25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Suriye'nin düğünü

Adnan Gümüşer

07 Eylül 2013 tarihli yazısı

Esat zulmünden kaçmış, mağdurlardan bir Suriyeliyle tanıştık çok mütevazı ve insancıl. Üniversite mezunu. İngilizceyi Arapça gibi konuşur akıcı ve kesintisiz. Karıncayı ezmeyen cinsten. Tam bir Suriye beyefendisi.

 

Olacak ya İzmit’te kendi gibi mağdur, kendi gibi göç etmiş bir aile ile tanışıyor. Onlara yardımcı oluyor. Dil bilmedikleri için onlara tercümanlık yapıyor. Dertleri ile hemhal oluyor.

 

Suriyeli aile de savaş mağduru ve asil insanlar. Hayırseverlerimizden biri onlara yardımcı olup bila-bedel aileyi barındırıyor kiraya verebileceği evinde. Hayatlarında görmedikleri izzet ve ikramda bulunuyor. İşte bu ailenin genç kızı ve Suriyeli kardeşimiz sözleniyor ve evlenmeye, yuva kurmaya karar veriyorlar. Bende severek ve isteyerek onların nikâh şahidi oluyorum. Bu hafta Cuma günü nikâhları var. Hisareyn'de güzel bir evde. Güzel insanlarla. Sizleri de bekliyor. Kimimiz hediyesi ile kimimiz bir parça ev eşyası ile kimimizde hayır duası ile nişana davetliyiz.

 

Mısırdaki darbe direnişinin nümayiş günlerinde Adeviye Meydanı o kadar canlı ve dolu idi ki protesto ve direnişlere rağmen 5 ailenin nikâh merasimi yapılmış ve davul zurna eşliğinde oyunlar oynanmıştı.

Suriye tabii ki kanlar içinde, kimyasal silahlar içinde iken düğün yapılır mı diyen olabilir. Ama Suriyelinin düğünü mütevazı ve oradaki kalanları, direniş yapanları ve orada yaşayanları rencide edecek şekilde olmayacaktır tabi ki. Adettendir, bir ailede düğün varsa bununla birlikte bir ölüm veya bir mazeret varsa düğün yapılır ama sessiz ve sakin düzenlenir.

 

İki buçuk yılı aşkın devam eden Suriye savaşında birleşmiş milletlerin resmi verilerine göre 100 binden fazla insan ölmüş ve 2 milyondan fazla insan yaralanmış bulunuyor. 2 milyon kişi de Suriye dışındaki ülkelere sığınmış mülteci durumda.

 

Bu acıya rağmen Suriye Devlet Başkanı Beşşar'ın karısı savaşın kara yüzünden uzak, günlerini geçiriyor. Bir zamanlar çöl gülü olarak anılırdı. Şimdi 38 yaşında ve Prag’dan sipariş ettiği 900 bin TL değerindeki ahize ile gündemde. Formda kalması için aldığı bilezik ise fiyatı ve onunla yaptığı muamma.

 

İşte bu insanların söz sahibi olduğu bir ülke kanlar ve kimyasallar içine batmış durumda Sarin gazı kullanıldı Guta bölgesinde. Sarin (NATO'nun adlandırmasına göre rumuzu: GB) bir sinir gazı. 1938'de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunmuştur. Renksiz bir sıvı olup buharı da sıvısı gibi renksizdir. Son derece etkili ve öldürücü bir gazdır. Renksiz ve kokusuz olduğu için sezilmesi ve teşhisi zordur. Her ne kadar Suriyeli yetkililer inkâr etse de, kullanmadıklarını söyleseler de veriler ve bilgiler kullanıldığı yönünde. Peki, İran ve Lübnan’daki Hizbullah Esed’in yanında yer alarak nasıl destek verirler anlamak zor. İran ve Hizbullah’ın tavırları ve Esed’i destekleriyle dünyadaki Müslüman hinterlandında tam dip yaptı. Esed'e destek, Mezhep taassubunun bir diğer versiyonundan başka bir şey değil. Ortadoğu; İsrail, İran ve Amerika ile artık yeni şekil alacak. Her ne kadar İran-İsrail düşman gözükse de aslında sanaldır. Arka planda iyi dost ve arkadaştırlar. İran ve İranlı yetkililer ne kadar samimi olurlarsa olsunlar Suriye savaşında takındıkları tavırlar, zalime yaptıkları yardımlar ve uluslararası arenadaki tutumlarıyla dünya Müslümanlarının gözünde tüm samimiyet ve inandırıcılığını yitirmiş durumdadırlar.

 

Türk hükümetinin Suriyeli misafirlere gösterdiği misafirperverlik saygı duyulacak ve takdir edilecek cinsten. Hiç bir ülke Türkiye’nin gösterdiği ve sergilediği tavrı gösteremedi.

 

Yaşam devam ediyor. Savaş devam ediyor. Bombalamalar aralıksız sürüyor. Göçler son hızla sürüyor. Artık kendilerinin özgür ve adil bir şekilde yönetecekleri bir Suriye bekliyoruz. Bunun özlemini duyuyoruz. Komşudaki ateş bizi de bir şekilde etkiliyor.

 

Bu düğün ve nikâh, beklediğimiz, huzur dolu, savaşsız ve adil günlerin ilk tohumu ve nüvesi olur dileğiyle... Bütün Kocaelililer düğüne davetlidir. Buyurun.

 

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr