20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çözüm bahane eleştirmek şahane…

Hayrullah Demiray

03 Ekim 2013 tarihli yazısı

Demokratikleşme paketi önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurmaylarının olduğu bir toplantıda açıklandı.

 

Zira her zamanki gibi kendine özgüveni oldukça yüksek bir şekilde yaklaşık 20 dakika bugüne kadar yaşananlardan kısa kesit sunan Başbakan, bu paketten kendi başına çok farklı şeyler çıkacağını bekleyenlere de aslında içeriği ile ilgili kısa bir mesaj vermiş oldu.

 

Zira bu demokratikleşme adı verilen paketin aslında diğer yapılanların devamı niteliği taşıyacağını ve herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını bir kaç gün önce kaleme almıştım ve öyle de oldu.

Zira bazı çevrelerin, bu paketin tamamıyla BDP’nin ve PKK’nın dayatmasıyla çıktığını söylemesini de bir anlamda Başbakan açıklamalarıyla boşa çıkarmış oldu.

 

Zira açıklama yapıldıktan sonra ilk tepki BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak tan geldi ve onlar da paketi beğenmediklerini dile getirdiler. Yani hem BDP hem de muhalefet bu paketi beğenmedi.

Elbette içeriği tartışılabilir, içeriğinde olan maddeleri beğenirsiniz beğenmezsiniz ama atılan adımlar bugüne kadar bu ülkede adeta kangren olmaya yüz tutmuş bazıları da anlamsız olan işlerin yapılmasına son verecek türden.

 

Zira benim çok önemsediğim; hem ülkenin yüzde 99’u Müslüman diyeceksin hem de kamusal alanda baş örtüsü yasak diyeceksin..

 

Baş örtüyü takan kim, kamusal alan neresi?

Kamusal alan dediğimiz yer neresi, insanımızın ortak kullanım alanı değil mi?

O zaman her alanda kullandığı kıyafetiyle, hem de inancı gereği başörtüsü takan insanların çalışma hakkının elinden alınması demokrasiyle bağdaşır mı bunu sorgulamak gerekir.

 

Elbette içerisinde sadece bir bu madde yok, bu ülkenin gerçeği olan Alevi vatandaşlarımızla ilgili adımlar ve bu ülkenin yine bir diğer gerçeği olan Roman vatandaşlarımızla ilgili atılan adımlar var. İçeriğindeki diğer maddelerle birlikte değerlendirdiğimizde karşı çıkılacak maddeleri de olabilir ve nitekim seçim barajıyla ilgili atılan adım bence önemlidir.

 

Elbette eleştirmek gerekir ama eleştirirken de çözüm önerisi sunmak kimsenin aklına gelmiyor.

Ben aslında işin o tarafından biraz olaya bakmak istiyorum, bugüne kadar bunu hiç sorgulamadık nedense, hatta bazıları olaya at gözlüğü ile bakmayı tercih ediyor.

 

Benim anlayışıma göre; iktidar olsun, muhalefet olsun, kim olursa olsun yapılan doğru ise doğru demeliyiz, yanlışsa yanlış demeliyiz.

 

Eğer gerçekten bu ülkeyi içten ve samimi bir şekilde seviyorsak, insanlar gelip geçici ülke kalıcıdır ve bunu unutmamak gerekir.

 

Laf olsun diye vatan millet sevdalısı isek o zaman başka, bu ülkeyi karşılıksız sevmek lazım, eğer karşılık bekleyerek seversek o zaman bu ülkeye zarardan başka bir şeyimiz olmaz.

Hangi makamda olursak olalım bu değişmez.

 

Elbette burada kanunları ve yapılan değişiklikleri uygulayacak olan insanlardır. Eğer ki insanların düşünceleri değişmez ise yapılanların bir anlam ifade etmediğini hep beraber bugüne kadar gördük, bundan sonra da yaşayıp göreceğiz.

 

Açıklanan paketin ilk olmadığı ve son da olmayacağını özellikle vurgulayan Başbakan, paketin özellikle Türkiye’nin ayağına vurulmuş prangalardan kurtaracak bir paket olduğunu ve bundan sonra da bu şekilde düzenlemelerin devam edeceğini işaret etti. Bir de şartların olgunlaşmasına göre hareket edeceklerinin sinyalini vermiş oldu, hatta bizzat bunu vurguladı…

 

Elbette şimdi sormak lazım, bazıları bu hükümetin attığı adımlara koro halinde karşı çıkılıyor, evet iyi güzel de neden bir tek çözüm önerisi sunmuyorsunuz.

 

Geçtiğimiz aylarda da PKK’nın çekilme sürecine herkes karşı çıkıyordu. Benim de karşı olduğum bazı maddeleri, bazı durumlar vardı ama kaç aydan beri şehit cenazesi olmuyorsa, analar ağlamıyorsa bunu da önemsemek gerekmez mi?

 

İşte bu nedenle bu işi eleştirenlere; ‘hani çözüm önerileriniz nerde ve nedir?’ diye sormak gerekir.

Kim ne derse desin, Başbakan yine her zaman olduğu gibi günlerce üzerinde konuşulacak bir işe imza attı. Kimi iyi kimi kötü konuşacak ama yine gündemde olacak…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem