21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyasete samimi yüzler

Hayrullah Demiray

03 Eylül 2013 tarihli yazısı

Siyasetin belki de doğasında var…

Samimiyet!

Bir işe başlarken; bu siyaseten bile olsa, samimi duygularla başlanıyor. Zaman içerisinde nedense bu duygu yerini başka şeylere hatta samimiyetsizliğe bırakıyor.

Bugünlerde siyaset hareketli ve herkes alabildiğine samimi… Ama seçim gelip geçtikten sonra o samimiyeti seçmenler, siyasilerde yine görmek istiyor.

Belki de aynı duyguyu beklemek, yanlış olur. Ama yine de siyasetin içinde olan insanlar, bu duyguyu kaybetmemeliler.

 

Çünkü seçim yaklaşırken verilen o değeri seçmen daha sonra da bekliyor. Ve siyasiler sadece oy verene karşı farklı tutum içinde oluyorlar ve gerçek yüzleri o zaman ortaya çıkıyor.

Çünkü tanımıyorlar!

Bu durum zaman zaman seçmeni küstürüyor. Sadece vatandaşlık görevini yerine getiriyor, oyunu atıyor siyasetle işi hiç olmuyor. Yani her şeyden bihaber oluyorlar.

 

Nitekim siyasetçilerinde aslında işleri çok kolay değil. Çünkü partilerde kalıplaşmış bir yapı var.

Bu yapıyı kırmak ve bu yapıdan içeriye girmek oldukça zor…

 

Bence siyasiler daha samimi ve içten davranmalılar. Olaylara yaklaşımı parti görüşünden çok kendi düşüncelerini yansıtmalı. Neler düşündüğünü vatandaşla paylaşmalı.

Bu vesileyle siyasette kadın olsun erkek olsun bazı zorluklar yaşanıyor. Ama hangi partide olursa olsun siyasiler kadınların vazgeçilmez olduğunu söylüyor.

Nedense o kadınlara fazla şans verilmiyor.

 

Hatta bu konuda her defasında Atatürk’ün kurduğu bir siyasi hareket olduğunu dile getiren ve Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdiğinden çokça bahseden parti olan CHP’de bile durum iktidardan farklı değil.

 

Bugün baktığımızda kaç tane bayan belediye bakanı var?

Kaç tane bayan meclis üyesi var?

Sibel Gönül hariç kaç tane milletvekili var?

Ama bayan konusuna geldiklerinde mangalda kül bırakmıyorlar. Madem öyle, ortamı biraz da bayanlara bırakın bakalım neler olacak.

 

İşte siyasette bu nedenle söylenenlerle yapılanların bir birine paralel olmadığını görüyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde gazetemize İzmit Belediyesi için CHP’den başvurusunu yapan aynı zamanda da meslektaşımız Aysun Özcan Erenkaya geldi. Kendisiyle samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Daha önce kendisini yakinen tanımam ama gazetede sohbet ettiğimizde gayet içten biri olarak gördüm.

 

Daha önce de dediğim gibi birçok konuda insanların partiden önce kendi düşünceleri ve neler yapmak istedikleri önemliydi. Düşünceleri çok güzel umarım partisi de kendisine destek verir.

Aysun Özcan Erenkaya ile sohbette bir şey dikkatimi çekti.

 

Bu güne kadar birçok kademede görev almasına rağmen bazı şeyleri aşmanın CHP içerisinde o kadarda kolay olmadığının farkında olmasıydı...

 

İşte bu nedenle CHP’nin bu seçimlerde nasıl bir yenileşme göstereceği, kadınlara ne kadar şans vereceği benim de merak ettiğim konular.

Elbette bu durum sadece CHP’de değil tüm partilerde var. Ama CHP’nin bu konuda biraz daha önde ve öncü olması gerekir.

İyi haftalar...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem