18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mısır'da yaşananlara sessiz kalınabilir mi?

Hayrullah Demiray

27 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Bugün dünyanın, gözü önünde yaşanan olaylara bu kadar sessiz kalmasının bir tek anlamı var. Bu yaşananların kaynağında, halkı Müslüman olan ama yöneticilerinin misyonerlerden oluştuğu ülkelerin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini sömürmek için oynanan bir oyun var.

 

Dünyanın dört bir yanı yıllardır alev alev yanıyor ama son günlerde hem Suriye, hem de Mısırda yaşananlar artık bardağı taşırdı.

 

Bizler bunu burada yaşıyorsak, o ülkelerdeki kardeşlerimiz neler yaşıyordur.

Acaba bunu hiç düşündük mü?

 

Mısırda bugün, aslında bizim yıllar önce sınavını verdiğimiz bir durumdan dolayı bunları yaşıyorlar. Bunları bizler de yaşadık geçmişte ama Mısır’da yaşananlar gerçekten ağır ve daha kundaktaki bebeleri katlediyorlar.

 

Oradaki insanlar sadece insanca yaşamak için, kendi yöneticilerini kendileri seçtikleri için bunları yaşıyor ve kendi yöneticilerini seçmelerinin bedelini bir anlamda dünya onlara bunu canıyla ödetiyor.

Olan biteni dünya seyrederken, ülkemiz insanı buna sessiz kalmıyor.

 

Dünyada yalnız kalma pahasına buna sessiz kalmıyor, elbette kalmayacaktır.

Çünkü bunu siyasi malzeme yapanları, siyasete bunu alet edenleri ne insanımız ne de tarih affetmeyecektir.

 

Çünkü bu yaşananlar daha öncede birçok kez yaşandı. Dünyanın her yerinde Müslümanlara karşı yaşanan bu zalimlikler ve düşmanca tutum hep vardı, bugün de var.

 

Dün de halkımız buna tepki gösteriyordu, bugün de gösteriyor ama bugün ülkemizi yönetenlerin her şeye rağmen Mısır’daki kardeşlerimizin yanında olmaları ve bu konuda gayret göstermeleri elbette takdir edilecek bir davranıştır.

 

Bu zulmü görmemek, bu zulme sessiz kalmak insanı insanlıktan çıkarır.

Bazıları çıkıp hala ‘kardeşim bizim ülkemizde sorun mu yok, bize ne Mısır’dan, Suriye’den’ diyebiliyorsa tek kelimeyle ben onun insanlığından şüphe duyarım.

 

O bölgede yaşayanlar Müslüman olmasa bile biz yine buna tepki göstermeliyiz.

Çünkü ecdadımız bunu dünya üzerinde güzel bir şekilde uygulamış ve bugün hala Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı’nın küllerinden doğan bir devlet olarak görülüyor. Çok uzak diyarlarda yaşayan insanların bile sevgi duyduğu bir milletsek bunu ecdadımıza borçluyuz.

 

Birilerinin bugün yapılanları anlamak için aslında sadece tarihimizi araştırmaları ve bilmeleri yeterli olacaktır.

 

Çünkü bu ülkelerle hem tarihi bağlarımız, hem kültürel, hem siyasi, hem ekonomik, hem de dini bağlarımız var. İşte bunun için hem komşumuz olmaları bakımından önemlidir, hem de diğer saydığım nedenlerden dolayı bu yaşananlara sessiz kalamayız.

 

Zulme rıza göstermek zulümdür. Zalime ve haksızlığa karşı durmamız gerekir. Bugün orada yaşananlar bizdekilerden daha ağır, onun için bizler bu yaşananlara her şeye rağmen sessiz kalamayız.

 

Dünyanın gözü önünde yaşanan bunca olaya rağmen dünya hala sessiz kalıyor, hala kulaklarını tıkıyor. Bu feryatları hiç mi hiç duymuyor. Kör ve sağır dünyaya rağmen bizler yalnız kalma pahasına bile olsa bu zulüm karşısında gücümüz yettiğince karşı durmalıyız.

 

Bu konuda ülkemizdeki duyarlı insanların sayısı her geçen gün artmaya ve sesini yükseltmeye devam ediyor.

Vicdanı olan herkes buna sessiz kalamaz…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem