18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Paketten ne çıkar beklentiler yüksek

Hayrullah Demiray

01 Ekim 2013 tarihli yazısı

Türkiye son dönemlerde farklı bir süreçten geçiyor.

 

Türkiye yıllar yılı darbelerden çok çekti ve şimdi hala darbelerden kurtulmak için mücadele ediyor. Ama bu mücadeleyi kazanabilecek miyiz bilmiyoruz.

 

Darbeler bir yandan ülkenin geri gitmesine sebep olurken bir yandan da ülkenin demokrasi anlayışının zayıflamasına, sonrada demokrasinin ortadan kalkmasına vesile olur.

Zira bunun için ekonomik ve siyasi kalkınma aslında ülkenin demokrasi anlayışına bağlı olan bir durumdur.

 

Ekonominiz ne kadar iyi olursa olsun siyasette ne kadar ileride olursanız olun eğer ki bir ülkede demokratik adımları atmazsanız o ülkede adalet ve eşitlikten de söz edemezsiniz.

Yıllar yılı önemli bir konuma sahip Asya ve Avrupa arasında adeta geçiş köprüsü olan ülkemiz, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, nehirleri ve üç tarafı denizlerle çevrili.

 

Yani dünya su sıkıntısı yaşarken, su konusunda oldukça zengin bir ülke…

Güzel yurdumuz her açıdan yaşamaya değer bir ülke olmasına rağmen yıllar yılı hep bu ülke insanı kendi ülkesinde adeta yabancı gibi yaşamış. Hep acılar çekmiş daha doğrusu acı çektirilmiş bir toplum.

Onun içinde açıklanacak yeni demokratikleşme paketi çok önem arz ediyor. Zira beklentiler çok farklı; herkesin bu paketle ilgili çok beklediği bir şeyler var.

Elbette bu paketten hayli fazla beklentilerin olması doğal nitekim ülkemizin sosyoekonomik yapısı çok farklı ve herkesin kendisi ile alakalı bir beklentisinin olması da gayet normal.

Onun için hükümetin atacağı adımlar herkes tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

 

Herkes gibi ben de bu pakette neler var diye çok merak ediyorum.

Nitekim bu paketin içerisinde elbette herkesi memnun edecek maddelerin bulunması biraz güç.

Ama en önemlisi yıllardır bu ülke insanı en azından darbeler döneminde ve sonrasında kaybettikleri haklarının geri alınması ve bu ülkede yaşayan herkesin Türkiye’nin birinci sınıf vatandaşı olduğunu hissettirecek değişikliklerin olması şart.

Başbakan tarafından kamuoyuna açıklandığında hepimiz içerisinde neler olduğunu birlikte göreceğiz.

 

Elbette yıllardır kangren olmuş birçok sorun var. Bunların bir anda çözülmesini kimse beklemiyor. Ama hem doğu kökenli hem alevi vatandaşlarımızın beklentileri var. Hem de başörtüsü il ilgili beklentiler…

Yani saymakla bitmez birçok sorun var.

 

En nihayetinde bu kadar sorun çözülmese bile birçoğunun çözüme kavuşması ya da bir adımın bile atılması önemli.

 

Bu süreçte de bu meseleleri çözemezsek başka şansımız olmaya bilir.

Birileri bu ülkeyi karıştırmak için; farklı beklentileri olan insanları hep bir birine düşürmeyi başarmışlar ve bu ülkenin altını hep kazımışlar. Onun için şuanda tek başına bir iktidar var. Uzun yıllardır iktidarda olmayı başarabilen bir hükümet, bu meseleyi çözemezse başka da kimse çözemez.

Onun için iktidarın omuzlarındaki yük hem ağır hem de boynuna yüklenmiş bir vebaldir.

Bunu da unutmamak gerekir.

 

Ülkenin kalkınmasını istiyorsak; huzur ve barış olsun, refah olsun diyorsak bunu bizim son ve en önemli şansımız olarak görmeliyiz.

 

Elbette demokratikleşme paketi açıklanmadan bunları bilme imkânımız yok. Ama açıklandığında da hayal kırıklığı yaşamayacağımız ve elbette beklenti çıtamızı da yükseltmememiz gerekmektedir.

Paketten ne çıkarsa çıksın, biz önce birbirimize tahammül etmeyi öğrenmeliyiz.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem