20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kitap sayfaları

Melek Engin Aktemur

08 Eylül 2013 tarihli yazısı

Küçük bir nüvenin toprağa düşmesiyle başlayan bir serüven…

Belki bir insan eliyle beklide bir kestane kargasının toprağa gömmesiyle başlayan…

Belkide daha minicik bir fidanken hoyrat birilerinin kıyımına uğrayan… Fidandan ağaçlardan bahsediyoruz.

Baharda gelin gibi süslenen dallarında cıvıl cıvıl ötüşen kuşlarla insana doğaya canlılık katan ve mis gibi kokusunu içimize çektiğimiz derin bir nefes Ağaç!...

 

Yeşil huzur bahşeder insana, dinginlik verir ruha. Gözünüz gönlünüz açılır, yeşile ağaçlara doğaya baktığınızda. Yazık ki; günümüz insanının pek çoğu mahrum bu güzellikten. Bilinçsizce hoyratça yok ediliyor yeşillikler, birçoğu da maddeye doymayan hodkâm bencillerin eliyle heba olup gitmekte. Oysa bizim kültürümüzde ağaç dikmek kutsaldır. Gölgesiyle meyvesiyle bütün canlılara yarar sağlasın düşüncesiyle ekilirdi ağaçlar.

 

Ve bu kadar hengâmede serpilip büyüyebilen ağaçlar zamanı geldiğinde tekrar insanlığın hizmetindedir. Onlar kitap olmuş gazete olmuş defter olmuş ve serüvenlerine devam etmekte. Minicik bir yavrunun elinde hece kitabıdır bazen. Bir gencin elinde roman olmuştur heyecanla okunan. Elinde fincanı gözünde gözlüğü ile, yudumlarken köpüklü kahvesini, bir yandan okunan gazete olmuştur.

Sayıları çok olmasa da kitap kurtları vardır, kitap âşıkları. Kitabın kokusu ona nazikçe dokunup sayfalarını incitmeden çevirirken, kitabın içine dalmak, onunla bütünleşmekten derin haz duyan kitap dostları. Onlar kitap en sadık dosttur, yalanı dolanı olmayan bir dost. Üzmeyen kırmayan, kırılmayan, karşılık beklemeden hep öğreten... Zaman zaman tebessüm ettiren seviyeli dürüst ve insanı insan yapan dost KİTAP…

 

Keşke böylesi dosta herkes kucak açabilse onunla hemhal olabilse… Toplum olarak zor gelir bize okumak. Dinlemeyi daha çok sever zahmet edip de bir kitap bir dergi günlük bir gazete olmazsa olmazımız değildir çoğu zaman. Okumaya ayıracak vaktimizde yoktur nedense?

 

Okumanın ehemmiyetini idrak edebilmek kolay değil muhakkak. Ama hayatta her şey bedel ister emek ister sevgi ister. İsteklerin eyleme dönüşmesi ilk adımdır, gönülden isteyerek ertelemeden hemen şimdi bir dost köprüsü kurup dosta doğru yola düşenlerden olmak için vakit geç değil.

 

Dostun sayfalarıyla ellerinizi birileştirin ve birbirinizi hiç bırakmayın. Dostluğunuz daim olsun. Sizi pişman etmeyecek bir dostla beraber doğruya güzele giden bu yolda iyi yolculuklar efendim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi