15 Kasım 2018 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Darbeler bu ülkeyi geriye götürmüştür

Hayrullah Demiray

15 Eylül 2013 tarihli yazısı

12 Eylül 1980 darbesi aslında Türkiye’nin hızlı ilerleyişine vurulmuş en büyük darbelerden bir tanesi bunu birçok kişi kabul etse de bazı ‘geri kafalılar’ bunu hala kabul etmezler ve bunları bildikleri halde hala darbe özlemiyle yanıp tutuşurlar.

 

İşte bu konuda söylenecek aslında çok şey var. Bence önceki akşam Sayın Yiğit Bulut bu konuda konferans vermek üzere önceki akşam kentimize geldi. Ve önemli bilgiler aktardı.

Bu konuda elbette söylenecek çok şey var ve söyledikleri de oldukça önemli elbette. Başka yerlerde de bu güne kadar bu konuda birçok şey söylendi yazıldı ve çizildi. Ama gerçekten de 12 Eylül darbesi ve öncesin de yaşananlar bu ülkeyi oldukça geri götürmeye yetti de arttı bile.

 

Yiğit Bulut’un anlattıkları aslında çok önemliydi… Neden?

1933 yılında Celal Bayar ile İsmet İnönü’nün Atatürk’ü köşeye sıkıştırdığını ve 1938 yılına kadar Atatürk’ün çok fazla bir şey yapamadığını yani bakıldığında sonraki süreçte de iktidarların her on yılda bir devrildiği ya da zayıflatıldığını görürsünüz.

Evet, Atatürk zamanından başlayarak geriye baktığımızda Rahmetli Adnan Menderes iktidarının onuncu yılında asılmıştı. Turgut Özal 10 yılında öldürülmüştü. Ve son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 yılı doldurduğunda ülkede karışıklık çıkarmak için birileri harekete geçmişti.

 

Bu tespitler gerçekten önemli ve doğru. İşte bunlara bakıldığında 12 Eylül’ün aslında 1980 değil, 1933 de başladığını görmekteyiz.

Çünkü Osmanlı’nın küllerinden yeni bir devlet doğmuş. Ama bu devletin üreten değil de tüketen bir toplum olmasını isteyen batılılar eğer üreten bir toplum olduğunda buna kendilerine menfaat sağlamayacağını gören yerleşik düzenin adamları içte ve dışta bu ülkeyi her dönem itibarsız duruma getirerek bu güne kadar aynı oyunları tezgâhlamışlar.

İşte ülkemizde yapılan darbelerde hep bu ülkede bir şeyler geriye gitmiştir, hiç bir şey ileri gitmemiştir.

 

Zira 12 Eylül darbesi bu ülkenin çöküşünü hazırlamak için ve ilerlemesini durdurmak için yapılmıştır ve bu darbede sadece askerlerin yaptığı bir darbe değildir. Ama bakıldığında bugün bu konuda sadece askerlerin yargılandığını görüyoruz.

 

Buda iyi bir gelişme. Lakin bu darbenin birde ekonomi, yani sivil ayağına gidilememiştir.

Yiğit Bulut, bu günde çok önemli konulara değinde ve bir anlamda kendilerine eleştiri getirenlerde cevap vermiş oldu.

 

Çünkü bazı konularda Başbakan’ın neler yaşadığını ve hangi zorluklara göğüs gerdiğini gördüğü için ve bire bir 12 Eylül darbesinde babasının da gözaltına alındığını ve düşünen herkesin gözaltına alındığını, üreten değil de tüketen bir toplum oluşturmanın amaçlandığını açıkça gördüğü için.

 

Başbakanında ‘kefenimi giydim’ deyip tüketen bir toplumdan üreten topluma geçişi hızlandırdığı için bu konuda kendisinin de anlattıklarının aslında siyasi değil her Türk vatandaşının bilmesi gereken konular olduğunu ifade etmesi bazı eleştirilere cevap niteliğindeydi. Hem de darbenin gerçek yüzünü ortaya sermesi bakımından önemliydi.

 

Bununla ilgili aslında söylenecek ve yazılacak o kadar şey var ki sayfalara sığmaz. Onun için bu konuda emeği geçenlere özellikle MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şengün ve ekibine teşekkür ediyorum.

 

Çok keyif aldığım bir konferans oldu ve önemli bilgiler edindim.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu