23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli’de seçim nasıl geçer?

Hayrullah Demiray

14 Eylül 2013 tarihli yazısı

Seçim süreci başladı başlayacak derken, artık 7 aydan daha az bir süre kaldı.

Yaklaşık 1 ay içerisinde adaylar hemen hemen belli olur çünkü muhalefet partilerinde aday adayları başvurularını yaptı, bazıları belli bir zaman içerisinde yapacak.

Ama iktidar partisinin ne yapacağı da herkes tarafından merak ediliyor.

Ak Partili yöneticiler ser verip sır vermiyorlar adeta, sadece herkesin belli beklentileri var.

İlimizde CHP seçimlere asılacak gibi duruyor ama muhtemel iç karışıklıklar yaşamadan ve kazaya uğramadan seçimlerin atlatılabilmesi için de temkinli davranıyor. Son dakika manevralarına da hazırlıklı olmak lazım.

 

Ak Parti ve MHP’de bazı şeyler biraz daha farklı işliyor. Onun için CHP geçmişte kalesi olan İzmit’i almak istiyor.

 

Lakin Ak Parti’nin de Kocaeli’nin merkezini CHP’ye kaptırmaya niyeti yok. Onun için bu seçim çekişmeli geçeceğe benziyor.

 

Ama herkesin hesap etmediği bir durum var. Elbette Sefa Sirmen adı İzmit’te önemli ama Ak Parti’nin İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da gerçekten İzmit’te önemli işler yaptı ve başarılı bir isim. Bunu da yabana atmamak gerekir.

 

Belki bir dönem Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile aralarının açık olduğu söylense de bu dönemde herhangi bir sorun olmadığını biliyorum.

 

Zira Ak Parti’de sorun olsa da ‘kol kırılır yen içerisinde kalır’ mantığıyla hareket edildiği için bu süreçte iktidar gücünü kimse karşısına almak istemez. O nedenle aday olan ve olmayan herkes partinin kazanması için çalışacaktır.

 

Bu da Kocaeli’de birçok belediyenin Ak Parti tarafından alınacağının işaretidir.

Zira adaylar elbette önemli lakin Ak Parti’nin göstereceği adaylar kadar diğer partilerin adayları da önemli. Bu yüzden muhalefet birçok yerde Ak Parti’nin adaylarını bekliyor.

 

Seçimler ne getirir ne götürür derseniz, bana göre bu seçimde çok fazla bir değişiklik olmaz. Çünkü Ak Parti çok fazla değişiklikle bu seçime girerse bunu halka anlatmakta da zorlanır.

Lakin hiç değişiklik yapmamak gibi de bir şansı gözükmüyor.

 

Onun için CHP ve MHP’nin adayları elbette önem arz ediyor ama bu seçimi almak için iktidar partisi canla başla çalışıyor, onu görmekteyiz.

 

Lakin Ak Parti içerisinde bir tek tehlike var o da Ak Parti’yi içten içe kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışan bazı kişiler. Böyle kişilerin olduğunu da unutmamak lazım.

 

Eğer bu seçimde farklı bir sürpriz yaşanırsa, bunun en büyük sebebi Ak Parti içerisindeki bu görünmeyen yapı olacaktır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem