25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaklaşan Makine Mühendisleri Odası seçimleri

Adnan Gümüşer

28 Eylül 2013 tarihli yazısı

Odalar mesleğin gelişimini ve saygınlığını sağlar. Meslek üyelerinin aralarındaki diyaloğu artırır. Meslek üyelerine yeni yol haritası çizer. Üyelerin aktivitelerini hızlandırır.

 

Makine Mühendisleri Odası seçimleri yaklaşıyor. Üye olanlar üyeliklerine ve kullanacakları oya sahip olmalı. Üye olmayanlarda üyelikle ilgili çalışmaları hızlandırmalıdır. Mevcut oda yönetiminin değişmesini ve yenilenmesini isteyenler için iyi bir fırsat. Oda yönetiminin daha başarılı çalışmalar yapması üyelerinin tavrına ve desteğine bağlıdır. Yönetimin değişmesini istemeyen ve memnun olduğunu söyleyenlere diyecek sözüm yok. Onlar mevcut sistemi ve gidişatı nasıl koruruz hesabını yapadursunlar. Bundan böyle Mühendisler Odası üyelerinin aralarındaki birlik ve dayanışma daha hissedilir olmalı. Diyaloglar artırılmalı. Ekip ruhunun oluşması ve ekip birlikteliğinin sağlanması için gayret sarf edilmeli.

 

Hepimizce malum ki ‘Adavete Muhabbet' denen şey sevgisizliğin yürekleri kuşatmasıdır. Meslektaşlar birbirini sevmeyi unutmuştur. Bir arada sevgiyle yaşamak varken, düşmanlığın yolunu açan, düşmanlıkları sevdiren, insanları yalnızlığa iten haset ve kıskançlığın olmaması için gayret sarf edilmelidir.

 

Yeni seçilecek listenin ve aday olacak ekibin şu noktaları göz ardı etmemesi gerekir.

1- Herkesi kucaklayıcı bir ekip olmalı.

2- Yaftalanmış veya yaftalanmaya müsait bir liste olmamalı.

3- Medya ve basın yayını üyelerin aydınlatılması cihetinde kullanmalı.

4- Yeni mezun mühendislerin önünü açacak ve onlara proje üretecek, iş imkânı sağlayacak eylemler ve çalışmalar yapmalı.

5- Siyasetten uzak olmalı. Yayınlarında bir siyasi partinin şubesi gibi davranmamalı.

6- Basın yayın yaptığı kitapları ve dergilerinde siyasete bulaşmamış eylemlere ve protestolara davet eden bir yönetim olmamalı.

7- Üniversite ile iletişim kurmalı ve üniversitenin aktif ve üretici kanalını harekete geçirmeli.

8- Yerel yönetimle omuz omuza olmalı.

9- Meslektaşlarının üretim ve imalatlarda yenilikleri tanıyan her sistemi üyelerine ulaştırmalıdır.

10- Her sıkıntılarında üyelerine yardımcı olmalı.

11- İleride dostlarına ve ailesine anlatabileceği temiz anılar olmalı.

12- Demokratik ve idealist bir ekip olmalı.

13- Oda yayınlarına yazı yazacakların yarışma içine oldukları bir yayın mantığı olmalı.

 

Tüm üyeler seçimlerin demokratik bir mücadele ortamında olmasını bekliyor. Seçimlerin kişisel hedeflerden uzak olması her teknik elemanın haklı beklentisidir. Kavgadan ve üyelerin birbirini üzmelerinden uzak insan onuru ve gururuna yakışır bir seçim ve seçim çalışmaları bekliyoruz. İnsanlar birbirine tuzak kurarak, birbirini ötekileştirerek hayatı zorlaştırmamalı. Hayatı başkası için çekilmez hale getirmek çok kolaydır. Ama teknik eleman bunu yapmaz işine bakar. Mahkemelere başvurmak ve birbirini rencide edici çıkışlar yapmak teknik elemanlara yakışmaz. Mahkemeler bu işlere hiç el atmamalı ve kişilerde mahkemeleri ve savcıları boşu boşuna uğraştırmamalıdır. Odalar muhataplarına daha lüks ve konforlu işlemler sağlamalı. Hayalimizdekilerin ve arzuladıklarımızın yaşanması dilek ve temennisiyle…

Kalın sağlıcakla…

 

Not: Konu ile ilgili yorumlarınızı önemsiyorum. E-posta adresimde de görüş ve düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyorum. adnangumuser@bizimyaka.com

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr