22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İyilikler

Adnan Gümüşer

21 Eylül 2013 tarihli yazısı

Çevremizde hem fikir olamadığımız ve anlaşamadığımız kimseler ve birçok konular vardır. Bu sebeple tatsızlıklar olur ve elimizde olmayan sıkıntılar yaşarız. Yüzyılımızın ideal ve donanımlı insanı olmak için bizde bazı özellikler olmalı ve özel sıfatlar taşımalıyız.

 

Söz konusu sıfatlar çerçevesinde herkes kendine çeki düzen vermelidir.

Tatsızlıklar öyle olur ki, huzur kaçıran ve geceleri bizi uyutmayan hatta evdeki herkese de agresif davranmaya sebebiyet verebilen derecelere gelir. Böyle durumlarda veya bu tip olaylarda bir kuralımız, ahlakımız veya bağlayıcı öngörülerimiz var mıdır? Kıstasımız nedir? Yaşadığımız tatsızlıklar bize bir kıstasa göre hareket etmemizi ve anlayışımızı bir kriter üzerine oturtmamızı sağlamalı.

Peygamber efendimiz bir hadisinde “Yeryüzündekilere şefkat ve merhamet gösteriniz ki, gökyüzündekiler de size merhamet etsin.” buyurmuştur.

 

Başka hadisi şerifte Peygamberimiz; ‘Mü’min anlaşan ve anlaştırandır.’ diye buyurur.

Bu hadis bir düstur ve insanın ufkunu açan bir gerçektir. İşte ideal insan anlaşmazlığa düştüğü yerde dayatmayı, uyuşmamayı, inadı, temsil etmez ona meyil etmez.

 

Peki, ne yapar,

Fedakârlıkla da olsa işi tatlıya bağlamayı helalleşmeyi esas alır.

Başka bir hadisi şerifte de şöyle buyurulur; ‘anlaşmayan ve anlaştırmaya gayret etmeyen müminde hayır yoktur.’ Anlaşmaya ve anlaştırmaya yönlendiren ve tavsiye eden düşünce, insanı çok rahatlatır. Topluma huzur verir. Motivasyon sağlar. Kişilere moral enjekte eder. İnsanlar bu ön görüler ışığında hayatta, yaşamda patinaj yapmazlar.

 

Bununla beraber anlaşma tek taraflı olabilir, muhatap anlamayı kabul etmeyebilir. Bu durumda ne yapılabilir. Buna güzel bir örnekle açıklamak lazım.

 

Kab bin malik ve İbni ebi hadred mescide gelmiş ve alacak yüzünden aralarında tartışıyorlardı. Birinin birinden verdiği borç yüzünden alacağı vardı. Borçlu henüz eksiğini tamamlamadığını ve tamamlayınca takdim edeceğini söylemesi üzerine bir hengâme kopmuş. Bu yüzden Efendimiz, alacaklı olan Ka’b bin Malik’e, sağ elinin şehadet parmağını yukarıya doğru dikerek ucundan kesme işareti yaptıktan sonra, ‘Alacağının birazını bağışla, durumun böyle bir fedakârlığa müsaittir.’ işaretinde bulundu. Ka’b, kâmil müminin vasfını bildiğinden anlaşmaz insan olmak istemiyordu. Hemen cevap verdi:

- Başım gözüm üstüne ya Resulallah. Alacağımın bir kısmını bağışlayarak anlaşan mümin olmayı tercih ediyorum.

 

Bu defa borçlu İbni ebi Hadred’e işaret eden Efendimiz,

- Kalk sen de kalan borcunu öde, senin de buna gücün yeter artık, buyurdu.

- Hemen ödüyorum ya ResulAllah, bu kadarına elbette gücüm yeter artık dedi. Böylece gürültülü bir anlaşmazlık, kucaklaşıp helalleşmeyle sona erer.

 

Efendimiz, buyurdu ki:

- Mümin anlaşan, anlaştıran insandır. Arkasından da ekledi:

- Anlaşmayan, anlaştırmak için gayret göstermeyen müminde hayır yoktur!

Bu sebeple bizler de hem anlaşan hem de anlaştıran, birlik beraberlik talibi müminlerden olmalıyız. Anlaşmayı ve anlaştırmayı müminin vazgeçilmez vasfı olarak bilmekteyiz çünkü. Ayette de; Allah güzel davrananları sever.3/148 şeklinde buyurulur.

 

Hz Yusuf kıssasında da Kuranda şöyle örnek getiriliyor. Dediler ki: "Ey vezir! Emin ol ki, bunun çok yaşlı bir babası var. Onun için yerine birimizi al. Gerçekten de biz seni iyilik edenlerden görüyoruz. "Hz Yusuf'un o çağda iyilik yaptığı ve iyilik konusunda bilinen bir kişilik olduğu açıkça ifade ediliyor.

Başka bir hadiste de; Kim bir müminin ayıbını görürde bunu gizlerse, sanki diri diri gömülmüş bir kızı kurtarmış gibi ecir alır.’ buyurulmaktadır.

 

Sizin de benim gibi düşündüğünüzü düşünüyorum. Siz de ayrılık gayrılığa değil, birlik beraberliğe talip, anlaşan ve anlaştıran güzel insanlar vasfı ile dolup, taşmışsınız çünkü.

 

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr