21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele Ayaz’la devam eder...

Hayrullah Demiray

16 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Kocaeli’de siyasetin en yoğun olduğu ilçelerden bir tanesi elbette Başiskele…

Çünkü kent siyasetinin önemli isimleri burada ikamet ediyor. Örneğin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Partili milletvekilleri, Kocaeli Barosu’nun eski başkan üyeleri, üst düzey yöneticiler, siyasetin önemli isimleri gibi…

Yani Baronlar kenti.

O yüzden herkesin gözü kulağı bu ilçe üzerinde.

 

Elbette bu durumda yerel seçimlere aylar kala ilçenin önemini bir kez daha arttırıyor.

Beş beldenin birleşmesi sonucu oluşan Başiskele yeni bir ilçe. Yeni oluşmuş bir doku altında beldeleri toplamak, belde zihniyetini ilçeye dönüştürmek en büyük meziyet.

Buna bir diğer örnekte Kartepe Belediyesi’ni gösterebiliriz.

 

Şimdi; İktidar partisi bu yerel seçimlerde birçok belediye başkanını değiştirmeyecek dersek yanılmayız. Buna en güzel örnek Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’dır.

Neden derseniz Başiskele yeni kurulan bir ilçe.

Kültürel yapısı itibariyle Karadeniz kökenli vatandaşlarımızın ağırlıkta olduğu bir yerleşim alanına sahip. Ama muhacir nüfusta ağırlıkta….

 

Bu birleşme ve ilçe olma dönemi ilk belediye başkanı için önemli bir sınavdı.

2009 yerel seçimlerinde güçlü aday adayları arasında Hüseyin Ayaz aday gösterilmiş, seçimi ise büyük bir farkla kazanmıştı.

 

Göreve geldikten sonra iyi işler yaptı. Genç ve dinamik yapısıyla biri çok ilklere imza attı dersek yalancı olmayız. Fakat eksikleri yok um? Tabi ki var. Bizlerde zaman zaman eleştirdik. Sonuçta bir belediye başkanı tek başına hiçbir şeydir. Belediyecilik başkan liderliğinde iyi bir kadro ve iyi bir ekip işidir.

 

Elbette bizler her zaman doğruya doğru yanlışa yanlış dedik. Bundan sonra da demeye devam edeceğiz.

 

Birileri gibi karalama kâğıtlarıyla değil belgelerle konuşmaya ve yazmaya devam edeceğiz.

Bugüne kadar Başiskele Belediyesi’nin yaptığı doğrulara doğru dedik. Yanlışları da eleştirdik. Hatta çözüm önerilerimizi de beraber yazdık. Yaptığımız işte hiçbir zaman art niyet taşımadık.

Başiskele yapısı itibarıyla gerçekten de farklı bir ilçe gelişime açık ve konum itibariyle de gerçekten de önemli bir konuma sahip. Bu bakımından da herkesin gözünü diktiği bir ilçe…

 

Şu anda da siyasetin kalbinin attığı bir yer haline geldi. İşte bu saatten sonrada gelişmeye daha da açık bir yer. O nedenle Ak Parti’nin de gücü belli.

 

Kısaca; Başiskele’de Ak Parti’nin yeni bir isimle macera arayacağını düşünmüyorum.

Tabii ki bunun kararı Ak Parti Genel Merkezi tarafından verilecek. Sanırım genel merkez de mevcut başkanlar arasında karnesi iyi olanlar için bir değişim yapmayacaktır.

Yani görünen köy kılavuz istemez.

Başkan Ayaz iyi işler yaptı. Kentte değişimi yaşattırdı.

 

Belediye ve şirket çalışanlarının bile sendikalı olmasını sağladı. Ardından bayram önce yaptığı ödemeyle de işçilerinin gözünde değerini bir kat daha arttırdı. İlçe bayramlaşmasının oldukça kalabalık olması ve gösterilen sevgide bunun başka bir göstergesiydi.

Lakin Parti ileri gelenlerinin vereceği kararda burada elbette önemli olacaktır.

Bana göre; tüm karalama kampanyalarına rağmen mevcut başkan Ayaz’ın bir dönem daha Başiskele Belediyesi’nde kalması büyük avantajdır. Çünkü zor dönemi bitirdi.

 

Tabi Başkan Ayaz’ın yeniden aday gösterilmesi bazı kişilerin hesabını boşa çıkaracaktır.

Siyaset, inişli çıkışlı bir grafik sergiler. Bayram bitti. Rehavet bitti.

 

Şimdi çalışma zamanı. Ak Parti’de de önümüzdeki günlerde daha da hareket gösterecek ve aday adaylarını açıklayacaktır. Çünkü artık herkes bu sürece kilitlendi. Sanırım Ak Parti İl Başkanları toplantısının ardından takvim işlemeye başlayacaktır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem