21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

30 Ağustos Zafer Bayramı

Hayrullah Demiray

31 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı, atalarımızdan kalan miras. Onlar canları pahasına bu ülke için mücadele etti. Dünya devletlerine bağımsız bir ulus olduklarını gösterdi. Ve tek yürek oldu ülkeyi düşmandan temizledi.

 

Bugün tarihi bir gün, anlamlı bir gün...

Çünkü şanlı tarihimizde ecdadımızdan bizlere kalan yegâne topraklar. Bunun değerini bilerek bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşamalıyız.

Dün dedelerimiz, ninelerimiz nasıl omuz omuza sırt sırta mücadele verdilerse bugünde aynı şekilde aynı omuzla ve dimdik durmak bize yakışır.

Çünkü yıllardır bu ülke üzerinde emeli olanların beklentileri bir türlü bitmedi.

Geçmişte bu güzel ülkemize iştahlananlara en güzel cevabı cepheden kurtuluş mücadelesiyle verdik. Bu nedenden dolayı Müslüman Türk halkını yenemeyen düşmanlar ve işbirlikçileri bugün bu öcünü olmak için ülkemize zarar vermek için elinden geleni yapıyor.

Zafer bayramı o yüzden öyle sıradan bir gün değil. Bunun önemi ve ehemmiyeti içinde bayramımızı kutlamalıyız.

 

Bazen tartışmalar yaşanıyor. Nedir o?

Resepsiyonda içki içiliyor, içilmiyor. Vay efendin niye resepsiyon yapılıyor diye…

Şunu iyi görmek lazım ki; Bu bayram ecdadımızın kanlarıyla sulanan bu topraklarda verilen mücadelenin bayramı. Yoksa eğlenme bayramı değil.

 

Bu bayramlarda, geçmişi hatırlatmak, yeni nesile bu mücadelenin nasıl verildiğini aktarmak lazım. Çünkü gençlik her geçen gün geçmişinden iyice uzaklaşıyor. Avrupa ve Amerika kültürüyle yetişiyor. Bu bizim neslimiz. Bu kurtuluş mücadelesi veren dedelerimizin torunlarının yer aldığı nesil. Bunları iyi okumak lazım ve bayramları o yönde kutlamak ülkemiz açısından daha faydalı olacaktır.

 

Bu mücadele birlik ve bağımsızlık mücadelesi olmuş. Bu dünyada bir dönüm noktası olmuş. Atalarımız örnek alınacak bir kahramanlık destanı yazmış. Ve bu destanı bizlere emanet etmiş. Burada şunu sormak lazım biz bu emaneti anlayacak, sahip çıkacak bir nesil olabildik mi?

 

Dünya bugün gözünü ülkemize dikmiş; “bunlar ne zaman sarsılacak, ne zaman yıkılacak ve ne zaman birbirlerine düşecek” diye beklerken bizler birbirimizi daha iyi anlamalı güçlü bir ülke olduğumuzu dahili ve harici düşmanlara göstermeliyiz. Bu duyguları yeni neslimize işlediğimiz zaman bayram o zaman layıkıyla kutlanır.

 

Bu destanı yazmakla, anlatmakla bitiremeyiz onun için bu güne yakışır bir şekilde davranabilmek ve aziz şehitlerimizin ruhlarının şad olması için bir şeyler yapabilmek gerekir.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem