20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yolcu

Melek Engin Aktemur

29 Eylül 2013 tarihli yazısı

Aşık Veysel'in dizeleriyle girelim istiyorum konumuza;

''Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece

Bilmiyorum ne haldayım, gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda, yürüdüm aynı zamanda

İki kapılı bir handa, gidiyorum gündüz gece...''

 

diye devam eder şiir. Çok anlamlı bir o kadar da düşündürücüdür okuyana, anlayana. Bu arada halk ozanımızı da hayırla yad edelim, toprağı bol mekanı cennet olsun inşallah.

 

Efendim, her birimiz yolcuyuz bu dünyada. Dünya denen hanın giriş kapısına attığımız adımla yolculuğumuz başlamış oldu. Kiminin uzun sürecektir yolu, kimininse kısa. Hayat yolu uzun da olsa kısa da, her zaman güllük gülistanlık olmaz elbette. İnişi çıkışı çoktur zira, yorar yolcuyu zaman zaman. Usandırıp bezdirir ama yürümek, menzile varmak zorundadır yolcu.

 

Menzile varmak! Evet, yolcunun varacağı yer... Her insan yolculuk esnasında kendi belirler menzilini. Kim istemez ki zor, meşakkatli yolun sonunda ebedi huzur ve mutlu olacağı yeri. Dert ve sıkıntının uğramadığı İrem Bahçeleri'nin talibiysek eğer bu yolda bize refakat etmesi elzem olan arkadaşlar gerekmez mi?

 

Yol çetin, zaman zaman canınızı acıtacak dikenlerle dolu. Olsun, çaresi yok değil. İşte arkadaşınız; SABIR. O size hep yardım edecektir, siz isterseniz tabi. Unutmayın ki sabır çok acıdır, meyvesi ise tatlı. Karşılaştığınız zorluklara, hastalık ve ibtilalara sabırla mukavemet ettiğinizde kazanan siz olursunuz.

Yolcu imtihandadır, varlık ve yoklukla da sınanır. Sıhhat, afiyet zamanlarında ŞÜKÜR ile devam etmeli yoluna, emin adımlarla yürümeli. Yoldakilerin hak ve hukukunu gözeterek alınan yol zor gelmeyecek, sonunda hüsrana uğratmayacaktır.

 

Sarp geçitlere uğrar bazen yolumuz. Hoşumuza gitmese de razı olmak durumundayız. Kadere, yazılana boyun bükmek düşer bize. İşte o zamanda TEVEKÜLLE hemhal olup;

''Hoştur bana senden gelen, ya gonca gül yahut diken

Kahrında hoş lütfünde hoş...''

 

Mısraları bize yol gösterici olmalı, değil mi? Dünya denen hana yiyip, içip eğlenmek için gelmediğimizin, başıboş yaratılmadığımızın farkında olarak, ömrümüzü heder etmeden yol almaktır aslolan. İnsana, insanoğluna yakışan da budur. Vesselam...

 

''İnsanoğlu iki şeyin kıymetini bilmez'' buyuruyor efendimiz;''boş vakit ve sıhhat''.Akıl ve iz'an sahibi her fert bu Hadis-i Şerif'in ışık tuttuğu yolu takip etmek durumundadır. Yolcunun iki günü müsavi olmamalı. Kendini, bilgisini yenilemeli, donanımlı olmalıdır. İlimle, fenle uğraşan ve gözü daima ufukta olan münevver insanlar etrafını aydınlatır, yaşanır kılar. Unutulmamalıdır ki salyangoz bile geçtiği yolda pırıl pırıl iz bırakır. Geride bıraktığımız yolda hoş kokular, hoş sadalar bırakmalı hayırla yad edilmeyi hayattayken başarmalıyız diyorum. Hayat yolunuz güllerle bezeli olsun efendim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi