22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Anadolu Platformu'nun 8. Sakarya/Kuzuluk toplantısı

Adnan Gümüşer

31 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Sivil toplum faaliyetleri bir sıkıntıyı dile getirir bir yaraya parmak basar. Sivil toplum kuruluşları çalışmaları ile birikimlerini dışarı yansıtır.

 

Sakarya Kuzuluk’ta hafta sonu kapsamlı ve hummalı bir STK faaliyeti vardı. Toplantıyı Anadolu platformu düzenledi. Sempozyum dolu dolu geçti ve 6 gün sürdü. Değişen Dünya ve İslam konulu sunuma katılım hayli yoğundu. Prof. Dr. Yasin Aktay, Prof. Dr. Berat Özipek, Nasuhi Güngör, Prof. Dr. Hayrettin Karamanın yanı sıra birçok akademisyen ve yazar katıldı. Sempozyumun son günü olan Pazar günüde Dışişleri Bakanı Sn. Ahmet Davutoğlu konuşma yaparak renk kattı.

 

Platformun ön tanıtımında bilgeliğin sembolü Simurg kuşundan bahsedildi. Kuşlar bir gün çözemedikleri bir konuyu danışmak ve bilge ile görüşmek için Bilge Simurg'a gitmeye karar verir. Yol çok çetin ve tuzaklarla doludur. Uzun ve meşakkatlidir. Nihayet Simurg'a varınca çok az sayıda kuş kalır. Kimisi geri döner kimisi dayanamayıp yok olur. Kalanlar Bilgeye ulaşınca, eziyet ve sıkıntıları çekip olgunlaşmış ve her biri bir Simurg olmuştur. Hayatta böyledir. Deneyimler ve tecrübeler bir çalışma ve gayretin sonucunda ortaya çıkar. İnsan tecrübe ve birikimle olgunlaşır. Topluma faydalı hale gelir.

 

Hayrettin Karaman Hoca, Suudi Devletinin Mısır’a desteğinden dolayı Hac konusunda farklı konuştu ve fetva verdi. "Bence bu sene değil birkaç sene gitmemek lazım. Ben her oraya gittiğimde 'Bu mukaddes emaneti bunların elinden al, ehline ver!' diye dua ediyorum" gerçeğini dile getirdi. Ülke gelirini Hactan elde etmiyor gelirinin çoğunu petrolden yani siyah altından elde ediyor. Ama ümmetin sıkıntılarını dile getirmesi bakımından dikkate değer bir açıklama idi.

 

Türkiye dünya medeniyetinin merkezinde ve başucunda bulunan bir noktadadır. Medeniyet şu temel kriterlerden oluşur.

1- Ahlak

2- Adalet

3- Ümit ve moral

Gibi hasletler olmalıdır ki medeniyet, medeniyet olsun. Ahmet Davutoğlu’nun bir anekdotu çok önemlidir. Türkiye çoğu ülkelerde hala bir abi ve bir hami gibi görülüyor. Afganistan’ın büyük şehirlerinden Belh Valisine yaptığı ziyarette Vali, Bakandan hastane yol ve imaretle ilgili taleplerde bulunur. Bu talep Türkiye’nin hala bir ağabey ve güvenilir bir dost ülke olduğunu gösterir. Tabi bu talep karşılandı mı bilmiyoruz.

 

Eskiden sömürge oluşturarak ülkelerin zenginlikleri çalınırdı. Gasp edilirdi. Şimdi ise iktisadi hesaplaşmalar ile ülkeler sömürülüyor. Sömürülmemek ve tuzağa düşmemek için ferasetli yöneticilere ihtiyaç vardır. Halkı seven insanların işbaşında olması gerekir.

 

Ülkeler biri birini seviyorsa iletişimde tercümana gerek yoktur. İnsanlar gönülden gönüle konuşur. Gönülden gönüle konuşmaların tercümana ihtiyacı yoktur.

 

Türkiye Mısır'a veya yanı başındaki komşu ülkelere sahip çıkmazsa ayakta duramaz. Osmanlı İmparatorluğu mirası üzerine kurulan Türkiye eski imparatorluk unsurlarına arkasını dönemez her türlü destek ve yardımı yapmalıdır. Mısır'daki nümayiş ve protestoların olduğu Adeviye meydanında hayat yürüdü devam etti. Nümayiş günlerinde 5 ailenin nikâhı meydanda kıyıldı. Düğün yemeği verildi. Çalındı oynandı. Mısır böyle bir ülke işte.

 

İnsan nasıl hayatta kalabilmek için her gün kalkıp işine, aşına gidiyor işini takip ediyor ve çabalıyorsa hayatta kalmanın gereklerini yapıyor demektir. Ülkelerde böyledir. Hayatta kalmak için çaba sarf etmelidir ülkeler. Kendilerine yakın, ülke ve toplumlara destek vermelidir. Ülkelerin çalışması ve gayreti medeniyet ihyası olmalı ki medeniyet canlansın.

 

Hz Musa’nın kavmi çölde iken eşine az rastlanan tatlı, besleyici ve doyurucu bıldırcın, men ve selva ile rızıklanırdı. Ama halk bunlardan memnun olmamış, soğan ve sarımsak istemişlerdi. Soğan ve sarımsak aslında nostaljidir. Hepimizde bir nostalji ve bu nostaljiye özlem vardır. Nostalji insanı ideallerden ve ilkelerden uzaklaştırmamalı, cıvıtmamalı, özüne sadık bırakmalıdır. Eskiye özlem ilkelerimizi değiştirmemelidir.

 

Şimdi iddia edildiği gibi Türkiye dış politikası ile yalnızlaşmadı. Sadece yöneticiler Türkiye ile değil. Ama halk Türkiye iledir. Türkiye’yi seviyor ve destekliyor. Mısır halkı, Suudi Arabistan halkı, Suriye halkı, Türkiye’yi sevip sayıyorlar.

 

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr