa iyi denetlemeli. Geçen aylarda inşaat mahallinde bir sürü fore kazık yapılmış betonları kırılıyordu. Kalıbı ve demiri sökülüyordu. Acaba bunların hak ediş ödemesi yapıldı mı? Müteahhittin kesesinden mi yoksa karayollarının bütçesinden mi çıktı? Bilmek her vatandaşın hakkıdır.

 

İlgili kurum (Karayolları ve müteahhit firma) çalışmalarını biran evvel hızlandırmalı güvenlik tedbirlerini artırmalı ve bu çalışmaları en kısa zamanda bitirmelidir. Trafiğin rahatlayacağı günü dört gözle bekliyoruz. Bu yollardan faydalanan herkesin ağzından Büyük Şehir Belediyesine hem kazalardan hem de vakit kaybından dolayı epey bir sitem var. Oyla ilgili menfi görüşleri var Büyükşehir belediyesine bizden hatırlatması.

 

Köprüler yolları kısaltır. İnsanları biri birine kavuşturur. Trafiği rahatlatır. Bizde ana yollar üzerindeki Kandıra, Derince, Gebze ve Körfez yolundaki çalışmaların bir an evvel bitmesini, kazasız belasız sonuçlanmasını ve hizmete başlamasını temenni ediyoruz.

 

Kalın sağlıcakla…

 

Not: Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr