16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit hesapları ve Doğan faktörü

Hayrullah Demiray

06 Ekim 2013 tarihli yazısı

Kocaeli’de seçim süreci yaklaştıkça, farklı senaryolar yazılmaya başlandı. Ve herkesin gözü bir anlamda İzmit Belediye Başkanlığı’na çevrildi.

 

Zira geçmişte Kocaeli CHP’nin kalesiydi. Artık Kocaeli Ak Parti’nin kalesi durumunda.

Zira bu kale öyle kolay yıkılır mı bilinmez ama diğer belediyelerde çok fazla iddiası da yok. Bu durumda önce İzmit’ten başlamak gerektiğine inanan CHP elindeki en büyük kozu olan Sefa Sirmen’i aday göstermeye hazırlanıyor.

 

Sefa Sirmen resmen aday adayı olduğunu ilan etti etmesine de CHP içerisindeki bazı isimlerinde Sefa Sirmen’in İzmit adaylığına sıcak bakmadığı biliniyor.

Muhtemelen de Sefa Sirmen aday gösterilirse bazı karışıklıklar çıkması da, bazı aday adaylarının küseceğini tahmin etmek sanırım pekte zor değil.

 

Diyelim ki;

Aday gösterildi. Kazanmasına ise bazıları kesin gözüyle bakıyor. Ama unutulan bir şey var.

Dr. Nevzat Doğan ve Ak Parti’nin köylerdeki gücü.

Bana göre bunu yabana atmamak gerekir.

 

Çünkü Dr. Nevzat Doğan belki seçildikten sonra biraz uyum problemi yaşamış olabilir ve bazı kişilerle arasında sorun olmuş olabilir. Ama son 2 yıldır Dr. Nevzat Doğan bana göre çok iyi gidiyor. Hatta her kesimden de oy alabilecek bir isim…

 

Elbette Ak Parti, her ne olursa olsun eğer ki mevcut Belediye Başkanları aday gösterildiği takdirde CHP’deki gibi bir bölünme yaşamaz.

 

Ak Parti için bütün ilçeler önemli. Amma velâkin bana göre İzmit, kalenin tam ortası merkezi olarak düşünüldüğü için de İzmit’i kimseye kaptırmaya niyeti yok. Onun içinde yapılan hesaplar bozulur mu? Doğrusu bilemem.

 

Ama unutulan bir şey daha var. Eskiden İzmit Merkez Bankasıyla Devlet Hastanesi arasına sıkışıp kalmıştı. Ama artık İzmit büyüdü ve köylerle beraber tam olarak kesin bilmiyorum. Ama bir 350 -400 bin civarı nüfusa sahip bir ilçe olması hasebiyle derler ya eski çamlar bardak oldu diye…

 

İşte bu yönüyle de bakarsanız olaya ve son 4,5 yıldır da Ak Partili Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ve Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları göz önünde bulundurursak yapılan hesapların bozulabileceğini düşünüyorum.

 

CHP, Sefa Sirmen’i aday gösterecek olursa; Ak Parti’de karşısına muhtemelen mevcut Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı aday gösterecek.

 

Her iki isimde bana göre farklı kesimlerden oy alabilen isimler ama her ne kadar İzmit Merkez’de CHP oy oranını yüksek tutsa da diğer mahallelerde ve yeni mahalle olan köylerden Ak Parti’ye daha fazla oy çıkacağını tahmin ediyorum.

 

Yani söylemem o ki; Siyasette son dakikaya kadar hiç bir şey garanti değildir. Ama yapılan hesaplar bazen bozulabiliyor. Çünkü son kararı yine seçmen veriyor.

 

Seçime giden bu yolda elbette herkesi için İzmit çok büyük önem arz etmektedir. Onun için herkes İzmit’i almaya çalışıyor.

 

Ama hiç kimsenin hesap etmediği ve belki de göz ardı ettiği Dr. Nevzat Doğan’ın da kolay lokma olmadığını görmediği bir gerçektir.

 

Elbette Sefa Sirmen aday olduğu takdirde CHP’nin oyunun yükselmesi kuvvetle muhtemel.

Ama bu seçimi kazanmaya yeter mi?

Bilemem…!

 

Burada bir gerçek daha var.

Sayın Sirmen; ‘Kocaeli küme düştü’ diyor. Ama İzmit Belediye Başkanlığı’nı kazanırsa Kocaeli’yi nasıl kurtaracak?

 

İzmit Kocaeli’nin üstünde değil. Zira neden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı değil de, İzmit’e aday olmayı tercih etti?

 

Son bir hatırlatma herkes…

Aslında bizlerin görevi bana göre eşit bir şekilde adaylarını halka anlatmak, istediklerini halka iletmek olmalıdır. Yoksa seçim süreçlerinde siyaseti dizayn etmek bizim görevlerimiz arasında değildir ve olmamalıdır…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem