22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sisi yanan cesetlerin altından kalkabilecek mi?

Adnan Gümüşer

17 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Ergenekon yargılamaları bitti. Nihayet bazı kimselerin ceza alabildiğini gördük. Beraatlarda oldu ama daha Yargıtay aşamaları var. Fakat şu kesin olarak netleşti, artık darbeciler bundan böyle darbeyi yapmaya kalkışınca iki defa düşünecektir. Ceza alabileceğini hesap edecektir. Muktedirlerin hala darbe hevesleri var mı yok mu çek etmek zorunluluğu doğdu. Kimse açıkça söylemez ama bir şekilde hareket ve davranışlarıyla anlatır. Açığa verir. Ancak şu bir gerçek Ergenekon'un medya, iş adamı vs gibi kollarının da olduğu tescil edilmiş oldu.

 

Artık her Pazartesi Mgk toplantısından sonra yayınlanan vatandaşı germe ve moral bozma bildirileri kalmadı. İnşallah ilelebet de kalmaz.

 

Çanakkale savaşında vatanı savunanlar ve uğrunda can verenler ve savunmaya katılanların hep beraber bir hedefleri vardı ülke bölünmesin, ayrışma olması, bir ve bütün olarak ülke kurtulsun idi. Bu halk bir bütündür. Ayrışma ve başkalaştırma kabul etmez.

 

Osmanlının son zamanlarında 1859 yılının 13 Eylül çarşamba gününde darbe girişimi yapılmıştı. Bu darbenin amacı Sultan Mecit’in yerine Veliaht Abdülaziz’i tahta çıkarma hedeflenmekteydi. Bu darbede kimler ön ayak değildi ki; darbeye asker, din adamı ve birtakım basın mensupları öncülük etmişlerdi.

Bunlardan biride Şeyh Feyzullah adında birisidir. Şeyh Feyzullah’ın en az bine yakın adamları.

 

Mahkeme kararına göre yargılananların sayısı epey fazladır. Fakat hepsini harekete geçiren teorisyen Süleymaniye Sancağı’ndan Şeyh Ahmed adında bir medrese hocası da dahildir bu işe. Orgeneral (Ferik) Çerkez Hüseyin Paşa ve Binbaşı Rasim Bey ve kâtip Arif Bey ile birleşerek çeşitli toplum kesimlerinden insanı da bu şer ittifakına dahil edip darbe için harekete geçmişlerdi.

Ancak darbe başarısız olmuş ve darbeciler değişik şekilde cezalar almışlardır.

 

Ergenekon'a verilen cezalar etkili ve yetkilileri rehavete sevk etmemelidir. Daha bu cezaların Yargıtay ayağı var ve cezalar bakalım nasıl olacak. Artacak mı azalacak mı yoksa bu haliyle onanacak mı beklemek lazım.

 

Ergenekon’da verilen cezalardan sonra derin bir nefes alanlar her an teyakkuzda olmalıdır. Darbe virüsünün temizlenmesi zaman alıyor. Nitekim yukarıda tarihçilerin bahsettiği ve akim kalan Kuleli Vakası’ndan 8 yıl sonra, bu defa “Meslek Örgütü” adıyla yeni bir örgütlenmeye gittikleri ve darbe çalışmaları tarih kayıtlarından bulunabilir. Artık bu insanlar, bu uluslararası durumlar ve bu konjüktür varken şu açıkça söylenebilir; Su uyur, darbe uyumaz…

 

Onun için yapılabilecekler;

1- Herkes bir ve beraber olmalı.

2- Askeri okullara her liseden öğrenci alınmalı.

3- Askeri okulların müfredatını milli eğitim hazırlamalı.

4- Darbecilerin basın ayağı ve iş adamı ayağı etkisizleştirilmeli.

5- Darbecilerin varsa dış ayağı bulunmalı ve etkisizleştirilmeli.

 

Türkiye’nin meselesini ancak halk ve bu ülkede yaşayanlar bilir ve çözer. Başkaları ve başka ülkeler asla karışmamalı ve karıştırılmamalı. Başka devletlerin demokrasi, asayiş, barış vs için girdikleri ve aslında bir işgal olan girişimleri hepimizce malumdur. Örnek; Irak, Kuveyt vs.

 

Mısırda katliamlar devam ediyor. 14 ağustos 2013 te Mısır halkı yeni katliamla maalesef tanıştırıldı. Asker gerçek mermi kullanıyor. Çok sayıda ölü ve yaralı var. Yanarak ölenlerin çok sayıda olduğu haberleri maalesef ulaşıyor. Gariban Mısır halkı. Olağan üstü hal ilan edildi. Can pazarları yaşanıyor. Kanlar oluk oluk. Sisi yanan insan cesetlerinin altında kalacak ve bu vahim durumu kaldıramayacaktır. Bu olaylar ve bundan sonraki olaylarda artık şu ortaya çıkıyor, İnsan hakları örgütleri, stk lar, bütün uluslararası kuruluşlar, islam dünyasının vicdanı, Mısırda yaşananlara karşı duyarlı olmalı halkın ve çoğunluğun haklı taleplerine, dikkat etmeli ve masum insanların katledilmesine ‘dur’ demelidir. Mısır'da yaşanan olaylarda hayatını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyor; Mısırlı kardeşlerimize de içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için Allah'a niyaz ediyoruz.

 

Mısırdaki direniş ilk meyvesini belki de Cumhurbaşkanı yardımcısı El Baradey’in istifası ile vermiş oldu. Ama yaralar daha sarılmadı. Seçilmiş Cumhurbaşkanı hala tutuklu. İstenen ve beklenen sonuç tabii ki bu değildir.

 

Darbeciler ve Sisi yanan insan cesetlerinin altından kalkamaz ve tarihe de hesap veremeyecektir.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr