21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitim yılı hayırlı olsun ama kalıcı olsun

Hayrullah Demiray

18 Eylül 2013 tarihli yazısı

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı başladı. Tüm eğitim camiasına ve öğrencilerimize güzel bir yıl diliyorum.

 

Öncelikle her dönem değişen bir eğitim sistemi yerine artık yerleşik eğitim sistemine geçilmelidir.

Zira her gelen hükümet eğitim sistemiyle oynadı. Zira son on yıldır iktidarda Ak Parti’nin olması dolayısıyla eğitim sistemi artık oturmuş olmalı.

 

Ancak her gelen Milli Eğitim Bakanı değişiklik yapmaya devam ederse, hem eğitimdeki kalite düşer hem de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişmesine darbe vurmuş oluruz.

Gelecekte eğer ki onlardan iyi şeyler bekliyorsak, bugünden onları hazırlamalıyız. Bunun yolu da eğitim sistemimizden geçmektedir.

 

Zira eğitim sistemimiz başarılı olursa, gelecekte tüketen değil de üreten bir toplum oluruz.

Şuan ülkemizde her alanda gelişme gösterilmektedir. Aynı şekilde eğitim alanında da başarı grafiğimizi yukarılara doğru çıkarmak durumundayız.

 

Eğitim sistemimiz bugüne kadar adeta yapboz tahtasına çevrildi. Bu nedenle hem öğrenciler, hem öğretmenler, hem de veliler büyük zarar görmüştür.

 

Bu eğitim ve öğretim sistemi aslında bir başlangıç olmalı. Bu yıldan sonra artık müfredat değişmemeli. Hükümet değişmediği için de müfredatın tam olarak oturması gerekmektedir.

 

Artık eğitim ve öğretimde eskiye oranla belli gelişmeler var. Elbette hem okul bakımından, hem de sınıflarda öğrencilerin yerleşimleri bakımında gerçek anlamda bizim dönemimize oranla güzel gelişmeler var.

 

Bu konuda özel teşebbüs ve devlet olarak gerçekten önemli yatırımlar yapılmaktadır.

Belki yeterli değil ama bu yatırımların devam etmesi gerekmektedir.

 

Eğitim sisteminde en büyük sıkıntılardan bir tanesi olan, meslek liseleri ile ilgili durumun değiştirilmiş olmasını da önemsiyorum.

 

Ülkemizin bugün eğitimde geldiği noktanın daha ileri seviyelerde olması gerekirdi. Oysaki ülkemizin bu konuda gerilerde olduğunu unutmamak gerekir. Bunun en büyük sebeplerinden biri sistemin sürekli değişmesidir.

 

Başarılı insanlarımız çok fazla. Geçmişte Avrupa’da birçok alanda yapılan araştırmalara bizim insanlarımız imza atmıştır. Dolayısıyla eğitim sistemimizin kalıcı olması her bakımdan bizlere kazanım sağlayacaktır.

 

Öte yandan üniversitelerimiz daha özgün bir yapıya kavuşturulmalı ve üniversite sınav sisteminin de tamamen değişmesi gerekmektedir.

 

Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerle gelişme çağımıza uygun hale getirilmelidir. Fakat çağımıza uygun hale getirilirken de sistem yapboz tahtasına çevrilmemelidir.

 

Eğitim sistemindeki iyi çalışmaların öğrencilerimizin başarılarına yansıdığını görmekteyiz. Daha fazla verim almak içinde elbette sadece okuldaki eğitim yetmez. Ailelerin de bu konuda gayret göstermeleri gerekmektedir.

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem