21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herkes kozlarını sona saklıyor

Hayrullah Demiray

11 Eylül 2013 tarihli yazısı

Siyaset gitgide ısınmaya başlıyor yalnız öyle görünüyor ki herkes kozlarını iktidar partisi adaylarını açıkladığında oynayacak gibi. İktidar partisi ise rakiplerine hiçbir belediye başkanlığını kaptırmamak için dikkatli adımlar atacağa benziyor.

 

Hal böyle olunca da siyaset son viraja girilirken iyice hızlanacak gibi görülüyor.

Artık dokuzuncu aydayız ve yılbaşına çok az bir süre kaldı ondan sonrada nasip olursa Mart ayında herkes sandık başına gidecek. Bu seçim genel seçim olmamakla birlikte en az genel seçimler kadar önemli.

 

Zira bu seçim muhalefet için kendini gösterme, iktidar içinde kendini kanıtlama seçimi olduğundan çok önem arz etmektedir.

 

Bir yandan da bu seçim, kısa bir süre sonra yapılacak genel seçimin de galibini belirleyecek bir seçim.

Her ne kadar insanlar yereldeki adaylara oy verecek bile olsa bir çok kişi yine partilerinden şaşmayacak ve ona göre oy kullanacaktır. Hal böyle olunca da 2014 yerel seçimlerinin heyecanlı geçmesini bekliyoruz aynı zamanda da oldukça çekişmeli geçecektir çünkü herkes kozlarını son ana sakladığına göre kimse kural hatası yapmak istemiyor.

 

Yerel seçimlerin neticesi genel seçimin de yansıması olacak, kimin Ankara'ya gideceğini de bu seçim belirlemiş olacaktır.

 

Zira hem iktidar kanadından hem de muhalefet kanadından hem ilimizde hem de başka illerde de genel seçimlerde bir çok yönetici aday olacak işte bu adaylık sürecinde genel merkezler elbette bu seçimde gösterilen başarıyı da göz önünde bulunduracaklar.

 

Bu bakımdan bu seçimde gösterilecek başarı Ankara’nın kilit noktası olacak. Bazıları içinde siyasette önünün açılması ya da kapanması anlamına gelecek. Onun için kuvvetle muhtemel herkes bu seçime gerektiğinden fazla çalışmak zorunda eğer gelecekte siyaseten bir yerlere gelmek ve önünün açılmasını istiyorsa herkes bu ortak noktada buluşacak.

 

İktidar partisinde çok fazla kırılma bekleyenler, bu seçimde beklenen olmaz söylemesi benden. En sorunlu diye bakılan ilçelerde bile mutlaka bir formül bulunacaktır çünkü kimse iktidarın gücünden mahrum olmak istemeyecektir.

 

Hem iktidar partisi hem de muhalefet partisinde elbette ufak tefek küskünlükler olacaktır ama bunun dışa yansıması muhalefette daha fazla olacaktır.

 

İktidar partisi eğer ki Kocaeli'de bir kırılma yaşarsa elbette bunun sonucunda mutlaka kendi içerisinde de bir yansıması olacaktır. Bu da muhalefetin adaylarına bağlı. Muhalefetin atacağı yanlış adımlar bu güne kadar olduğu gibi bu seçimde de iktidara puan olarak dönecek bunu bir kenara yazın.

 

Başka bir muhalefet partisine puan olarak yansımasını ben öngörmüyorum. Bu güne kadar gördüğümüz bir manzara var eğer muhalefet yanlış tutum içerisinde oldu ya da yanlış adayla yola çıktıysa iktidar partisi her seçimde bunun meyvelerini topladı.

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem