18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

'Ticarette güven mi ?' O da ne?

Hayrullah Demiray

26 Eylül 2013 tarihli yazısı

Kim yalan söylemekte (Allah’ın haram kıldığı şeylerde) ısrar ederse Allah (c.c) ile harbe girmiş gibidir. Hal bu ki kimse kazanamamıştır. Hadis.

 

Bugün hayatın her alanında bir güvensizlik olduğu gibi, özellikle ticari alanda insanların birbirine güven duygusu neredeyse hiç kalmadı. Eskiden tüccarlar arasında cari hesaplar olurdu. Muazzam bir güven ortamı vardı. Küçük esnaf toptancıdaki cari hesabından mal alır ve orta direğe veresiye satardı. Toptancı da dağıtımcıdan, dağıtımcı ise fabrikadan cari hesap üzerinden işlerini idame ettirirdi. Bu şekilde risk (yani ortalama bakiye), fabrikatörün üzerinde olurdu. Güven ortamı zaten azalmaya başlamış iken 3167 Sayılı Çek Hamillerini Koruma Kanunu üzerindeki adli ve polisiye tedbirler ortamı muhafaza etmeye devam ediyor ve ticaret canlılığını koruyordu. Ta ki 2012 yılı içerisinde hükümetimizin 3167 Sayılı Çek Hamillerini Koruma Kanunu üzerine yaptığı değişikliğe kadar.

 

Bu değişiklikle, adli yani polisiye tedbirler ticaret üzerinden tamamen kaldırıldı. Ardından özellikle bazı bankaların çok rahat bir şekilde çek dağıtması ile piyasada patır patır çekler patlamaya başladı. Bu çekler patlayınca, zincirleme olarak dürüst esnaflar da çeklerini ödeyemez hale geldi ve piyasada güven ortamı tamamen yok oldu.

 

Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Bu iş gelişmiş ülkelerde nasıl oluyor? Bu ülkelerde de insanlar birbirlerine güvenle mi işlerini yönetiyor? Ya da kriz yönetimi nasıl oluyor da batan şirketler zincirleme bir kaosa neden olmuyor? Bunu açıklayayım.

 

Gelişmiş ülkelerde de iş tabii ki güvenle yürümüyor. Evvela esnaf olmak, şirket kurmak bu kadar ucuz değil. Çok ince tasarlanmış kurallar bütünü ile sistem kendini koruyor. Bununla birlikte şirketler bu kurallar bütününü ihlal ettiğinde iki kez tedbirli olarak uyarılırlar ve üçüncüsünde kayyumluk mekanizması işe el koyar. Sonrasında kontrollü olarak şirket iflas ettirilir. Şirket sorumluları hariç kimse büyük ölçüde mağdur olmaz.

 

Ayrıca bir esnaf ya da şirket çek alacağı zaman bankalar (ki bankalar hiçbir gelişmiş ülkede ülkemiz kadar kazanamazlar), kullanacakları çek oranında teminat alırlar ve çek yapraklarının üzerine çekin azami oranını belirterek bu rakama kadar keşide edilebileceği şerh düşülür.

 

Bu vesile ile banka aldığı teminatla çekin sorumluluğunu aldığından, çek hamili tam olarak korunmuş olur. Öyle ki polisiye tedbire gerek bile kalmaz. Şimdi hükümetimiz neden çek hamillerini bu şekilde koruma altına almayarak ticaretin daralmasına ve nefes alamamasına neden oldu. İşte bunu bilemiyorum, sanırım bankalara henüz güç yetmiyor.

 

Affedersiniz bir de hatırlatma; biliyorsunuz Erkul Kolejleri, Fem Dershaneleri ve Anafen Dershaneleri bir cemaate ait eğitim kurumları. Bu kurumlarda yıllık ücretlerde hiçbir suretle indirime gidilmez iken, Bank Asya kredi kartı çıkarıldığı takdirde yüzde 20-25 oranında indirim yapılıyormuş. Bu doğru ise çok ayıp. Hem kişileri bir bankanın mekanizması içerisine yönlendirmek, üstelik de haksız rekabete yol açmak çok ayıp. Eğer bu konuda aldığım istihbarat yanlış ise bu eğitim kurumlarından açıklama bekliyorum. Aksi deliller elimde mevcuttur.

 

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem