18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sağlık reformları devam etmeli

Hayrullah Demiray

28 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Sağlıkta yaşanan değişim ve dönüşüm için güzel şeyler yapıldı. Yalnız yavaş yavaş geriye doğru bir kayma var gibi…

Birde geçtiğimiz günlerde televizyondaki haberlerde hükümetin mesai saatlerinin dışında muayene olacak hastaların üniversite hastanelerinde döner sermayelere para yatırmaları gündeme gelebilir.

 

Bu haberi izlerken biraz durup düşündüm. Ondan öncede sağlık çalışanlarına karşı şiddeti protesto etmek için; doktorların gaz maskeli, coplu ve baretli açıklamaları vardı.

Şimdi şöyle bir değerlendirme yapmak gerekirse; sağlıkta gerçek anlamda devrim niteliğinde çalışmalar yapıldı.

Ama geriye dönüş ve sağlık çalışanlarına karşı yapılan ve başvurulan şiddetin önüne geçilecek uygulamalar bir türlü yapılmadı. Bu yapılmaz ise sağlıkta yapılan bütün emekler de boşa harcanmış olur.

 

Ayrıca üniversite hastanelerinde acil hariç, mesai saatleri dışında muayene olacak hastaların bir kısmının para ödemesi elbette mantıklı olabilir.

Ama eskiden bıçak parası olarak adlandırılan paranın bir başka isimle tekrar geri gelmesi, elbette doğru olmaz.

 

Ayrıca bu konu da hükümet yetkililerinin de halkın lehinde karar vereceklerini düşünüyorum.

Bu gün insanların zor şartlar altında borçla yaşadığını baz alırsak, bu uygulama insanları daha da zora sokacaktır.

Ve bu uygulama eski günlerde hatırladığımız gibi; parasızlık yüzünden rehin kalmak ve senetle taburcu edilmek gibi üçüncü dünya ülkelerinde bile az rastlanan durumla karşı karşıya kalmak istemeyiz.

 

Bu gün sağlık alanında gerçekten de Türkiye önemli adımlar atmaya başladı. Önemli yenilik ve ameliyatlara doktorlarımız imza attı. Tüm bunları kendi hastanelerimizde gerçekleştirdik. Dünyaya konu olduk. Bunlar bu alandaki başarılarımızdır.

 

İşte bu nedenledir ki; Hükümet bu konuda üzerine düşeni yapmalı, sağlık çalışanlarına karşı gösterilen bu tavır ve davranışları sergileyenlere karşı cezalarını arttırmalıdır.

Her hangi bir konuda sağlık çalışanının ihmali olan durumlarda da yine adaletin en ağır cezayı vermesi içinde kanunların değiştirilmesi gerekiyorsa bana göre değiştirmelidir…

İnsanın insanca yaşama hakkı da kutsaldır. Sağlıklı bir toplum olabilmek için devletin vatandaşına sağlık alanında en iyi bir şekilde hizmet etmesi ve sağlıklı toplumların meydana gelebilmesi için parası olmayana da devlet hizmet etmelidir.

 

Yoksa bu hükümetin ‘adalet ve eşitlik’ ilkesi anlamsız kalır.

Gelecek nesillerin sağlıklı yetişebilmesi için mutlaka sağlık reformlarının devam etmesi gerekir. Sağlıktaki değişim ve dönüşümün devamı mutlak suretle gereklidir.

 

Bugün ülkemizde yaşanan sağlık alanındaki gelişmeler insan gücü ve teknolojinin birlikte uyum içerisinde çalışmasına bağlıdır.

 

Netice itibarıyla teknolojiyi de yapan insan, onu çalıştıranda yine insan. Demek ki en önemli unsur yine insan…

 

Bu durumda elbette hükümet ve devletin görevi hem vatandaşını hem de ona hizmet eden görevlisini korumak ve her ikisini de birbirine kırdırmamaktır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem