21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Polis, yaptığının karşılığını almalı

Hayrullah Demiray

10 Ekim 2013 tarihli yazısı

Geçtiğimiz aylarda polis ekipleri uyuşturucu satıcılarına karşı bir operasyon düzenledi. Hemen hemen ilimizdeki birçok uyuşturucu satıcısını adalete teslim etti. Fakat önceki gün yapılan mahkemeden sonra yakalanan bu 85 kişi serbest bırakıldı…

 

Elbette adalet terazisinde bazı şeyler tartılarak yapılıyor. Ama sadece bu konuda değil, bütün konularda polisin yapmış olduğu çalışmanın ardından adalete teslim edilen zanlıların birçoğu serbest bırakılıyor. Tabu bu durum sanırım polisin çalışma şevki ve azmini de etkiliyor.

Bunu da unutmamak gerekir.

 

Elbette her gözaltına alınan suçlu değildir. Ama bu kadar kişi gözaltına alınıyorsa ve bu gözaltılar da öyle kafalarına göre yapılmıyorsa ki şuan her türlü teknik takip ve fiziki takip mümkün hale gelmiş, e o zaman bir yerlerde yanlışlık var diye düşünüyorum.

Ya kanunlarımızda çok fazla açıklık var. Ya da bu konuda polisin yaptıkları boşa mı gidiyor?

Elbette kimse yanlış anlamasın ben bu konuda ‘polis devleti’ olalım demiyorum. Ama polisin yaptıklarının ve sonuçlarının da işe yaraması gerekmektedir.

Bu konuda yapılanların işe yaramadığını gören polisin, azmi ve çalışma hevesi mutlaka kırılıyordur.

Bunun aksini kimse iddia edemez.

 

Gerçekten de artık polis teşkilatı hem zanlılara hem de suçlulara çok çabuk ulaşabiliyor.

Eskiden belki de aylarca zaman alırdı bir konuyu çözmek…

Ama artık birçok konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça iyi gelişmeler var.

Kocaeli birçok konuda geçiş noktası ve İstanbul’a yakın olması dolayısıyla suç işleme oranı fazlalaşsa bile bu konuda Kocaeli Polisi gösterdiği başarıları takdir edilecek türden.

İşte o zamanda adaletin bazen tecelli etmediği düşünülüyor. Ya da Anayasadan ve kanunlardan kaynaklanan eksiklikler de var diyebiliriz. Bunlar polisin işini daha da zorlaştırıyor.

 

Toplumsal bütün olaylarda olan polis teşkilatının çalışmaları karşılıksız kalıyor ve bir karşılığı olmadığını düşündüğü için zaman zaman onları eleştirmekte bence doğru bir yaklaşım olmuyor.

Kocaeli Polisi Türkiye’de en başarılı iller arsında yer almaktadır. Özellikle il içerisinde yapılan operasyonlara ek olarak, diğer illerle de ortak yürütülen birçok operasyonda gerçekten de önemli roller üstlenmektedir.

 

Bunlar yapılırken bir taraftan da hem asayiş hem de diğer konularda ilimizin gerçek anlamda çok fazla bir eksiğinin olmadığını görmekteyiz.

 

Son zamanlarda cinayetler olabiliyor belki ama bunların faillerinin yakalanmasında ve olaylarında hızlı bir şekilde aydınlatılması bence olayın olduktan sonraki süreci için önem arz eden konular olduğunu unutmamak gerekir.

 

Diğer yandan da toplumsal olaylarda da Polisi Teşkilatımızın göstermiş olduğu başarılar ortadayken bence kanun yapıcılara büyük görevler düşmektedir.

 

Her alanda olduğu gibi toplumdaki birçok sorumluluğun yüklendiği polisin birçok konuda elini kolunu bağlamamak gerekmektedir.

 

Polisin toplumdaki her olaya müdahale etmesini isteyeceksiniz.

Sonra, polisin yakaladığı ve toplumda zararlı unsurlar barındıran ve gençleri zehirleyen ya da insanların canına ve malına kastedenlerin kanunlardaki açıklardan faydalanmasını göreceksiniz.

Peki, bunu neyle ifade edebilirsiniz ki?

 

Elbette hâkim ve savcılarımızda kanunda bulunan maddeler göre karar vermek durumunda. E o zaman geriye tek bir seçenek kalıyor.

 

O da;

Baştan sona yeni bir anayasa yapmak!

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem